www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık Türk Malı Arar Duruma Geldi

Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin düzenlediği 'Değişen dünya ve alternatif pazarlar' konulu konferans için Kayseri'ye gelen TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral, artık Türk mallarının ithalatçılar tarafından aranır hale geldiğine dikkat çekti. Rızanur Meral, işadamlarına önyargılarını kırmak için yurtdışı gezilerine katılmalarını tavsiye etti.

 

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, dünya genelinde Türk malına olan talepte çok artış olduğuna dikkat çekerek, "Biz dünyanın birçok yerinde şunu görüyoruz. 'Avrupa malı istemiyoruz, çok pahalı; Çin malı istemiyoruz, çok kalitesiz. Türk malı yok mu? Bize Türk malı verin' diyorlar. İthalatçılar artık ciddi anlamda Türk malı arar hale geldi." dedi. Genç Sanayici ve İşadamlan Derneği'nin (GESIAD) düzenlediği 'Değişen dünya ve alternatif pazarlar' konulu programa katılmak için Kayseri'ye gelen TUSKON Başkanı Rızanur Meral, toplantı öncesi dünya ve Türkiye ekonomisi ile ilgili değerlendirmeler yapü. Devlet yönetiminde son zamanlarda inovasyon yaşandığını aktaran Meral, "Türkiye'de son dönemlerde devlet yönetiminde inovasyon diyebileceğimiz model gelişiyor.

 

Bu özerkte devlet başkanının, başbakanın ve bakanın yurt dışı gezisinde güçlü bir şekilde işadamlarını yanına alması modeli oluyor. Bunu ilk olarak rahmetli Turgut Ozal başlatmıştı. Şimdi daha iyi ve güçlendirilmiş bir şekilde devam ediyor. Bu Türkiye'nin dünyadaki hem imajını hem de itibarını ciddi bir şekilde artın yor." dedi. Bu davranışın, Türk iş dünyasına da ülke bilinirliği ve markaya bilinirliği ile markaya verilen değeri gündeme getirdiğini hatırlatan Meral, "Biz dünyanın birçok yerinde şunu görüyoruz. 'Avrupa malı istemiyoruz, çok pahalı; Çin malı istemiyoruz, çok kalitesiz. Türk malı yok mu? Bize Türk malı verin' diyorlar. İthalatçılar artik ciddi anlamda Türk malı arar duruma geldi. Kayseri'nin bu konudaki etkisi ve önemi gerçekten inkar edilemez. En son Cumhurbaşkanımızın Kongo ve Kamerun gezisini düzenledik. Oradan da Kayserili işadamları vardı. Onların ürünlerini her iki ülkede gördük." diye konuştu.

 

'Değişen dünya ve alternatif pazarlar' konulu konferansta konuşan Dış Ticaret Müsteşarı Ahmet Yakıcı da, Türkiye'nin her geçen gün artan ihracatında STK'lann büyük rolü olduğunu söyledi. Yakıcı, "STK'lann yaptığı çalışmalar bize ışık tutuyor." dedi. İhracat ve dünya pazan ile ilgili bilgiler veren Yakıcı, Türkiye'nin üretimini bir an önce büyütmesi gerektiğini açıkladı. Konferansta işadamlarını bilgilendirme konuşması yapan TUSKON Başkanı Meral, işadamlarına ihracatla ilgili korku ve endişe içerisindeki ön yargılarını kırma adına biraz olsun yurtdışı gezilerine katılmalarını istedi. Konuşmaların ardından başarılı işadamlarına plaket verildi. Müsteşar Yakıcı'ya plaketini Valisi Mevlüt Bilici plaket verdi. GESlAD'ın düzenlediği konferansın ardından TUSKON Başkanı Rızanur Meral'e plaketini Kayseri Milletvekili Ahmet Öksüzkaya verdi.

Zaman 17.05.2010

Diğer Haberler
Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırı...
Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar D...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...
TUSKON'un Misafiri Yeni Zelanda Başbakanı
Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfe...
TUSKON'dan Anayasa Paketine Destek
Başbakan Tayyip Erdoğan, Tuskon Genel Ku...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama