www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

TUSKON'dan Anayasa Paketine Destek

AK Parti'den Çiçek, Ergin ve Bozdağ ile görüşen TUSKON Başkanı Rızanur Meral, Anayasa Reform Paketi'ni desteklediklerini açıkladı.

Meral,  Türkiye'nin demokratik ve sivil bir Anayasa'ya ihtiyacı bulunduğunu belirterek, "Dışa kapalı, korumacı ekonomiye göre hazırlanan yürürlükteki Anayasa  ihtiyaca cevap vermiyor. Yapılacak değişikliklerin önünü açmak önemli." dedi.

Anayasa değişikliğinin Avrupa normlarına  paralel yapılmasını beklediklerini aktaran Rızanur Meral, değişikliğin yapılacağı yerin parlamento olduğunu belirtti. TUSKON Başkanı, "Parlamento'nun yetkilerinin önünde herhangi bir engel yoktur." ifadesini kullandı. TUSKON'un önerilerini Cemil Çiçek'e sunan Meral,  ekonomik kriz sürecinde  başarılı bir sınav veren  Türkiye'nin tırmanışı adına Anayasa'da değişikliğe gidilmesinin önemli olduğuna vurgu yaptı.

Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de  faydalı bir  görüşme yaptıklarını söyledi. Çiçek, "Anayasa değişikliği artık toplumsal bir talep haline geldi. Sadece akademisyenlerin ve entelektüellerin tartışma alanından çıktı. Siyaset bunu görmezden gelemez. Halkın talebi, Anayasa sorununun varlığını ortaya koyuyor." diye konuştu.

"ANAYASA BU HALİYLE  TÜRKİYE'NİN ÖNÜNÜ TIKIYOR"

Başbakan Yardımcısı, yürürlükteki Anayasa'nın bu haliyle varlığını sürdüremeyeceğinin altını çizdi. Anayasa'nın  Türkiye'nin önünü tıkadığını savundu. Çiçek, "Sorunun temelinde Anayasa'dan kaynaklanan problemler var. Bugün değişikliğe gerek yok diyenlerin, 1993 yılında yaptığı değişikliklere bakın. O dönem, 1993'deki metinde bu Anayasa varlığını korurken, rejim bunalımı olacak deniyor." şeklinde konuştu.

Cemil Çiçek, değişmez maddeler dışında Anayasa'yı değiştirmek istediklerini belirterek, "Ancak bu imkanımız yok. Kısmi değişiklikler olsun, demokrasi kurumsallaşsın istiyoruz." diye konuştu. Anayasa paketine katkı veren, öneri sunan sivil toplum örgütleri ve siyasileri dikkate alacaklarını ifade ederken, "Anayasa değişikliği aceleye gelmesin." itirazlarına da tepki gösteren Çiçek, şunları kaydetti:

"Konu 28 yıldır tartışılıyor. Aceleye geliyor ibaresi ne kadar doğrudur. Bir kısım sözcülerin geç kalındı, bir kısmının da acele ediyorlar ifadeleri çelişkilidir.  Evet geç kalınmıştır ancak süreç milletin lehine olacaktır. Biz en geniş uzlaşıyı  sağlamayı istiyoruz. Her sistemin sağlıklı işlemesi , değişiklerin sıhhatli yapılması için her türlü teklife açığız."

CİHAN 25.03.2010

Diğer Haberler
Brezilya'nin En Zenginleri TUSKON'un Zir...
TUSKON'un İhracata Yaptiği Katkiyi Kimse...
Köprüyü TUSKON Kurdu, Kazakistan'la 400 ...
TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık...
Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırı...
Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar D...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama