www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonunun (Tuskon) Daveti Üzerine Türkiye'yi Ziyaret Eden Avrupa Birliği (AB) Liberal Demokrat Parti Başkanı Annemie Neyts, Türkiye'nin AB Üyeliğine Gönülden Destek Verdiklerini Bildirdi

Avrupa Birliği Liberal Demokrat Parti Başkanı  Annemie Neyts,  Türkiye ile  Avrupa arasında ayrılmaz bir köprü kurulduğunu ve  Türkiye'nin  Avrupa Birliği'ne üye olacağına inandığını açıkladı.

" Türkiye AB yolunda çok önemli  adımlar attı. Ancak attığınız  adımların çok daha fazlasını atmanız gereken bir süreçtesiniz. Eminim ki  Türkiye AB üyesi olacak" diyen Neyts, Anayasa Reformu konusunda Türk insanının en doğru kararı vermesini beklediğini ifade etti.

TUSKON'un  daveti üzerine  Türkiye'ye gelen AB Liberal Demokrat Parti Başkanı  Annemie Neyts ve İrlanda'nın AB'den Sorumlu Devlet Bakanı Dick Roche ile beraberindeki 4 kişilik AB heyeti, 5 günlük ziyaretin şerefine verilen  yemekli toplantıda,  Türkiye'nin AB üyelik süreci hakkında önemli açıklamalarda bulundular.

Türkiye'ye 4'üncü kez geldiğini aktaran AB Liberal Demokrat Parti Başkanı Anemie Neyts, en son 2005  yılında ziyaret ettiği  Türkiye'de 5  yıl boyunca gerçekleşen  değişimi inceleme  imkanı bulduğunu ifade etti. Ziyaret kapsamında, önce Ankara'da çeşitli temaslarda bulunduklarını, daha sonra da Gaziantep'e giderek hem sanayi kuruluşları hem de  üniversite ortamında öğrenciler ile bir araya geldiklerini dile getiren Neyts, "2005  yılından bu yana  Türkiye'nin nasıl değiştiğini kendi gözlerimle görme  imkanı buldum. Geçen zaman içinde şehirler değişmiş, ülkeniz de çok büyük bir  gelişme katetmiş.  Türkiye'de çok  dinamik  insanlar gördüm. Bugüne kadar AB üyelik sürecinde birçok önemli reform yaptınız. Bu reformlar kesinlikle  mükemmel adımlardı. Ancak 2008  yılında  yapılan Seçim sürecinde ve sonrasında bu sürecin yavaşladığını gördük. AB'deki birçok partinin  Türkiye'nin üyeliği hakkında  farklı görüşleri mevcut. Ancak biz  Türkiye'nin üyeliğine inanan tek AB partisiyiz.  Türkiye'nin AB üyeliğine gönülden destek veriyoruz. Bugüne kadar  Türkiye'nin yaptığı  çalışmalar gerçekten heyecan verici. Ancak bundan sonra çok daha fazla  çalışmanız gerekiyor. Eminim ki çok  başarılı olacak ve AB üyesi olacaksınız." dedi.

"TÜRKLER EN DOĞRU ANAYASA KARARINI VERECEKTİR"

AB üyelik sürecinde bazı yavaşlamaların, karşı çıkışların ve tartışmaların  yapılmasının demokratik  değişimin bir gereği olduğunu vurgulayan Neyts, Anayasa Reformu hakkında da görüşlerini bildirdi. Neyts, şöyle konuştu:

"Çok açık bir gerçek var ki  insanlar Anayasa Reformu konusunda gerçek anlamda  konuşmak istemiyor. Çünkü reform bütün basamakları ve güçleri etkileyecektir. Kimse de elindeki gücü bırakmak istemeyecektir. Birçok  kurum ve kuruluş temelden değişmek zorunda kalacak. Bazıları önemli hale gelirken bazıları önemsiz  kurumlar haline dönüşecek. Reformlara uyum için Türk  insanının biraz daha zamana ihtiyacı var. Anayasa Reformu konusunda Türk vatandaşlarının en doğru kararı vereceğine inanıyorum."

İrlanda AB'den Sorumlu Devlet Bakanı Dick Roche ise ziyaret sırasında, Türk  insanlarının misafirperver, sıcak ve açık fikirli yanını görme  imkanı bulduğunu belirterek, "Sizler Avrupa'nın ve İrlanda'nın en yakın  arkadaşısınız." diye konuştu.

" FARKLI DİNLERİN BİRLİKTELİĞİ ŞAŞIRTTI"

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral ise dernek olarak  Türkiye'nin AB üyelik sürecinde yeni köprüler kurulmasına gayret ettiklerini belirtti.

AB Liberal Parti başkanlığında  Türkiye'yi ziyaret eden heyetin,  Türkiye'yi  sadece İstanbul ve Ankara'dan ibaret sanmaması için Gaziantep'i de program kapsamına aldıklarına dikkat çeken Meral, "Gaziantep'te Türk halkının barış ve huzur içinde yaşadığını ve  yapılan sanayi hamlesini gösterme  imkanı bulduk.  Farklı kültürlerin, mezheplerin, dinlerin bir arada yaşıyor olmasından çok etkilendiler ve böylesine bir hoşgörü olduğunu  tahmin etmediklerini ifade ettiler. Özellikle azınlıkların ciddi  baskı altında yaşadığını düşündüklerini ancak bölge halkını yerinde görünce ve konuşunca  Türkiye'de  farklı dinlere  insanlar arasında çok  güzel bir ilişki olduğunu gördüklerini söylediler. Bu görüşlerini de ilgili karar vericilerine iletecekler." diye konuştu.

Daha önce  Avrupa Birliği Yeşiller Partisi'nden bir heyeti ağırladıklarını anımsatan Meral, bundan sonraki planlarının  Avrupa'nın en önemli karar verici organı olan Hristiyan Demokrat Parti temsilcileri ile  Türkiye'de buluşmak olduğunu kaydetti.

(CİHAN)  04.04.2010

Diğer Haberler
TUSKON'dan Anayasa Paketine Destek
Başbakan Tayyip Erdoğan, Tuskon Genel Ku...
Sayın Başbakanımızın Katılımı İle Gerçek...
200 Bin Görüşmede 14 Milyar $'lık Bağlan...
IMF Öcümüz Değil Anlaşma Yapılabilir
Müşteri Hazır, Yeter Ki Siz Yatırım Yapın
TUSKON, Mısır İle Ticaret Hedefini 10 Mi...
"610 Çeşit Madenimiz Var, İşadamlarını Y...
Zonguldak İşadamları Derneği Üyeleri, Su...
İŞHAD Başkanı Ekşi, Krizle Fırsatların O...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama