www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

İyi Ki Stand-By Yapmadınız

IMF Türkiye Temsilcisi Mark Lewis, Türkiye'nin küresel krize çok başarılı bir cevap verdiğini belirterek, "Stand-by yapılmaması kararını bugün doğru buluyorum" dedi. Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral'i ziyaret eden Levvis, basına kapalı yapılan görüşmenin ardından soruları yanıtladı. "Türkiye'nin IMF ile stand -by anlaşması yapmamasını iyi bir durum olarak görüyor musunuz" şeklindeki bir soruya Mark Levvis şu yanıtı verdi: "Türkiye, krize çok başarılı cevap verdi. Bu başarının arkasında daha önceki yıllarda yapılan reformlar ve kriz öncesi uygulanan doğru politikalar yer alıyordu. Özellikle Türkiye'nin, krizden bu kadar çabuk çıkması gerçekten etkileyici. Ekonomik olarak şu anda çok güçlü bir konumda. Bugün, geriye baktığımızda o zaman alman kararın, bugün doğrulanmış olduğunu söyleyebilirim." 

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, IMF Türkiye Temsilcisi Mark Levvis'e plaket verdi. Türkiye'nin dinamik bir ekonomiye sahip olduğunu, bunun arkasında en önemli etkinin güçlü özel sektör olduğunu belirten Levvis, TUSKON ile özel sektör, uluslararası ticareti artırma ve çeşitlendirmenin yollarını konuştuklarını söyledi. Levvis, Türkiye'nin, küresel zorluklarla mücadelede iyi konumda olduğunu kaydetti. 'Yatırımlar artabilir' Tunus ve Mısır'da yaşanan olaylar karşısında sermaye akımının nasıl etkilenebileceği konusunda Levvis, Türkiye'nin durumunun farklı olduğunu, yatırımcıların, riskleri dağıtacak kadar gelişmiş karar alıcılar olduğunu düşündüğünü belirterek, "Bunun Türkiye'ye, önümüzdeki günlerde daha fazla yatırım çekebileceğini düşünüyorum. Alternatif piyasalara artık gidemeyecek olan yatırımlar Türkiye'ye yönelebilir" değerlendirmesinde bulundu. 'Sermaye güven arıyor' Aynı konuda Rızanur Meral de sermayenin güven aradığını ve güvenlik açısından Türkiye'ye gelebileceğini dile getirdi.

Türkiye'ye, kredi kuruluşlarının cimri davranıp davranmadığı konusunda Levvis, bu kuruluşlarının davranışını açıklamanın kolay olmadığını, bu kuruluşların değerlendirme yaparken, kendi sistemlerini takip ettiğini dile getirerek, "Benim kişisel görüşüm, yakın zamanda Türkiye'nin kredi notunun yükseltileceği yönünde" dedi. TUSKON Başkanı Meral de Levvis ile bütçe, borç yönetimi, sanayi, işsizlikle mücadele, enerji yatırımları, ulaşım, sağlık reformlarını konuştuklarını açıkladı.

En büyük risk dışarıdan gelir

2011 yılında en büyük riskin ne olabileceği konusunda Levvis şunları söyledi: "Türkiye için en büyük risk, içeriden değil, dışarıdan gelebilir. Dış dünyadaki ekonomik gelişmeler, Türkiye için ana risk unsurunu oluşturacaktır. Bu söylediğim sadece 2011 yılma ait olarak düşünülmemeli. Uzun vadede de ana risk kaynağı dışarıdaki riskler olacak gibi gözüküyor. TUSKON ile görüştüğümüz konulardan biri de ticaretin ve ekonomik kalkınma kaynaklarının çeşitlendirilmesi oldu." 'Bütçe güçlü durumda' Seçimlerin bir risk olduğunu düşünmediğini dile getiren Levvis, "Bütçe çok güçlü bir durumda" dedi. Türkiye'deki cari açığı bir tehdit olarak düşünmediğini söyleyen Levvis, "Cari açık konusunun kısa dönemde bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. Uzun vadede Türkiye'nin bunu azaltmaya yönelik tedbirler geliştirmesi gerektiğini düşünüyorum" dedi.

Milliyet 05.02.2011

Diğer Haberler
Güney Amerika Ortak Pazarı İle Sta'yı Ba...
Amerika'da Balkan Rüzgarı
TUSKON Olarak Biz İş Birliğine Hazırız
Çağlayan: Yeni Dönemde Yatırım Avcılığı ...
Stefan Fule, TUSKON'u Ziyaret Etti
Rızanur Meral İle Özel Röportaj
TUSKON Üyeleri Helal Parayla Bugünlere G...
İstanbul'da BM'nin düzenlediği EAGÜ Konf...
Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret
Türk Yatırımları Kosova İçin Jeneratör O...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama