www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

Türk İşadamlarından Kamboçya Ve Vietnam'a Çıkarma

Türkiye işadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Kamboçya ve Vietnam'da da iş adamları ile bir araya geldi. Her iki ülkede 400 ü aşkın yerli yabancı iş adamı ikili iş görüşmeleri ile inşaattan gıdaya birçok sektörde karşılıklı yatırım imkanlarını masaya yatırdı. Rakamlar gerek Kamboçya’nın gerekse de Vietnam'ın yatırım ve ticaret açısından bakir pazarlar olduğunu gösteriyor.

Türkiye geçen yıl Vietnam'a 106 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirirken 751 milyon dolarlık da ithalat gerçekleştirdi. Kamboçya'ya ise geçen yıl 4 milyon dolarlık ihracat yapan Türkiye, buna karşılık 28 milyon dolarlık da ithalat yapabildi. TUSKON un her iki ülkede gerçekleştirdiği iş ve Yatırım Forumları sayesinde, bu ülkeler ile olan ticaretin hızla artması bekleniyor. 

TUSKON Şubat ayı içerisinde 250 iş adamı ile Kamboçya nın başkenti Phnom Penh kentine gitti. TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay. Türk ürünlerinin 150 ülkeye ihraç edildiği bir dönemde Kamboçya'nın da büyük potansiyele sahip olduğunu kaydetti Vietnam'da gerçekleştirilen Türkiye-Vietnam Ticaret ve Yatırım Forumu'na ise 200'e yakın Türk iş adamı katıldı. Forumda TUSKON ile Vietnam Sanayi ve Ticaret Odası arasında işbirliği mutabakatı imzalandı. Her iki ülke arasındaki ticari ilişkileri değerlendiren TUSKON Başkan Yardımcısı Doğan Kaynak da, Vietnam'a özel önem verdiklerine dikkat çekerek, "Vietnam, küresel krizin yaşandığı 2009 yılında da beklentileri aşarak yüzde 5 oranında büyümüştür. ASEAN serbest bölgesine ve Dünya Ticaret Örgütü'ne üye. 100 milyar dolarlık gayrı safı milli hasılalı Vietnam, Türk işadamlarına yönelik önemli ticari fırsatlar sunuyor Ayrıca Türk işadamları bu ülke üzerinden Asya pazarına da açılabilir dedi.

EKONOMİST KOBİ GRİŞİM 06.03.2011

 

Diğer Haberler
Güney Amerika Ortak Pazarı İle Sta'yı Ba...
Amerika'da Balkan Rüzgarı
TUSKON Olarak Biz İş Birliğine Hazırız
Çağlayan: Yeni Dönemde Yatırım Avcılığı ...
Stefan Fule, TUSKON'u Ziyaret Etti
Rızanur Meral İle Özel Röportaj
TUSKON Üyeleri Helal Parayla Bugünlere G...
İstanbul'da BM'nin düzenlediği EAGÜ Konf...
Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret
Türk Yatırımları Kosova İçin Jeneratör O...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama