Basında TUSKON

Yılın Sivil Toplum Kuruluşu TUSKON ve TGV
YILIN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ

DÜNYA Gazetesi'nin 17 yıldan bu yana ekonomiye yön veren kişi ve kuruluşları taşıdığı Ekonominin Şeref Kürsüsü, 2006 yılı için yeniden kurduldu. DÜNYA Gazetesi'nin okurları, büroları, yazar ve yöneticileri ile iş dünyasının önde gelen temsilcilerinden oluşan büyük jürinin 1990 yılından bu yana düzenlediği Ekonominin Şeref Kürsüsü'ne 2006'da seçilen kişi, kurum ve kuruluşlar kategorilerine göre şöyle:


-TUSKON
2005 yılında ülke çapında yayılan bölgesel iş dünyası federasyonlarının oluşturduğu sivil toplum örgütü olarak İstanbul'da kurulan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), bir yıl gibi kısa bir sürede 124 işadamı derneği bünyesinde 9 bin 500 işadamını temsil eder hale geldi. Küçük ve orta boy işletmelerin yanı sıra büyük şirketlerin kendini geliştirmesi ve dış pazarlara açılmasını amaçlayan TUSKON, Türkiye-Afrika ve Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü programlarını gerçekleştirdi. Bu yıl Pasifik ülkeleri ile işadamlarını buluşturmaya hazırlanan TUSKON, Brüksel'de açtığı temsilcilik ile de Avrupa Birliği vizyonunu sağlamayı hedefliyor.     

 

 -Toplum Gönüllüleri Vakfı
2002 yılında toplumsal barış, dayanışma ve değişimi gerçekleştirme hedefiyle faaliyete geçen Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG), projelerin işleyişinde gençlere ve yetişkinlere eşit söz hakkı sağlıyor. Gençlerin önderliğinde okul boyayan, yaşlılara spor yaptıran ve kitap sağlayan TOG, sadece İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde değil, Türkiye'nin hemen her yerinde çalışmalarını sürdürüyor. Saha sorumluları tüm ülkeyi dolaşarak üniversite öğrencilerine ulaşıyor. "Gençlerin önderliğinde yetişkinlerin rehberliğinde" sloganı ile yola çıkan TOG, gençlere yetki verip, onların geliştirdikleri projeleri hayata geçirerek, faaliyetlerinin sürekliliğini sağlıyor.

            2006 yılında öne çıkan faaliyetleri nedeniyle birçok aday arasından Yılın Şirketleri olarak alfabetik sırayla, Durmazlar Makina ve Shell-Turcas belirlendi. Yılın Çok Ortaklı Şirketleri, Bank Asya ve Gülbirlik oldu. Aydın Doğan ve Fuat Tosyalı ise Yılın İşadamları olarak seçildi. Yılın Profesyonel Yöneticileri olarak seçilen isimler ise Coca Cola'dan Muhtar Kent ile Zorlu Grubu'ndan Ömer Yüngül oldu. 2006 yılındaki faaliyetleriyle öne çıkan kuruluşlar arasından Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) Yılın Sivil Toplum Örgütleri unvanına layık görüldü. Büyük jüri, 2006'da Yılın Bürokratları olarak da Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay'ı seçti.
     
     YILIN ŞİRKETLERİ
      -Durmazlar Makina
Ali Durmaz'ın kurduğu şirket, 2006'da 50'nci yılını kutladı. "Dünyanın daha iyilere ihtiyacı var" sloganını kullanarak, dünyaya kendi markasıyla makine satmayı başaran Durmazlar Makina, 2006'da 32.5 milyon Euro'luk yeni yatırımıyla kapasitesini artırdı ve ileri teknoloji ile üretilen makinelerinin performansında büyük aşama kaydetti. Bugün 150 bin metrekare kapalı üretim alanına kurulu üç ayrı fabrikasında, modern koşulları, üretim hızı, üretim çeşitliliği, bin kişilik üretim ordusu ve "Durma" markasıyla adet bazında dünyanın önemli üreticileri konumuna geldi. Durmazlar, 2006'da yaklaşık 80 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi ve 158 trilyon liralık ciroya ulaştı.

-Turcas
Türkiye'nin ilk özel akaryakıt dağıtım şirketi Turcas, 2005'te dünyanın önde gelen akaryakıt devlerinden Shell ile Shell-Turcas (yüzde 30'u Turcas'ın) adı altında ortaklığa giderek, bütün dağıtım operasyonunu yeni yapıya devretti. Turcas 2006'da ise ortağı Shell'den bağımsız olarak bölgesel bir enerji şirketi olma vizyonuyla yeni ufuklara yelken açtı. Elektrik dağıtım ihalelerinde İspanyol Iberdola ile ortak hareket edeceğini açıklayan Turcas, şimdi Azerbaycan'ın devlet petrol şirketi SOCAR ile işbirliğine gidiyor. Turcas ve SOCAR, Türkiye içinde ve dışında petrol ve doğalgaz arama, çıkarma, rafineri kurma ve Azeri gazını Türkiye'ye getirip satma projesi üzerinde prensip anlaşmasına vardı.
     
     YILIN İŞADAMLARI
      -Doğan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Doğan
Grup bünyesindeki Petrol Ofisi'ne Avusturyalı OMV'yi 1 milyar 54 milyon dolar karşılığında yüzde 34 payla ortak aldı ve yeni ortağıyla rafineri, petrol arama ve üretimi gibi konularda yeni hedefler belirledi. Doğan Yayın Holding'i bölgesel medya şirketi yapma stratejisi çerçevesinde Doğan TV Radyo'nun yüzde 25'ini 375 milyon Euro'ya satmak üzere Almanya'nın en büyük gazete yayıncısı Axel Springer'le anlaştı. Almanya'da ProSiebenSat.1'in yüzde 50.5'ini almak için teklif sundu. Deutsche Bank ile ipoteğe dayalı konut finansmanı alanında ortaklık kurdu. Doğu Avrupa ve Rusya'nın yazılı ve online seri ilan devi Trader Media East'i (TME) almak üzere 500 milyon dolarlık teklif sundu.

- Tosyalı Holding AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı
Fuat Tosyalı, bünyesindeki beş şirket ile bini aşkın çalışanı barındıran ve 2005'te İSO'nun belirlediği 500 Büyük Şirket listesinde 126. sırada olan Tosyalı Holding'i 2006'da 90'ınca sıraya yükseltti. Tosyalı, grubun kurumlar bazında tüm şirketleri ile Hatay vergi rekortmeni olmasını sağladı. Tosyalı, Türkiye'de bir ilçede ilk defa hayata geçirilen İskenderun Tosçelik Fen Lisesi'ni çağdaş standartlara uygun bir yaklaşımla inşa ettirdi. Tosyalı, bu yatırımla bilime gönül vermiş genç neslin yetişmesinde aktif bir rol oynaması hedeflenen Tosçelik Fen Lisesi'nin 2006-2007 eğitim-öğretim döneminde ilk öğrencilerini kabul etmesini sağladı.
     
     PROFESYONEL YÖNETİCİ
      -Muhtar Kent
Cebinde bin dolar ile 26 yıl önce Amerika'ya gitti. Gazete ilanıyla Coca Cola şirketinde işe başladı. Yedi ay boyunca kamyonların üzerinde çalıştı. Başarılı performansı kendisini dünya devi şirkette zirveye yaklaştırdı. 2006 yılının başında Coca Cola International Başkanlığı'na getirildi. Geçen yılın sonunda ise Coca Cola Company'nin İcradan Sorumlu Başkanı (COO) oldu. Böylelikle, dünyanın en değerli markası Coca Cola Company'nin ikinci adamı haline geldi. Kent'in bir süre sonra şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Nevill Isdell'in yerine geçeceği tahmin ediliyor.

-Vestel Şirketler Grubu İcra Komitesi Başkanı Ömer Yüngül
2001 yılından beri Vestel Şirketler Grubu'nun İcra Komitesi Başkanlığı görevini yürüten aynı ve zamanda yönetim kurulu üyesi de olan Ömer Yüngül, şirketin bölgesel bir güç haline gelmesinde önemli katkılarda bulundu. Grubun yurtdışında büyümesinde ve Türkiye ile aynı saat dilimini paylaşan ülkelerde marka gücünü sağlamlaştırmak için çalıştı. Manisa'da Avrupa'nın ilk laptop fabrikasının kurulmasında ve yeni yatırımların sürmesinde rolü bulunan Yüngül, bora dayalı yakıt pilinin geliştiren grubun da başındaki isim. Yüngül, iş hayatında 'aklına koyduğu her işi başarmış' bir isim olarak tanınıyor.
     
     YILIN BÜROKRATLARI
      -Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz
Merkez Bankası Başkanlığı görevini devralmasının ardından Türk mali piyasalarını sarsan uluslararası türbülansa karşı bankanın hızlı kararlar almasını sağladı. MB'nin bu dönemde piyasadaki fazla likiditeyi strelize etmesinde ve faizleri yükseltmesinde oyunun rengini açıklayacak kadar şeffaf davranan Durmuş Yılmaz, para politikasının uygulanmasında başarılı oldu. Her türlü baskıya rağmen faizleri yüksek tutacağının ve taviz vermeyeceğinin mesajını veren Yılmaz, bağımsız MB anlayışını da kuvvetle sürdürüyor. 'Lira namusumuzdur' diyen Yılmaz, bankanın hedeflerini ve politikalarını Anadolu'daki sanayici ve işadamlarına da anlatmak için yoğun çaba harcadı.

-Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Yusuf Günay
Başkanlığını yürüttüğü EPDK, yeni doğalgaz dağıtım ihaleleri sayesinde onlarca ilde milyonlarca insanı doğalgazla tanıştırdı. Petrol piyasasındaki onbinlerce şirket lisanslandırılırken, lisanssız bayilere akaryakıt ikmali yapıldığı gerekçesiyle 28 dağıtım şirketine 1.7 milyar YTL para cezası verildi. Kaçak akaryakıtı engellemek amacıyla etkin bir denetim altyapısı kuruldu. Kaçak ve kalitesiz akaryakıtın önüne geçmek için 1 Ocak 2007'den itibaren ulusal marker uygulamasına geçildi. Elektrik dağıtım özelleştirmesi için gerekli tüm ikincil mevzuat hazırlandı, yılda 14 saati aşan elektrik kesintilerinde dağıtım firmalarına ceza verilecek.
      
           
     YILIN ÇOK ORTAKLI ŞİRKETLERİ
      -Bank Asya
Asya Finans adıyla 1996'da kurulan ve bugün Bank Asya adıyla faaliyet gösteren şirket, kuruluşundan bu yana çok ortaklı bir yapıda hareket etti. Onuncu yılını geride bırakan Bank Asya'nın 272 A Grubu ortağı var. Bankada hiçbir ortağın yüzde 10'dan fazla payı yok. Ortaklık yapısının avantajını kriz döneminde bile rahatlıkla sermaye artışı yapabilmesiyle gördü. Bank Asya, mayıs haziran dalgalanmaları öncesinde hisselerini halka arz ederek, hem ortaklık yapısını genişletti hem de İMKB'ye gelen ilk katılım bankası oldu. Faizsiz bankacılık anlayışı ile hizmet veren ve aktif toplamı en büyük katılım bankası olan Bank Asya, topladığı fonların yüzde 95'ini kredi olarak dağıtıyor.

-Gülbirlik
Türkiye'deki tarım satış kooperatifi birliklerinin çoğu zor günler yaşarken, Isparta'da faaliyet gösteren 8 bin ortaklı Gülbirlik, devlet kaynaklarını kullanmadan, kendi özkaynağı ve ortaklarının çabaları ile ayakta kalmayı başardı. Gül yağı ve gül konkretinin yanı sıra Rosense markası ile güzellik ve bakım ürünleri üreten Gülbirlik, 42 il ve 16 ülkede ürünlerini pazarlıyor. Ürünleri arasında SweetRose markalı gül lokumu ve gül reçeli ile Rosense markası ile dünyada ilk kez üretilen saf gül yağı, saf gül suyu ve üzüm çekirdeği ekstresi kullanılarak üretilen göz çevresi bakım kremi de var.

8 Ocak 2007/ Milliyet

Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Gazeteler gerçek gündemi atladı
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama