www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

TUSKON'un İhracata Yaptiği Katkiyi Kimse Görmezden Gelemez

İstanbul Hububat İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı Zekeriya Mete, düzenlediği zirvelerle Türk adamlarını dünyayla buluşturan TUSKON'a yönelik karalama kampanyasına tepki gösterdi.

TUSKON'un ihracata büyük katkı sağladığını vurgulayan Mete, "Bu tarz girişimlerde bulunanları kınıyorum." dedi. Bazı iş ve kamu çevrelerinin Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nu (TUSKON) basın yoluyla yıpratmaya çalışmasına tepkiler sürüyor. İstanbul Hububat İhracatçıları Birliği (İHİB) Başkanı Zekeriya Mete, TUSKON'un kurduğu 'ticaret köprüleri' ile hem Türk işadamlarının yurtdışına açılmasına, hem de ihracata büyük katkı sağladığını belirterek, bu tarz girişimde bulunanları kınadıklarını söyledi.

'DEİK'e TUSKON çalımı' haberlerinin kasıt içerdiğini vurgulayan Mete, bu kurumun TUSKON 'un yaptığının dörtte birini dahi yapmadığını ifade etti. İstanbul Hububat İhracatçıları Birliği Başkanı Mete, sektördeki gelişmeler ve gündemdeki konularla ilgili Zaman'a açıklamalarda bulundu. Türkiye'nin 2023 yılı için 500 milyar dolarlık bir ihracat hedefi koyduğuna işaret eden Mete, bunun gerçekleşebilmesi için ülkenin coğrafi konumunu iyi kullanması gerektiğini dile getirdi. Bu açıdan ihracat yapılan ülkelerle ticari ilişkilerin yanında lojistik kanalların geliştirilmesi gerektiğini vurgulayan Mete'ye lar hatlarını kaybedebilir. Mete'ye göre, son dönemde ette ve sütte yaşanan meselelerin temelinde arz ve talep dengesizliği yatıyor. İstanbul Hububat İhracatçıları Birliği, gıda ürünlerinin tınıtımı için haziranda Endonezya'ya çıkarma yapacak. 16-19 Haziran'da başkent Cakarta'da 'Türk İhraç Ürünleri Fuarı' için gidecek olan heyette 43 işadamı yer alıyor. 250 milyon nüfusa sahip olan ve krizden fazla etkilenmeyen Endonezya'da deniz ürünleri, gıda işleme, ambalaj makineleri ve aksamları, tarım aletleri, demir-çelik ürünleri, işlenmiş gıda, kiıru meyveler, mermer, doğal taşlar, maden ve mücevherat, petrokimya, kimyasal gübreler, otomotiv ve yan sanayi, İnşaat ekipmanları, tekstil sektörleri, yatırımcılar için yeni fırsatlar sunuyor. Zekeriya Mete, birçok ülkede açılan Türk okullarının işadamlan için yeni kapılar açtığını, bunun bazı çevreler tarafından görmezden gelinmesine anlam veremediğini vurguladı. Okulları Türkiye'nin uç beylerine benzeten işadamı, buralarda yetişen öğrencilerin ikili ilişkilerde Türkiye'yi ilk sıraya koyduklarını ifade etti. TUSKON'un, okulların bulunduğu coğrafyalarda önemli ticaret köprüleri kurduğunu vurgulayan Mete, bu gayretin bazı çevrelerce yok sayılmasına asla izin vermeyeceklerini söyledi. 10 ticaret köprüsü kurdu, 14 milyar dolarlık iş bağladı 2005 yılında kurulan ve üye sayısı 15 bini aşan TUSKON, ilk dört yılına 200 bin ikili görüşme, 14 milyar dolarlık ticaret sığdırdı. Bu rakamın 12 milyar dolan ihracat geliri olarak elde edildi. Dört yılda Türkiye'ye 10 dünya ticaret köprüsü kuran teşkilat, 135 ülkeden 8 bin 500 yabancı işadamını İstanbul'a getirdi

İSTANBUL 25.05.2010

Diğer Haberler
Brezilya'nin En Zenginleri TUSKON'un Zir...
Köprüyü TUSKON Kurdu, Kazakistan'la 400 ...
TUSKON Başkanı Meral: İthalatçılar Artık...
Haiti Depreminde Yardıma Koştunuz Yatırı...
Rusya ile Yapılan 17 Anlaşma 25 Milyar D...
Devlet Bakanı Ve Başbakan Yardımcısı Ali...
Köşk'ten Tuskon'a İhracat Teşekkürü
Babacan: Türkiye'nin Finans Sektörünün Y...
Petrolü Bulan Uganda Türk Yatırımcıları ...
TUSKON'un Misafiri Yeni Zelanda Başbakanı

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama