www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Tüm Faaliyetler

Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
17.09.2006 - 18.09.2006
TUSKON, Afrika programından sonra rotasını Doğu Avrupa’dan Pasifik Okyanusu’na dek uzanan Avrasya’ya çevirdi. İstanbul’da 17–18 Eylül 2006 tarihlerinde düzenlenen “Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü” programına bölgedeki 12 ülkeden 450 girişimcinin yanı sıra 1800 Türk işadamı katıldı. Yapılan iş görüşmelerinde çeşitli sektörlere ilişkin pek çok ticari anlaşmaya imza atılırken, güçlü ekonomik bağlantıların zemini oluşturuldu.
 
 
Yaklaşık 23 milyon metrekarelik geniş bir coğrafi alana yayılan Avrasya bölgesi, 350 milyon kişiye yakın nüfusu ve zengin doğal kaynaklarıyla dünyanın çarpıcı gelişme gösteren bölgelerinden biri. Üyelerinden gelen talep doğrultusunda Avrasya’ya yönelen TUSKON, Dış Ticaret Müsteşarlığı (DTM) ve T.C. Dışişleri Bakanlığı’nın ciddi desteğiyle Azerbaycan, Beyaz Rusya, Gürcistan, Kazakistan, Kırgızistan, Moldova, Moğolistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna’dan işadamlarını “Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü” programı için ülkemize davet etti. 450 işadamının yanı sıra bu ülkelerden 12 bakan ve 40 bürokrat da gelerek programa destek verdi.
                       
 
Sadece ticari değil, kültürel etkileşimin de önünü açan program çerçevesinde konuk bakan, bürokrat ve işadamları öncelikle İstanbul’un tarihi yerlerini ziyaret etme fırsatı buldu. Beylerbeyi Sarayı’nın bahçesi, konuk bakanlara yönelik akşam yemeği için özel olarak açıldı. “Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü” programının açılışını ise Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen gerçekleştirdi. Tüzmen yaptığı konuşmada, küresel bir yeniden inşa süreci yaşandığına dikkat çekti ve bunun en hızlı yükseldiği noktanın Avrasya olduğunu belirtti. Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşen programa Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş, İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri Başkanı Tahsin Öztiryaki’nin yanı sıra İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB) ve Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı’ndan (TİKA) yöneticiler katıldı.
 
İlişkilerin her açıdan geliştirilmesi gerektiği mesajını veren konuk bakanların konuşmalarının ardından ikili iş görüşmeleri yapıldı. Türk ve konuk girişimciler mobilyadan elektronik ürünlere, tekstilden ilaç sanayine, müteahhitlik hizmetlerinden turizme dek pek çok sektöre ilişkin görüşmeler gerçekleştirdi ve bağlantılar kurdu. Programda yaklaşık 15 bin iş görüşmesi yapıldı ve 250 milyon dolara ulaşan iş bağlantıları oluşturuldu. Uzun vadede bu zirvenin geliştirdiği ticari ortamın 2 milyar dolarlık bir hacme ulaşacağı tahmin ediliyor.

 ç è 
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama