Basında TUSKON

Her şeye rağmen Brüksel’de olmak

Her şeye rağmen Brüksel’de olmak

TÜRKİYE
’de iş dünyasını temsil için sivil ve güçlü örgütler gerekiyor. Yarı kamusal örgütlerin de önemi ve işlevi var. Ancak Türk iş dünyasının Avrupa Birliği’nde (AB) en zor zamanlarda bile gerçek anlamda temsili için gönüllü kuruluşların; ve bunların oluşturduğu federasyon ve konfederasyonların çoğalması gerekiyor. Bu yolun öncüsü tabii ki Türk Sanayicileri ve İşaramları Derneği (TÜSİAD). Bölgesel ve sektörel sanayici ve işadamları derneklerinin kurulmasını, federasyon oluşturmalarını önce TÜSİAD sağladı. Brüksel’de ve Ankara’da temsilcilikler açtı ve AB için lobi yaptı.

TÜSİAD’ın bazen hükümetlerle ters düşse bile liberal olabilme özelliğine öykünen yeni örgütler gündeme geliyor. Bunlardan en dikkat çekeni bana göre Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON). Çünkü çok ilginç bir kaç özelliği var. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) kuruluşundan itibaren "TÜSİAD’ın siyasal alternatifi olarak yorumlandığını" sonra, sadece siyasi açıdan değil üye profili ve örgütlenme bakımından da elma ile armut kadar farklı olduklarının kabulünü hatırlayın. İşte bu noktada TUSKON çok önemli. Çünkü sermayenin sağ kanadında TÜSİAD benzeri gerçek örgütlenme TUSKON olacak. TUSKON’un üye profili daha merkez sağda görünüyor.

TUSKON’da 7 bölgesel federasyon ve bunlara üye 124 dernek, 9 bin 600 işadamını temsil ediyor. İSO’nun 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda TUSKON üyesi 120 iş adamının firması var. 79 ilde 46 ilçede örgütlü bir Konfederasyon olan TUSKON Brüksel’de temsilcilik de açtı.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve yönetim kurulu üyeleri "Biz hiçbir işadamı derneğine, ya da örgütüne alternatif değiliz. İş dünyası ne kadar çok sivil toplum kuruluşunda temsil edilirse o kadar faydalı olur" diyorlar. AB vizyonları ise tam üyelik için çok etkin çalışmak. Bu amaçla; kısa sürede Avrupa Parlamentosu Liberal Grup Başkanı Graham Watson ve Yeşiller Grubunun temsilcisi Cem Özdemir ile üyelerini buluşturdular. Brüksel temsilciliğini yakında resmen açacaklar. AP’nin Türkiye muhalifi üyelerini Diyarbakır, Van ve Kayseri gibi Anadolu’nun bağrında ağırlayacaklar.

Hurriyet,Kobi, 7 Kasım 2006

Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama