www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Baka, Tuskon ile İşbirliği Yapmak İstiyor

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), düzenlediği dış ticaret zirveleriyle Türk iş adamlarını dünyaya açan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ile işbirliği yapmak istiyor.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, TUSKON'un gurur duyulacak çalışmalar yaptığını belirterek, "Afrika'dan Amerika'ya Asya'dan Uzakdoğu'ya Türk iş adamlarını dünya ile buluşturuyor. Türk ürünlerinin pazarlanmasına yönelik faaliyetlerde bulunuyor. Gurur duyulacak çalışmalar yapıyor. Biz de, BAKA olarak birlikte organizasyon yapmak isteriz. TUSKON'un yol göstericiliğinde çalışmayı arzu ediyoruz." dedi. Batı Akdeniz'de öncelikli yatırım alanlarını belirlediklerini kaydeden Engin, TUSKON'dan bölgeye yönelik organizasyonlar yapmasını talep etti. Tuncay Engin, "Burada üretilen ürünlerin dünyada pazarlanması veya yabancı yatırımcıların buraya çekilmesine yönelik ortak çalıma yapabiliriz." dedi.

Akdeniz Üniversitesi Girişimcilik ve İş Geliştirme Araştırma Uygulama Merkezi ve Antalya Girişimci İşadamları Derneği (AGİD) işbirliği ile organize edilen Antalya Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı ve Antalya Teknokent A.Ş'nin katkılarıyla düzenlenen 'Dünya Ekonomik Perspektifinde Antalya' konulu toplantı, TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral'ın katılımıyla gerçekleştirildi. Antalya Organize Sanayi Konferans Salonu'nda yapılan toplantıya, çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.

Toplantıda konuşan BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, işadamlarını Antalya Teknokent binasındaki Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı bürosuna beklediklerini söyledi. Yatırım yapmak isteyen iş adamlarına her konuda hizmet vermek istediklerini belirten Engin, "Bunu ücrete tabi bir yatırım danışmanlığı değil, yapıcı ve yol gösterici bir yardım sistemi olacak." şeklinde konuştu.

"HERKES TÜRKİYE İLE İŞBİRLİĞİ YAPMAK İSTİYOR"

TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral, Avrupa'dan Amerika'ya Asya'dan Uzakdoğu'ya herkesin Türkiye ile işbirliği yapmak istediğini söyledi. Özellikle Almanya'nın Türkiye ile işbirliğini geliştirmek için büyük çaba harcadığı bilgisini veren Meral, "Avrupalı, 'eyvah ben fırsatı kaçırıyorum' diye panik halinde. Almanya'da Türkiye ile irtibat kurmayana ve iş yapmayana 'uyuyor' gözüyle bakılıyor. Bu önümüzdeki dönemlerde daha da artacak. Çok ciddi yeni yatırımlar geliyor. Türkiye'nin önü açık. Önemli olan bu dönüşüme katkı sağlamak." Diye konuştu.

Türk iş adamlarının Oyun alanının bütün dünya olması gerektiğini de vurgulayan Meral, şöyle devam etti: "Her tarafta alıcı var. Hepsi mal arıyor. Şu anda Türk malları dünyada gerçekten aranır hale geldi. Almak için adeta kavga ediliyor. Önemli olan dışarıya açılabilmek."

TUSKON'un ilk dış ticaret zirvesini 2006 yılının mart ayında 53 ülkeden 500 civarında iş adamının katılımıyla yaptığını hatırlatan Rıza Nur Meral, 2005'te 6 milyar Dolar olan Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacminin TUSKON sayesinde 2008'in sonunda 20 milyar doları bulduğunu aktardı. Meral, iş adamlarına mutlaka bir sivil toplum kuruluşuna üye olmalarını tavsiye etti.

OSB, Antalya'NIN YATIRIM ÜSSÜ HALİNE GELDİ

Antalya Organize Sanayi Bölgesi (AKORSAN) Bölge Müdürü Süleyman Demirtaş, yaptığı konuşmada, bölgenin son durumuyla ilgili bilgi verdi. OSB'nin son yıllarda büyük atılım yaparak Antalya'nın yatırım ve ekonomik üssü haline geldiğini söyledi.

Turizm ve tarımın dışında, sanayinin de önemli bir sektör olarak Antalya ekonomisine yön verir hale geldiğine dikkat çeken Demirtaş, "Bölgemizde, 2003-2004 yıllarında 2-3 bin civarında çalışanı olan 50-60 fabrika varken, bugün 9 bin istihdam, 154 fabrika, 200 milyon Dolar ihracat, 1,5 milyar dolarlık üretimle her türlü altyapının mevcut olduğu bir ekonomik cazibe merkezi haline gelmiştir." bilgilerini verdi. Demirtaş, yoğun tahsis talepleri üzerine, 2004 yılında 384 hektar olan OSB'nin, önce 660 hektara, son bir yılda da 690 hektara çıkarıldığını kaydetti. Son tevsilerle beraber bölgedeki parsel sayısının 309'a ulaştığını aktaran Demirtaş, tahsislerin tamamlanması durumunda, 2,5-3 milyar dolarlık üretim, 600 milyon Dolar ihracat, 16 bin kişilik de istihdam sağlanacağını bildirdi.

"İŞ ADAMLARIMIZIN DÜNYAYA AÇILAN BİR KAPISI OLMAYI HEDEFLİYORUZ"

AGİD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yahya Taşçı da, Antalya iş dünyasında bir sinerji oluşturarak hizmet vermek amacıyla 1993 yılında kurulan derneğin halen 160 üye ile faaliyetlerine devam ettiğini söyledi. Dernek olarak sık sık eğitim, seminer, tecrübe  paylaşım ve tanışma toplantıları düzenlediklerini ifade eden Taşçı, "Bunun yanı sıra üyesi olduğumuz Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu (ESİDEF) ile Ege ve Akdeniz'de üyelerimize açılım ve yatırım imkanları sağlamaya çalışıyoruz. Konfederasyonumuz TUSKON'un önderliğinde de uluslar arası arenada Antalyalı iş adamlarına hizmet vermeye devam ediyoruz." diye konuştu. Taşçı, gelenekselleşen dışticaret köprüleri, yurt dışı iş gezileri, yabancı iş adamlarıyla organize edilen ikili işgörüşmeleriyleAntalya'dan dünyaya açılan bir kapı olmayı hedeflediklerini dile getirdi.

(Cihan Haber Ajansı) 12.12.2010

Diğer Haberler
Bu Yüksek Moral İstihdam Artırır
Abdullah Gül'den Büyük Övgü - Video
ABD Kredi Verecek Türk Şirketi Arıyor
TUSKON, Ortadoğu'dan İşadamlarını İstanb...
Avrupalının Gözü Türkiye'nin Üzerinde
TUSKON Brüksel Ofisinin Panelinde Vize S...
Türkiye, Uganda'ya Ekonomik Model Oldu
TUSKON Karadeniz Ülkelerini Buluşturdu
Nijerya`ya Seramik, Kamerun`a Lunapark, ...
Kardeş Ülkeler Arasında Sınır Kavramı Ol...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama