www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Dernek Haberleri

Bafra'da tarım, Samsun'da sanayi potansiyeli

Cuma günü yönettiğim iki panelde Bafra'da tarım ve Samsun'da sanayi konusunda potansiyelin ne olabileceğini ele aldık. Konuşmacılara çok sayıda soru yöneltilen iki panelin ortak yanı kentte tarım ve sanayi alanında önceliklerin belirlendiğini, yeni yolda kararlılıkla yürünmek istendiğini bize gösterdi. Bafra ve Çarşamba ovalarında tarımı daha verimli kılmak için projeler ortaya konmaya başlanmış. Samsun'da sanayide önceliklerini belirlemiş.

Geçen hafta cuma günü öğle saatlerinde Bafra'da "Tarım sektöründe gelişmeler"in ele alındığı bir paneli, akşam saatlerinde de "Samsun'da sanayi sektörünün gelişme potansiyeli" panelini yönettim.

Yaklaşık üç saat süren Bafra'daki panelde Doç. Dr. Ali Kemal Ayan, Kızılırmak deltasında tarım potansiyelini; Doç. Dr. Nejdet Çamaş da Bafra kırsalında tarım potansiyelini değerlendirdiler. Prof. Dr. Yaşar Akça, yaş sebze ve meyvede Avrupa Birliği ve yakın pazarlar için hangi cins üretimlerin rekabetçi olabileceğini ele aldı. Dr. Hasan Ünal da daha yüksek verim elde edilebilmesi için bölgede fideli standart hangi ürünlere öncelik verilmesini önerdi. Domates ve karpuz gibi ürünlerde elde edilen yüksek verimle ilgili örnekleri dile getirdi. Ünal, iklim değişikliği sorunu nedeniyle bölgede seracılık açısından yeni imkanlar doğduğunu öne sürerken, diğer konuşmacılar organik tarımın yarattığı imkanları dile getirdiler.

Bafra Ziraat Odası'ndaki toplantıda çok sayıda katılımcı, konuşmacılara kendi üretim sorunlarıyla ilgili sorular yönelttiler ve daha yüksek verim konusunu tartışma gündemine getirdiler. Ceviz, tütün ve elma üretimi konularını bütün boyutlarıyla ele aldılar. Bölgede bodur elma üretiminde elde edilmiş Sammey örneğinden söz ettiler ve benzer çalışmaların yaygınlaştırılmasının önemi üzerinde durdular. Sammey yöneticisi Mustafa Karabıyık, 23 ortaklı bir kuruluş olarak 650 dönümde 120 bin fidanlık bir bodur ağaçlı bahçe kurduklarını, bu yıl ilk kez verim aldıklarını, Türkiye'de istedikleri fidanı bulamayıp dışardan fidan aldıklarını açıklayıp "Getirdiğimiz 120 bin fidandan sadece 122'si işe yaramadı" dedi. Oysa, yerli ceviz fidanı konusu tartışılırken, birçok fidandan sonuç alınamadığı dile getirildi. Ceviz konusunda uzman olan Yaşar Akça, hoca hangi tür ceviz dikiminden olumlu sonuç alınabileceği konusunda bilgi verdi.

Samsun'da DSİ salonundaki toplantıda Gazi Erçel, 24 Ocak 1980 kararlarını ve Türkiye'de o günden bu yana yaşanan kırılmaları anlatıp, son küresel kriz karşısında Türkiye'nin konumunu ele aldı. Rüştü Bozkurt ise son hafta içersinde Samsun ve ilçelerinde yaptığı toplantıların ve incelemelerin sonucu niteliği taşıyan bir değerlendirme yaptı. Bozkurt, kentin hangi sektörel öncelikler üzerinde durması gerektiği konusunda görüşlerini ortaya koyarken, tıbbi aletler konusunda büyük imkanlara sahip olduğunu belirtti. Ve ön çalışma ve fizibilitenin önemini anlatıp bu sektörde nelere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Dünyada tıbbi aletler piyasasının 200 milyar dolar olduğunu belirterek, Samsun'un doğru yatırımlar ve doğru kümelenme ile bu pazardan yüzde 5'lik (10 milyar dolar) pay alabileceğini iddia etti. Önümüzdeki 5 yılda büyük sıçrama gösterecek olan mobilya sektöründe de Samsun'un önemli potansiyele sahip olduğunu dile getirdi. Erçel ve Bozkurt'un konuşmalarının ardından anlattıklarının açılmasına ilişkin sorular dinleyicilerce gündeme getirildi.

Toplantı sonunda bir değerlendirme konuşması yapan Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, sanayicilerin bürokratik sorunları aşmalarına yardım için kurdukları AR-GE merkezinin çalışmaya başladığını, kentin sanayi envanteri konusunda bir çalışma yürüttüklerini anlattı. Kentte hangi sektörleri kalkınmada kaldıraç olarak kullanabileceği konusunu araştırdıklarını belirten Güzeloğlu, öncelikli sektörler olarak sağlık ve sağlık gereçleri, tersane ve gemi inşası, lojistik işletmeciliği, organize tarım işletmeciliği, mobilya ve bilişim teknolojilerini sıraladı.

Bu çağda herkesin değişimden bahsettiğini belirten Güzeloğlu, "Ama herkes değişmenin önce başkasından başlamasını istiyor. Kendi değişimini öncelikli görmüyor. Şimdi biz kendi senaryomuzu birlikte yazmalıyız ve tek ses olarak uygulamaya geçmeliyiz" dedi. Güzeloğlu, Samsunlular'ın global düşünüp yerel davranarak sorunlarını aşabileceğini öne sürdü.

Bafra ve Samsun toplantıları tarım ve sanayide kentin önceliklerini belirlediğini, yeni bir yolda yürüme kararında olduğunu ortaya koydu.28/01/2008 08:46:43 Geri dön gönder yazıcı

AROLAT'tan / Osman S. Arolat

Diğer Haberler
Aksaray’a Yatırım Yapan Firmalar AGİAD T...
İzmir İşadamları Derneği, Üyelerini Tanz...
TASİAD Protokol Ziyaretlerini Sürdürüyor
OGİAD'ın Üye Sayısı Artıyor
Samsun'un Kurtuluşu Medikal Cihazlar Sek...
Bafra'nın tütünü
MESİAD Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma ...
SESİAD: "TUSKON Çatısı Altında Biraraya ...
KASİF Başkanı Reis: "Müşteri Odaklı Mal ...
Yapı sektörü zirvede buluşuyor

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2008 Tasarım ve Programlama