www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırımlar İçin De Sizi Bekliyoruz

Amerika'daki Karayip Denizinde bir adada yer alan Haiti, 13 Ocak 2010'daki depremde yardıma koşan Türkiye'ye minnettar. Depremde yüzlerce insanını kaybeden ülkede binalar da büyük hasar gördü, binlerce kişi de işsiz kaldı.

 

Haiti'nin en büyük işadamlarından biri olan Fritz Mevs, Türkiye ziyareti kapsamında ülkenin yeniden inşası ve yeni yatırım alanları ile ilgili Zamana açıklamalarda bulundu. Türk insanına depremde yaptıkları fedakârlıktan dolayı minnettar olduklarını belirten işadamı, Haiti'nin yeniden imar edilmesi için de Türk işadamlarını ülkesine davet etti. Deprem anına kadar Türkiye ve Türk ismini hayatında sadece birkaç kez duyduğunu belirten Mevs, deprem sonunda Kimse Yok mu Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği heyetini karşısında görünce çok şaşırdığını kaydetti. Türk heyetinin hiçbir karşılık beklemeden aylarca orada kalmasını 'tarif edilemez bir duygu' olarak nitelendirdi. Artık geriye bakmaktan ziyade Haiti'nin yeniden inşasına odaklandıklarını vurgulayan Fritz Mevs, ülkesinde yapılacak okul, hastane, altyapı ve iş merkezlerinin yapımında Türk işadamlarının yer almasını istedi.

 

13 Ocak tarihine kadar Fritz Mevs'in şirketlerinde yaklaşık 12 bin kişi istihdam edilirken, bu sayı depremden sonra 4 bin 500'e düşmüş. Amerika, ülkenin yeniden inşası için 10 milyar dolarlık bir kaynak ayırırken, Haitili işadamı bu rakamın daha da artabileceğini söyledi. Mevs, bunun yanında ülkesinde Türk girişimciler için çok önemli yatırım alanları olduğuna dikkat çekti. Bunların başında lojistik ve turistik oteller geliyor. Ülke ekonomisinde ayrıca balıkçılık ve marina işletmeleri de önemli bir yer tutuyor. Haiti'nin yeniden inşasının en az 15 yıl süreceğini kaydeden Mevs, bu noktada Türk işadamlarıyla birlikte çalışma arzusu içinde olduklarını kaydetti. Mevs, ülkesinin yatırım imkânlarını anlatmak için İstanbul'da Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Bank Asya yetkilileriyle bir araya geldi. Haiti'nin Amerika'ya yakınlığından dolayı burada üretilen birçok ürünün bu ülkeye vergisiz  gönderildiğine işaret eden Fritz Mevs, özellikle tekstille uğraşan işadamlarının bunu değerlendirmesini istedi. Yabancı yatırımcılar için desteğe hazır olduklarını vurgulayan Mevs, yatırımcıların her türlü garantisinin devlet tarafından sağlanacağını ifade etti. Mevs, ayrıca serbest bölgede üretilen ürünlerin Amerika tarafından satın alınması konusunda iki ülke arasında bir anlaşmanın olduğunu açıkladı.

 

HAİTİ'YE TÜRK OKULU İSTİYORUZ

 

Haitili işadamı Fritz Mevs, tüm dünyada önemli basanlara imza atan Türk okullarını ülkesinde görmek istediğini belirterek, bu kapsamda gerekli adımların atılması çağrısında bulundu. Haiti'nin depremden sonra her şeyinin yerle bir olduğunu vurgulayan Mevs, en önemli eksikliklerinin başında okulların geldiğini söyledi. Mevs, bu kapsamda ülkesinde okul açılması için Milli Eğitim Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle görüşme yapacağını dile getirdi. Haiti'nin önde gelen işadamlarından Fritz Mevs, depremde yıkılan ülkesinin imarı için büyük yatırımlara ihtiyaç olduğunu, bu konuda Türk işadamlarından irisim beklediklerini söyledi.

 

ZAMAN 16.05.2010

Diğer Haberler
TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık...
Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar D...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...
TUSKON'un Misafiri Yeni Zelanda Başbakanı
Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfe...
TUSKON'dan Anayasa Paketine Destek
Başbakan Tayyip Erdoğan, Tuskon Genel Ku...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama