www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Tüm Faaliyetler

Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı Gerçekleştirildi
08.05.2006 - 09.05.2006


TUSKON'un 08-09 Mayıs 2006 tarihlerinde düzenlediği "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programında 500 Afrikalı ve 1700 Türk işadamı istanbul'da buluştu. 20 bine yakın iş görüşmesinin düzenlendiği etkinlikte milyonlarca dolarlık iş hacminin temelleri atıldı.

Türkiye ve Afrika ülkeleri, ekonomik anlamda işbirliğini geliştirmek için ilk kez geniş kapsamlı ve doğrudan reel sonuçlar doğuracak somut bir adım attı. TUSKON'un Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın desteğiyle organize ettiği "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programı kapsamında, doğal kaynakları açısından dünyanın en zengin topraklarına sahip olan 31 Afrika ülkesinden, 20 bakan, 40 üst düzey bürokrat ve yerel yönetici ile 500'ün üzerinde işadamı Türkiye'ye geldi. Pek çoğu ilk kez Türkiye'ye gelen konuklar

7 Mayıs pazar günü İstanbul'un tarihi ve turistik yerlerini ziyaret etti. Afrikalı bakanlar tekneyle boğaz turu yaptıktan sonra Topkapı Sarayı, Ayasofya, Sultanahmet Camii ve Dolmabahçe Sarayı'nı gezdi. Konuklar ardından kendileri için özel olarak açılan Dolmabahçe Sarayı Metal Salon'da Devlet Bakanı Ali Babacan'ın konuşma yaptığı akşam yemeğine katıldı.

8 Mayıs Pazartesi günü ise Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programının açılışını gerçekleştirdi. Tüzmen, yaptığı konuşmada Afrika'nın tüm dünya için bir cazibe merkezi haline geldiğine dikkat çekti. Açılış töreninde söz alan Afrikalı bakanlar ise ülkelerini ve olanaklarını anlatarak, Türk işadamlarını ülkelerinde iş yapmaya davet etti. Afrika'lı bakanların Türk işadamlarını teşvik eden sözleri, Türk ekonomisinin dinamik unsurlarına yepyeni alternatifler kazandırdı.

Açılış sonrasında zirveye katılan 1700 Türk ve 500 Afrikalı işadamı, çeşitli alanlardaki işbirliği olanaklarını karşılıklı olarak görüşme imkanı buldu. Hilton Convention Center'de gerçekleşen görüşmeler sırasında 400 tercüman çeviri yaptı. Görüşmelerde pek çok Türk şirketi, milyonlarca dolarlarla ifade edilebilecek anlaşmalara imza attı. Afrikalı konukların bir bölümü, ikili görüşmelerin ardından çeşitli fabrika ve tesisleri gezmek üzere yola çıktı. Konuklar, istanbul'dan Bursa'ya, Kayseri'den İzmir'e, Kocaeli'nden Gaziantep'e, Samsun'dan Adana'ya kadar sanayileşmiş illerde Türkiye ekonomisine keşif yolculuğu yaptı.

"Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programı süresince, 2 günde 20 bini aşkın iş görüşmesi yapılırken, sadece bu zirveden 2 milyar dolara yakın iş hacminin doğması bekleniyor Uzun vadede ise Türkiye'nin Afrika ülkeleri ile ticaret hacminin 25 milyar dolara çıkması hedefleniyor.

Hangi ülkeler vardı?

"Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programına Burkina Faso, Cezayir, Çad, Etiyopya, Fas, Gana, Güney Afrika, Kamerun, Kenya, Kongo, Libya, Madagaskar, Malawi, Mısır, Moritanya, Mozambik, Nijer, Nijerya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Senegal, Sudan, Tanzanya, Uganda, Yemen, Liberya, Fildişi, Ekvatoral Gine, Gabon, Mali, Togo, Tunus'dan bakanlar, bürokratlar ve ülkelerinin önde gelen işadamları katıldı.


 ç è 
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama