Basında TUSKON

Gazeteler gerçek gündemi atladı

Türkiye cumhurbaşkanlığı seçimine kilitlense de ekonomide gündem daha farklı. Özellikle yabancı yatırımcıların iştahlı tavrı dikkatten kaçmıyor. Yılın ilk üç ayında doğrudan yabancı sermaye yatırımları 12 milyar doları aştı.


Pasifik Zirvesi'ne katılan konuk bakanlar ve gazeteciler, önceki gün Zaman Gazetesi'ni ziyaret etti. Konuklar, Zaman'ın baskı hazırlıkları ve tesisleri hakkında bilgi aldı.
İhracat mart ayında Cumhuriyet tarihinin rekorunu kırarak aylık 9 milyar dolar sınırına dayandı. Mayıs 2006'daki dalgalanma esnasında yüzde 5'lik hedefin tutmayacağı kehanetinde bulunanları TÜİK'in açıkladığı büyüme rakamları tekzip etti. Aralıksız 20 çeyrektir büyüyen Türkiye, geçen yılı da yüzde 6,1'lik performansla geride bıraktı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda ocak-mart döneminde yabancıların 1,5 milyar dolarlık net alım yaptığı bilgisine İstanbul'da otel lobileri ve fuar alanlarındaki hareketlilik de eklendiğinde 'yabancıların bir bildiği mi var?' sorusu daha da anlamlı hale geliyor. Bizim dışımızdakiler seçim takviminin risksiz işleyeceğine ne kadar itimat ettiklerini hafta sonu bir kere daha ortaya koydu. Zira Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Pasifik Zirvesi 14 ülkeden 25 bakan ve üst düzey bürokratın yanı sıra 231 işadamını aynı çatı altında buluşturdu. Anadolu'nun dört bir yanından gelen binden fazla işadamı da eklendiğinde ülkenin gerçek gündemine dair de önemli ipuçları vardı zirvede.

Japonya ve Güney Kore gibi sanayi devlerinin de içinde yer aldığı Pasifik, Türkiye'nin bugüne kadar çok keşfedemediği pazarlar arasında gösteriliyor. Laos gibi Çin ile Vietnam arasındaki bir ülkenin bakanı İstanbul'a gelerek ülkesinde enerji santralı kurmak isteyenlere açık çek verdi. Yine 'hiç olmazsa İstanbul'u görürüm' diyerek davete katılan Vietnamlı işadamı Nguyen Vu da 2 milyon dolarlık demir ithalatına imza atarak dönüş uçağına bindi. Güney Koreli Kim Jong Kwon ise kuracağı mermer fabrikasının işlerini daha rahat takip edebilmek için İstanbul'da ev almaya karar verdi. İki gün boyunca 6 bine yakın iş görüşmesinin yapıldığı zirvenin ilk meyveleri bunlar. Hiçbir resmi temsilciliğimizin olmadığı Laos'tan bir bakanın misafir olarak ağırlanması sivil toplumun gücünü göstermesi açısından manidar.

TUSKON alkışı fazlasıyla hak ediyor

Geçen yılki Afrika ve Avrasya zirvelerinde olduğu gibi her safhada projeye destek veren Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, TİM Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ile TUSKON'un başkanı Rızanur Meral'den 10 bine yakın üyesine kadar pek çok kişi böylesine önemli bir toplantıyı gerçekleştirdikleri için her türlü takdiri hak ediyor. Bu tür adımların kısa soluklu olmadığını, ikili ilişkilerde önce tarafların birbirini tanıması ve güven duyması gerektiği unutulmamalı. İşte TUSKON 100 milyar dolarlık ihracat hedefine kendi imkanları ile önemli bir katkı sağlama gayretinde. Özel sektörle kamunun ortaklaşa gerçekleştirdiği en başarılı projelerden birinin gazete ve televizyonlarda ele alınış tarzı da dikkatten kaçmıyor. Fransa'dan 20 işadamının ülkemize ziyaret amaçlı gelişini bile sayfa sayfa yayınlayan büyük gazetelerin Pasifik Zirvesi'ni ya kısa haber olarak değerlendirmesi ya da görmezden gelmesi son derece düşündürücü. Ekonomi sayfalarında her fırsatta sermaye eksikliğinin altını çizen köşe yazarlarının bu toplantıdan bahsetmemesi nasıl izah edilebilir? Türkiye siyasette, dış politikada önyargılı yaklaşımların bedelini çok ağır bir biçimde ödedi. Kabuğunu çatlatan ve dünya ekonomileri ile entegre olmaya çalışan özel sektörün desteklenmesi, hatta alkışlanması gerekirken bunca çabayı 'yok farz etmek' son derece üzücü. Bu tavra karşılık toplantıya geniş yer veren gazeteler de vardı. Güneşin balçıkla sıvanamayacağını bir kere daha hatırlatmakta fayda var.

Ülkemizin dünya pastasından daha fazla pay alması için ilk adımı atan TUSKON, ticaret köprüsünün altından çok suların akacağının farkında. Köprüde bir araya gelen farklı renk ve dilden insanların omuz omuza görüntüsü yeni zirvelerin daha coşkulu geçeceğinin müjdecisi. Çok değil bir ay sonra Afrika'dan yeni misafirler gelecek. İlk toplantıda yarım kalan projeler tamamlanacak. Görünen o ki yabancıların 'fırsatlar ülkesi' diye nitelendirdikleri Türkiye'de geleceğe yatırım yapan muhataplarının sayısı da çoğalıyor. İTO Başkanı Yalçıntaş'ın da ifade ettiği gibi işadamlarının iş yapma isteği ve sevgisi uzak mesafeleri yakın kılıyor.

TURHAN BOZKURT
10 Nisan 2007, Salı

Diğer Haberler
Wilson 'Türklerin gönlünü aldı
TUSKON TÜRKİYE-PASİFİK Zirvesi
Bitlis'te İşadamları Biraraya Geldi
Bilecik'in Umudu: BİSİAD
DASİDEF üyesi işadamları, Doğu'nun ekono...
TUSKON'da AB'li oldu
2007 Kayserililerin inovasyon yılı
İş dünyası örgütlenmeyi sevmiyor
TUSKON 'İş Dünyası ve Sivil Toplum' rapo...
TİM Başkanı Satıcı ne dilek tuttu?

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama