www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Basında Biz

HÜRSİAD Üyeleri "Hedef Avrasya Pazarı" Toplantısında Buluştu

Türkiye ile yabancı ülkeler arasında ticaret köprüsü kuran ve Gaziantep'in uluslararası platformda tanıtılmasına katkı sağlayan Gaziantep Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) "Hedef Avrasya Pazarı" konulu toplantıda, dernek üyesi işadamları ve sanayicileri bir araya getirdi.


Türkiye ile yabancı ülkeler arasında ticaret köprüsü kuran ve Gaziantep'in uluslararası platformda tanıtılmasına katkı sağlayan Gaziantep Hür Sanayici ve İşadamları Derneği (HÜRSİAD) "Hedef Avrasya Pazarı" konulu toplantıda, dernek üyesi işadamları ve sanayicileri bir araya getirdi.

Dernek yöneticileri ile üyeler arasında iletişim, üyelerin birbirleriyle tanışması, kaynaşması ve ticari trafiğin artırılması amacıyla düzenlenen toplantı GAPGİAD Tesisleri'nde gerçekleştirildi. HÜRSİAD Başkanı Ömer Kadayıfçı, burada yaptığı konuşmada, üyelerle yüz yüze görüşmenin, onların sevinç, coşku ve hüzünlerini paylaşmanın başka bir güzellik taşıdığını söyledi. TUSKON tarafından organize edilen ve bu yıl 2. gerçekleştirilecek "Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü-2" programına üyelerin yanında tüm iş adamlarını davet ettiklerini belirten Kadayıfçı, "Global rekabet, büyük düşünmeyi, ölçek ekonomilerinin bölgesel bazda kurulmasını gerektirmektedir. Bölgesel işbirliği, uluslararası rekabette ayakta durmanın koşulu haline gelmektedir. Daha da önemlisi, Avrasya ülkeleri işadamları artık yatırım için Türkiye'ye gelmeye başlamışlardır."diye konuştu.


Türk işadamlarının tekstil-konfeksiyon, gıda, turizm, iletişim, mağazacılık, eğitim, inşaat malzemeleri, mobilya, bankacılık, elektronik gibi pek çok sektörde toplam değeri 8 milyar doların üzerinde yatırım gerçekleştirdiğine dikkat çeken Kadayıfçı, bu işadamlarının bulundukları ülkelerde katma değer üreterek istihdam sağladıklarını ve vergi ödediklerini belirtti. Avrasya ülkeleri ile ekonomik ilişkilere büyük önem veren TUSKON'un, ihracat, ithalat, imalat ve distribütörlük gibi ticari açılımların geliştirilmesi amacıyla 04-05 Aralık 2007 tarihlerinde 'Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü-2' programını organize ettiğini dile getiren Kadayıfçı, programa başta HÜRSİAD üyeleri olmak üzere tüm Gaziantepli işadamlarını davet etti. Kadayıfçı, şunları kaydetti:

"Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın desteğiyle WOW Convention Center'da gerçekleştirilecek program çerçevesinde özellikle geçen sene olduğu gibi ikili iş görüşmelerinin yapılması hedefleniyor. Avrasya bölgesinde yer alan 12 ülkeden (Rusya Federasyonu, Ukrayna, Moldova, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Moğolistan, Azerbaycan, Gürcistan, Özbekistan) 500 iş adamının ülkemize davet edilerek bin 200 Türk işadamı ile ikili iş görüşmeleri yapması hedeflenmektedir. Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü-2 programı kapsamında ilgili ülkelerden bakan, üst düzey bürokrat ve etkin gazetecilerden oluşan toplam 72 kişilik bir protokol heyetinin de ağırlanması planlanmaktadır. Türkiye ve Avrasya arasında, neredeyse her sektörde ihracat ve ithalatın yanı sıra ortak üretim gibi çok geniş yelpazede, ikili işbirliği imkânlarını geliştirmek mümkün. Gerek Türkiye gerek Afrika ülkeleri arasındaki ticari işbirliği ufku, zengin seçeneklerle çok açık görünüyor. TUSKON olarak, 'Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü-2' programımızla iki tarafın girişimcilerini bir araya getirerek, bu seçenekleri değerlendirecek bir zemin oluşturmak istiyoruz." (Cihan Haber Ajansı) 17.11.2007

Diğer Haberler
Amerika'da Balkan Rüzgarı
Çağlayan: Yeni Dönemde Yatırım Avcılığı ...
Stefan Fule, TUSKON'u Ziyaret Etti
Rızanur Meral İle Özel Röportaj
TUSKON Üyeleri Helal Parayla Bugünlere G...
İstanbul'da BM'nin düzenlediği EAGÜ Konf...
Kırgızistan'la Hedef 1 Milyar Dolar Ticaret
Türk Yatırımları Kosova İçin Jeneratör O...
Türk Girişimcisiyle İsveç Finansmanı Bir...
Obama'dan Ticarete Tam Destek Var: İstan...

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama