TUSKONWTB    TUSKONTRADE    TUSKON EVRENSEL
İLETİŞİM
TUSKON TV
TUSKON NEREDE
"Güvenilir İş Ortağınız"
Türkiye-Kolombiya Ticaret ve Yatırım Forumu
A+   A

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Kolombiya Dışişleri Bakanlığı ve Ankara Büyükelçiliği'yle birlikte  18 kasım 2011 tarihinde Ankara'da Türkiye-Kolombiya Ticaret ve Yatırım Forumu düzenledi. Forumda konuşan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santoz Calderon, Türkiye ve Kolombiya'nın sürdürülebilir kalkınma ve büyüme anlamında dünya ülkelerine örnek olduğunu belirterek, "Her iki ülke de yükselen bir yıldız niteliğinde. Yabancı yatırımcıların ilgisi büyük.

Birbirimizi daha iyi tanıyıp, yüzümüzü birbirime dönersek, dünyada yaşanan küresel krizleri çok daha rahat aşarız." diyerek, birlikte çalışma çağrısında bulundu.

Kolombiya olarak sürdürülebilir bir ekonomiye sahip olmalarını 'güçlü ekonomi ve güçlü hükümet' sözleri ile özetleyen Calderon, şunları söyledi:

"Biz kendi bölgemizde ulusal bir koalisyon sağladık. Çok önemli reformlar gerçekleştirdik. Bu reformlar sayesinde de sürdürülebilir kalkınmayı garanti altına aldık. Ulusal programımızı yaparken kendimize 'ulusal kaynakları nerede bulabiliriz' sorusunu sorduk. ve bu kaynakları tespit ettik. Altyapı yatırımlarını yıllardır yapmadığımızı fark ettik.

Havayolu, karayolu, telekomünikasyon gibi alanlara ağırlık verdik. Yatırımlarımızı bu alanlara kaydırdık. Örneğin konut eksiğimiz vardı. Bu doğrultuda 4 yılda 1 milyon konut hedefi belirledik. Neticede konut sektörü 32 alt sektörü besliyor. Ülkemizde kırsal alan çok fazla idi.

Bu alanları tarıma açtık ve gıda sektörümüzü güçlendirdik. Güvenlik nedeni ile ulaşamadığımız arazilerimize artık ulaşabiliyoruz. Bu arazilerimizi değerlendirdik. Ayrıca ülke olarak inovasyon ve yenilikler konusuna yöneldik. Şimdi ihracatımızın yüzde 10'luk kısmını Ar-Ge'ye ayırıyoruz. İşte tüm bu lokomotifler sayesinde sürdürülebilir yüzde 6'lık bir kalkınma oranı hedefliyoruz. Bu sayede ülkemizdeki yoksulluğun azalması ve istihdamın artırılmasını sağlayacağız."

Türkiye ve Kolombiya'nın parlayan birer yıldız olduklarını; Brezilya, Hindistan ve Çin'e bakıldığında en hızlı kalkınan ülkeler olarak öne çıktıklarını ifade eden Calderon, "Bunun nedeni ise çok hassas ekonomik politikalar kurmuş olmamız ve çok ciddi bir genç nüfusa sahibiz. ve bizler yapılması gerekenleri yapıyoruz. Güçlü hükümet ve güçlü ekonomilerimiz sayesinde yabancı yatırımcıların ilgi odağındayız." dedi.

Türkiye ile ilişkileri geliştirmek istediklerini de vurgulayan Calderon, şöyle konuştu:

"Her iki ülkenin iş adamlarının karşılıklı iş yapmalarını istiyoruz. Türkiye'nin 130 milyar doları aşkın ihracatı içerisinde Kolombiya'nın payı yüzde 0,6. Bunu artırmamız lazım. Dünya bu kadar yoğun bir hal aldıkça bizim de beraber çalışmamız bu denli zorunlu hale geliyor. Biz yükselen iki ülke olarak dünyada yaşanan krizleri uzaktan izlememeliyiz. Eyleme geçmemiz lazım ve kendimizi korumamız gerekir. Eğer biz birbirimizle bir bağ kurarsak, o zaman daha güçlü oluruz. Ülkelerimizin iş adamları birbirlerini tanırlarsa bir sinerji yaratmış olurlar."

Forumda konuşan TUSKON Başkan Yardımcısı ve Anadolu İşadamları Federasyonu (ANFED) Yönetim Kurulu Başkanı Doğan Kaynak, Latin Amerika açılımlarındaki merkez ülkelerden birinin Kolombiya olduğuna dikkat çekerek, "Hedefimiz Kolombiyalı ve Türk işadamları arasında yeni iş birliktelikleri gerçekleştirmek." diye konuştu.

Kolombiya'nın geleceğine ve potansiyeline inandıklarını ifade eden Kaynak, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Kolombiya 45 milyon nüfuslu, 436 milyar dolarlık GSMH'si ve yaklaşık 80 milyar dolarlık dış ticareti ve çok zengin doğal kaynakları ile dünyanın önemli ve Latin Amerika'nın büyük ekonomilerinden biri. Ancak kendi başlarına önemli birer ekonomik aktör haline gelmiş olan Türkiye ve Kolombiya arasındaki ticaret hacmi istenilen seviyede değil. Türkiye'nin Kolombiya'ya olan ihracatı yaklaşık 53 milyon dolar iken ithalatı ise 297 milyon dolar. İki ülke arasındaki ticaretin potansiyellerini kıyasladığımızda henüz ülke halklarının birbirini tanımadığı ortaya çıkıyor."

Kolombiyalı iş adamları ile birçok sektörde başarılı şirketler kurarak yeni işler yapabileceklerini vurgulayan Doğan Kaynak, "Kolombiya'da özellikle maden ve enerji, inşaat malzemeleri, altyapı, teknolojik ürünler, tarım ve hayvancılık, orman ürünleri, savunma sanayi, otomobil ve yedek parçaları, makine sektörü ve gıda gibi birçok alanda büyük potansiyelin Türk işadamlarını beklediğini düşünüyoruz." şeklinde konuştu.

Paylaş
Diğer Faaliyetler
Tacikistan Ticaret Odası Başkanı’nın TUSKON Ziyareti
TUSKON Yenilenebilir Enerjiyi Masaya Yatırdı
Fransa-Türkiye İş Dünyası Görüşmesi
TUSKON Türkiye-Tacikistan Ticaret ve Yatırım Forumu 2012
Kazakistan Kızılorda Eyalet Valisinin TUSKON ziyareti
Brezilya Dışişleri Bakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
TUSKON, Başbakan Erdoğan ile Afrika Ziyareti Gerçekleştirdi
TUSKON, Finlandiyalı Milletvekillerini ağırladı
TUSKON, Türkiye-Gana Ticaret ve Yatırım Forumu Düzenledi
Kolombiyalı Senatör TUSKON'un Konuğu Oldu
Genel Merkez ve Temsilciliklerimiz
Tuskon Genel Merkez
Telefon : + 90 212 315 83 00 (Pbx)
Faks : + 90 212 315 83 01
E-Mail : info@tuskon.org
Web Site : www.tuskon.org
Adres : Merkez Mh.Abide-i Hürriyet Cad. Hanımefendi Sk. No : 135 / 4B Şişli / İstanbul PK : 34381