TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Pakistan Başbakanı Sayın Navaz Şerif’in teşrifleriyle Türkiye-Pakistan Ticaret ve Yatırım Forumu düzenlendi
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Pakistan Başbakanı Sayın Navaz Şerif’in teşrifleriyle 18 Eylül 2013 tarihinde İstanbul’da Türkiye-Pakistan Ticaret ve Yatırım Forumu’nu gerçekleştirdi.

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan,  TUSKON Başkanı Sayın Rızanur Meral ve birçok Pakistanlı bakanın katıldığı iş forumunda katılımcılara bir konuşma yapan Başbakan Sayın Navaz Şerif Pakistan’daki siyasi ve ekonomik gelişmelere dikkat çekerek Türk yatırımcıları Pakistan'a davet etti. Başbakan Sayın Şerif, "Türkiye ve Pakistan köklü ilişkilere sahiptir. Pakistan için yarınlar daha iyi olacak. Benim hükümetimin ajandası Pakistan halkının refahıdır. Ekonomiyi geliştirmek ve enerji güvenliğini sağlamak, işsizliği azaltmak öncelikli hedeflerimizdir. Önümüzdeki dönemde 500 bin yeni konut yapmayı düşünüyoruz. Türkiye'nin TOKİ modeli bizim vizyonumuzu tamamlıyor. Ben Türk yatırımcıları Pakistan'da yeni konutlar yapmaya davet etmek istiyorum. İnşaat ve alt yapı sektörü de başka önemli bir ajandamız. Yine bununla ilgili Türk iş adamlarına buradan çağrıda bulabilirim. Gelin, Pakistan'da iş ortağımız olun" dedi.

Ekonomi Bakanı Sayın Zafer Çağlayan ise, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin çok kısa bir zamanda çok daha iyi bir noktaya geleceğine olan inancını dile getirerek şunları söyledi: “Pakistan'ın zenginleşmesinden biz mutlu oluruz. Biz, birbirimize kan kardeşi olan iki milletiz. 10 yıl önce iki ülke arasındaki ticaret hacmi 175 milyon dolardı. Geçen yıl bu rakam 1 milyar dolara erişti. Önümüzdeki dönem ticaret hacmimizin çok daha gelişeceği fırsatları ele geçireceğimize inanıyorum. Türkiye-Pakistan arasında yapılması ön görülen tercihli ticaret anlaşması bir an önce yürürlüğe girerse, her iki ülkenin ticaret hacmi ikiye katlar. Türk özel sektörü, Pakistan'a her türlü desteğe hazırdır. Firmalarımızın Pakistan'a yapacağı yatırımları son derece önemsiyoruz.”

Türk işadamları olarak Pakistan ekonomisine katkıda bulunmayı arzu ettiklerini söyleyen TUSKON Başkanı Sayın Rızanur Meral “ Ülkemiz iş dünyasının altyapı, enerji, inşaat, eğitim alanlarında sahip olduğu engin tecrübeyi Pakistanlı kardeşlerimizle paylaşabiliriz. Pakistan'ın sahip olduğu önemli doğal kaynakların ekonomiye kazandırılması adına geliştirilebilecek projelerde firmalarımız işbirliklerine gidebilirler. Rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, hidroelektrik enerji gibi yenilenebilir enerji kaynakları ile Pakistan'ın enerji açığını giderebilecek projelerde yapılabilecek ortaklıklar da ülkelerimiz adına önemli katma değerler sağlayacaktır" dedi.

Türkiye-Pakistan Ticaret ve Yatırım Forumu yapılan konuşmalar sonrası iki ülke arasında imzalanan bir dizi işbirliği anlaşması ve farklı sektörlerden Pakistanlı işadamları ve Türk işadamları arasında gerçekleşen ikili iş görüşmeleri ile sona erdi.
 

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381