Basında TUSKON

İstikrarı bozacak tartışmaların hesabını çocuklarımıza veremeyiz

Türkiye, tek parti iktidarının getirdiği `istikrar` ile son 4 yılda üst üste rekorlar kırarak büyümeyi başardı. Devlet bütçesi 20 yılın ardından fazla vermeye başladı, toplanan gelirler, giderleri geçti. Enflasyon tek haneye, faizler de aylık yüzde 1`ler seviyesine düştü. Buna rağmen son dönemde `irtica` etrafında oluşturulmaya çalışılan siyasi gerginlikten rahatsız olan iş dünyası, her fırsatta `yakalanan istikrar ortamının korunması gerektiğine` vurgu yapıyor.

Türk ve yabancı işadamları arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine katkıda bulunmayı amaçlayan İş Hayatı Dayanışma Derneği (İŞHAD) Başkanı Murat Sungurlu da halkın gündeminde ekonominin olduğunu belirtiyor. Sungurlu, `Ekonomide suni krizlerle menfaat elde etmeye çalışanlar olabilir; ancak milletin böyle bir derdi yok. Sokaktaki insanın derdi daha iyi gelir seviyesine nasıl ulaşabilirim?` değerlendirmesinde bulunuyor. Gelinen noktada Türk ekonomisinin kazanımlarının çok değerli olduğunu kaydeden Sungurlu`ya göre kimseye faydası olmayan tartışmalarla istikrar ortamını zedelemenin anlamı yok. Son dönemde ekonomik ve siyasi istikrara zarar verecek tartışmaların kamuoyunun önüne getirilmesine tepki gösteren Sungurlu, `Türkiye`de artık kurumlar arasında uzlaşma sağlanmalıdır. Yoksa bu tartışmaların hesabını gelecek nesillere veremeyiz.` uyarısında bulunuyor. Son dönemde gerçekleştirilen büyüme rakamlarının özel sektör eliyle yakalanması, şirketlerin büyük kısmını oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmelerin önemini artırdı.

Türkiye ekonomisinde oldukça önemli bir yere sahip küçük ve orta boy işletmelerin (KOBİ) yapılarını sağlamlaştırmak ve onları hızla globalleşen dünyada rekabet güçlerini artırmak için gerekli uluslararası standartlara ulaştırmak da İŞHAD`ın amaçları arasında yer alıyor. Dernek, üyelerinin ve yabancı işadamlarının Türkiye, Orta Asya, Balkanlar, Kafkaslar ve Ortadoğu`da ticari ve hizmet yatırımlarında bulunabilmelerine yardımcı olurken, dünyadaki ekonomi ve sanayi alanındaki son gelişmeler hakkında da bilgi sahibi yapıyor. AB yolunda atılan adımlar, istikrar ve güven ortamının KOBİ`ler için çok değerli olduğuna dikkat çeken Sungurlu, bunun korunması için herkesi daha sabırlı olmaya davet ediyor. Türkiye`nin daha önceleri de pek çok ciddi kriz atlattığını kaydeden Sungurlu, `Atılan adımlar sayesinde ekonomi daha sağlam yapıya kavuştu. Dolayısıyla mayısta başlayan krizi çok az sarsıntı ile atlattık.` diyor.

Aynı zamanda Selis Tekstil`in sahibi olan Murat Sungurlu, ekonomi rakamlarında gösterilen başarının sokağa yansımasının biraz geç olduğunu belirterek, işsizliği çözmek için iş dünyası üzerindeki enerji ve istihdam yüklerinin azaltılması gerektiğini belirtiyor. İşsizliğin çözümü için de henüz net bir tablo ortaya konabilmiş değil. Öte yandan cari açık büyük problem olmaya devam ediyor. İthalata karşı mutlaka tedbir alınmalı. Milli gelir ve ihracatın artması için döviz kurunun `stabil` olması gerek. Uzakdoğu denilince insanların aklına ilk anda Çin`in geldiğini belirten Sungurlu, son yıllarda Hindistan, Pakistan ve Bangladeş`in de ucuz ürünlerle dünya piyasasında yer edindiğini atlamamak gerektiğini vurguluyor. Bununla birlikte söz konusu ülkeler Türkiye için de önemli bir pazar olma özelliğine sahip. İŞHAD Başkanı, `Çünkü bu ülkelerin toplam nüfusu dünyanın üçte biri ediyor. Fakir insanlar olduğu gibi çok zenginleri de var.` tespitinde bulunuyor. Tekstil firmalarının üretimlerini Asya ülkelerine kaydırmasının normal olduğunu kaydeden Surgurlu, `Türk firmaları için çıkış noktası markalaşmak.` ifadelerini kullanıyor. Derneğin 500`e yakın üyesi var İstanbul`da 13 sene önce kurulan İş Hayatı Dayanışma Derneği`nin 500`e yakın üyesi bulunuyor. Özellikle tekstil, gıda, inşaat ve makine sanayii alanlarında faaliyet gösteren firmaların üye olduğu dernek, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu`na da (TUSKON) bağlı. TUSKON`un düzenlediği Afrika ve Avrasya Dış Ticaret Köprüsü zirvelerine katılan dernek üyeleri bu coğrafyalara ihracat yapıyor. Dernek, yılın belli dönemlerinde iş dünyasından akademik camiaya kadar önde gelen insanlarla da panel düzenleyerek üyelerini bilgilendiriyor. Dernek, çok sayıda yurtdışı gezileri ve ülke panelleri düzenliyor.

Zaman, 8 Ekim 2006

Diğer Haberler
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...
TİM Başkanı Satıcı ne dilek tuttu?
TUSKON ve GESİAD tarafından düzenlenen İ...
Tuskon'un "İş Dünyası ve Sivil Toplum" A...
Bakan Akdağ işadamlarına seslendi: Serma...
Konukoğlu: Türkiye kabuk değiştiriyor iş...

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama