www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

TUSKON ve GESİAD tarafından düzenlenen İnovasyon yarışmasında ödül alanlar...
TUSKON ve GESİAD tarafından düzenlenen İnovasyon yarışmasında ödül alanlar...
22 Ocak 2007 Pazartesi 13:35
 

 

 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Kayseri'de Genç Sanayici ve İşadamları Derneği (GESİAD) tarafından düzenlenen İnovasyon Projesi Tanıtım Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, yeni bir dünya düzeni içerisinde gelişmekte olan bir ülkeden gelişmeye giden bir ülke olma yolunda Türkiye'nin birçok sıkıntıyla boğuştuğun ifade etti.

Kayseri Hilton Oteli'nde Cumartesi gecesi yapılan toplantıda, sanayicilere inovasyon konusunda bilgiler verildi. İnovasyonun önemine işaret eden Satıcı, inovasyonun sadece icat yapma anlamına gelmediğini b kavramın öncelikle düşünce yeniliğin temsil ettiğini anlattı. Satıcı, "İnovasyonu bir yaşam biçimi olarak değerlendirmek yanlış." diye konuştu.

"YENİLİKÇİ DÜŞÜNCENİN TEMEL HEDEFİ ZENGİNLİK OLMALIDIR"

İcat etmenin yanında icat edilenin de yeniden keşfedilerek farklı bir şekilde sunulmasının ve bundan para kazanılmasının zamanı olduğunu dile getiren Satıcı, Türkiye'de işadamlarının karları ile ilgili konuşmaktan utandığını söyledi. Satıcı, "Artık insanlarımızın zenginliğiyle övünmesi gereken bir dönemdeyiz. Türkiye'de birçok kişi maalesef birçok kişi zenginliğiyle övünmüyor. Yanında kaç kişi çalıştırdığı, kaç milyar dolar ihracat yaptığı ve ne kadar ciro yaptığı ile ilgileniyor. Ancak karlarıyla övünmekten utanıyorlar. Artık bu zincirin kırılması gerekiyor. İş adamları zenginleştikçe kar yaptıkça ülkemiz zenginleşecek. Yenilikçi düşüncenin temel hedefi zenginlik olmalıdır. Hem övünüp hm kazanan bir süreci yaşamamız lazım ve geleceğin yetişkinleri çocuklarımıza bu işi miras bırakmamız gerekiyor."

Değişen dünyada Kayseri'nin de değişmek zorunda olduğunu belirten Satıcı, hem şehre hem ülkeye zenginlik kaması için farklı sektörlere yatırım yapılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral ise inovasyon kavramının Türkiye'de henüz tam olarak yerleşmediğine işaret ederek, bu konuda 2006 yılını inovasyonu yılı ilan eden Çin'i örnek gösterdi. Meral, Çin'in ucuz mal üreten ülke olarak anılmamak için bu yola gittiğini anlattı. Türkiye'de de yenilikçiliğin öncüleri işadamlarına değinen Meral, Kayseri'de üretim yapan ve çekyatı mobilya sektörüne kazandıran Boydak grubunu tebrik etti.

GESİAD Başkanı Mehmet Filiz de rekabetin uluslararası boyut kazandığına dikkati çekerek, ayakta kalabilmenin yenilenmekle mümkün olduğunu, bunun da inovasyon kavramını doğurduğunu kaydetti. Filiz, 2007 yılını ''İnovasyon Yılı'' olarak ilan ettiklerini de belirtti.

Konuşmaların ardından Yerel İnovasyon Ödülleri sahiplerini buldu. 2006 yılı Yerel İnovasyon ödülüne Atlantik Halı, Ezinç Metal ve Külça Çelik Kapı layık görüldü.

EN İNOVATİF YÖNETİCİ; ŞAHİN TULGA

GESİAD Yönetim Kurulu, Ulusal İnovasyon ödülünü HP Türkiye CEO'su Şahin Tulga'ya verdi. Tulga'ya ödülünü TUSKON Başkanı Rızanur Meral verdi.

TİM Başkanı Satıcı'ya inovasyok konusundaki çalışmalarından dolayı plaket verildi.

TİM Başkanı Satıcı, 10 yılda Kayseri'nin çehresini değiştiren Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki'ye plaket verdi.

KAYSO Başkanı Boydak, Güneş enerjisindeki çalışmalarından dolayı Ezinç Metal'e plaket verdi.

 

GESİAD yöneticileri, ödül alanlarla birlikte.

Diğer Haberler
Rızanur Meral İle Özel Röportaj
TUSKON Üyeleri Helal Parayla Bugünlere G...
İstanbul'da BM'nin düzenlediği EAGÜ Konf...
Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret
Türk Yatırımları Kosova İçin Jeneratör O...
Türk Girişimcisiyle İsveç Finansmanı Bir...
Obama'dan Ticarete Tam Destek Var: İstan...
Türk İşadamlarından Sırbistan'a Çıkarma
Meral: Doğu-Batı Farkı, Türkiye'nin Tümü...
Türk İşadamlarından Kamboçya Ve Vietnam'...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama