www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Tüm Faaliyetler

Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
06.04.2007 - 09.04.2007

 

 

TUSKON'un Pasifik Zirvesi, 14 ülkeden işadamlarını buluşturdu Ekonominin gelişmesi için dış ticaret köprüleri kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), yeni bir organizasyona imza attı. İstanbul'da dün başlayan Pasifik Zirvesi'ne 231 yabancı işadamı katıldı. Devlet Bakanı Tüzmen, misafirlerle tek tek ilgilendi.

 

 


Avrasya ve Afrika'nın ardından Pasifik Zirvesi düzenleyen TUSKON, 14 ülkeden gelen işadamlarını İstanbul'da Türk müteşebbislerle buluşturdu. Açılışta misafirlere seslenen Konfederasyon Başkanı Rızanur Meral, Türkiye'nin değişimci yüzünü dünyaya anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Meral, "Türk işadamları global bir dünyanın parçası olmaya çalışıyor." dedi. Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen de, dünya ekonomisinin merkezinin Atlas Okyanusu'ndan Pasifik'e kaydığına işaret etti. Türkiye'nin üzerinden trilyonlarca dolarlık ticaret yapıldığını kaydeden Tüzmen, "Biz de bundan pay almak istiyoruz, bunu sizinle birlikte yapmak istiyoruz." şeklinde konuştu. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Oğuz Satıcı ise 2023 yılındaki 500 milyar dolarlık ihracat ve 1 trilyon dolarlık ticaret hacmini gerçekleştirmek için Pasifik ülkelerinin desteğini istedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), Dış Ticaret Köprüsü programlarına Avrasya ve Afrika'nın ardından Pasifik ülkelerini de ekledi. Dış Ticaret Müsteşarlığı ve Pasifik Ülkeleri ile Sosyal ve İktisadi Dayanışma Derneği'nin (PASİAD) desteği ve Bank Asya'nın ana sponsorluğunda gerçekleştirilen 'Türkiye-Pasifik Dış Ticaret Köprüsü' programı İstanbul'da Grand Cevahir Kongre Merkezi'nde başladı. Açılışta 9 bin 800 üyesi adına konuklara seslenen Konfederasyon Başkanı Rızanur Meral, Türkiye'nin değişimci yüzünü dünyaya anlatmaya çalıştıklarını söyledi. Meral, bölge hakkında şu bilgileri verdi: 14 ülke, yıllık ortalama yüzde 9'luk büyüme ile ABD'nin üç, Avrupa'nın da 5 katı gelişme kaydediyor. Bölgede 5 trilyon dolar GSMH ile Japonya'nın dışında 5 milyon nüfuslu Papua Yeni Gine de bulunuyor. Bu potansiyeli değerlendirmek için 36 bakan ve üst düzey bürokrat, 231 işadamı ve 16 gazeteci Türkiye'ye davet edildi. Bini aşkın işadamı ile iki gün boyunca 6 bin iş görüşmesi ve 250 milyon dolarlık anlaşma yapılması bekleniyor. Programın amaçlarını ise Meral şöyle sıraladı: "Ülkeler arasında ticaret hacmini geliştirmek. Türk işadamlarının bölgeden yaptığı ithalatın maliyetini düşürmek. İnşaat sektöründe işbirliğini artırmak ve tabiî kaynaklardan faydalanmak."

 Türk müteşebbislerinin bölgede açtıkları okulların işadamları ile bağlantı kurulmasında öncülük ettiğini belirten Meral, "Türk müteşebbislerin Uzakdoğu'da açmış olduğu okullar çok güzel ilişkiler kurdular, misafirlerin ellerinden tutarak binlerce kilometre öteden Türkiye'ye getirdiler." dedi. Organizasyonun Pasifik ülkelerini Türkiye gündemine taşıdığını vurgulayan Meral, şimdi sıranın Türkiye'yi Pasifik gündemine taşımaya geldiğini kaydetti. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş da, Afrika ve Avrasya zirvelerinin meyvelerinin toplanmaya başladığını ifade ederek, "Tüccarların ortak çıkarlarını keşfetmeleri ancak bu tür organizasyonlarla mümkün. Bu toplantılar sadece ticaretle kalmıyor iki ülkenin işadamları arasında dostluklara sebep oluyor." şeklinde konuştu. Yalçıntaş, iki coğrafya arasındaki uzaklığın birlikte iş yapma arzusu ve sevgi ile kısalacağını kaydetti. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da ihracatının son yıllarda büyük bir gelişme kaydettiğini vurgulayarak, "2023'te 500 milyar doları aşacak. 500 milyar dolarlık ihracat demek 1 trilyon dolarlık iş hacmi. Gelin bu ticareti beraber yapalım. Biz size Avrupa yolunda köprü olalım, siz Asya yolunda köprü olun. Siz malınızı buraya satın. Biz sizin ülkelerinize satalım." çağrısında bulundu.

 

 Trilyonlarca dolara seyirci kalmayın

Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Tüzmen ise dünyada ekonomik hareketlerin Batı'dan Doğu'ya doğru kaydığını, bu geçişte merkezin Türkiye olduğunu vurguladı. "İstanbul'da Boğaz'a bakınca gemilerin, uçakların gelip geçtiğini görürsünüz. Trilyonlarca dolar taşıyorlar. Biz de seyirci kalmayacağız bu ticari hareketlere. Daha fazla pay almak istiyoruz." diyen Tüzmen, 2023'te 500 milyar dolarlık ihracata ulaşma hedefinin hayal olmadığını söyledi. Türkiye'nin Pasifik ülkeleriyle 23 milyar dolarlık iş hacmi olduğunu, 3 milyar dolarlık ihracata karşılık 20 milyar dolarlık ithalat yaptığını belirten Tüzmen, misafir bakan ve bürokratların, ticaret hacminin büyütülmesi için bu tür toplantıların devam ettirilmesini istediklerini söyledi. Pasifik ülkeleriyle kurulan köprünün bir ekip çalışması olduğuna, bu noktada TUSKON'un önemli bir görev üstlendiğine dikkat çeken Tüzmen şöyle konuştu: "Bu tür organizasyonlar kolay değil. Köprü sevgiyle kurulduğu için bulunduğumuz salon doldu taştı. Türk okullarının bu köprünün oluşturulması için çok büyük katkısı oldu. Ticari anlamda önemli bir ilk adım atılan bu köprünün kültürde de, toplumlar arası yakınlaşmada da büyük rolü olacağına ve sürekli genişleyip dünyayı saracağına inanıyorum."

 

 Türkiye'de son 4 yıldır atılan adımlarla yüksek enflasyonun tarihe karıştığını, kişi başına gelirin 5 bin 477 dolara çıktığını ve istikrarın hakim olduğunu vurgulayan Tüzmen, Pasifik ülkelerinden gelen işadamlarına yıldızı parlayan Türkiye'yle ticari ilişkileri geliştirmenin önemine değindi. Türk müteahhitlerin dünyada 80 milyar dolarlık taahhüt işine imza attığını, bu rakamın sadece yüzde 3'ünün Pasifik ülkelerinde yapıldığını vurgulayan Bakan, Pasifik ülkelerinin temsilcilerinden alt ve üst yapı işlerinde Türk müteahhitlere iş vermelerini istedi. Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun da Pasifik ülkeleriyle Türkiye arasındaki büyük potansiyele karşın bugünkü dış ticaret ve ekonomik işbirliğinin yeterli düzeye ulaşamadığını belirterek, "İlişkiler gelişmekteyse de henüz arzu edilen seviyeye çıkmamıştır." dedi. Tiyatro sanatçısı Kenan Işık'ın sunuculuğunu yaptığı programda konuk bakanlara ve üst düzey bürokratlar ile organizasyona destek verenlere plaket verildi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Meclis Başkanı Bülent Arınç ile diğer kabine üyeleri de tebrik mesajları gönderdi.

Papua Yeni Gine'den davet: Gelin, altın ve petrol çıkarın


Pasifik Bölgesi'nin en ilginç ülkelerinden biri Papua Yeni Gine. TUSKON'un organize ettiği zirve için İstanbul'a gelen Papua Yeni Gine Dış Ticaret Müsteşarı Dr. Willie Ako, ülkesinde zengin altın ve bakır madenlerinin bulunduğunu anlattı. Madenlerin büyük bir kısmının Avustralyalı şirketler tarafından işletildiğini kaydeden Ako'nun verdiği bilgilere göre, doğalgaz kaynaklarının da bulunduğu ülkede altın çıkarma işinde köylüler bile çalışıyor. Köylüler, çıkardıkları altınları getirip şirketlere satıyor. Papua Yeni Gine'ye gidip ticaret bakanlığından izin alarak yaklaşık 20 bin dolarlık ücreti yatıranlar da şirket kurup altın toplayabiliyor. Şirketler, madenci köylülerden altın toplayıp yurtdışına satabiliyor. Haftada 1 kilo ham altın toplanabilirken fiyat, pazarlığa tabi. Ako, dileyen Türk işadamının da gelip ülkesinde şirket açabileceğini söyledi. Ülkede şirket kurup maden işi yapanlar arasında ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney bile var. Türkiye'ye teknik, bilgi teknolojileri, inşaat ve tarım alanları ile iyi doktorlar konusunda ihtiyaçları bulunduğunu söyleyen Ako, ülkesinin bakır, altın, madencilik, gaz, balık, vanilya ve kahve açısından zengin olduğunu, bu ürünleri çok sayıda ülkeye ihraç ettiklerini belirtti. Ako, "Türkiye'ye çikolata ve dondurma yapmak için vanilya ve kahve satabiliriz. Papua Yeni Gine kahvesi Türkiye'ye Almanya'dan geliyor. Türkiye direkt kahve alabilir. Türk işadamları bizim ülkemizde altın ve gaz, petrol ve petrol ürünleri alanında yatırım yapabilir." dedi.

 

 

 

 

Pasiad Standı

 Japonya'da milletvekili olan eski Devlet Bakanı Kuniko Inoguchi ise ülkesinde çok büyük bir pazar bulunduğunu, sağlık, gıda, kimya, tekstil ve enerji sektörlerinde büyük imkanlar olduğunu söyledi. Inoguchi, "Eğer Türk şirketleri kalitesi çok yüksek ürünler ihraç edebilir ve bunları rekabetçi bir fiyata satabilirse ülkemizde büyük ilgi görebilir." ifadesini kullandı. Kuniko Inoguchi, Japonya'da eğitim, sağlık ve yaşam kalitesini artırıcı alanlarda yatırımlar yapılabileceğini kaydetti. Bu arada zirve kapsamında TUSKON ile Myanmar Ticaret Odaları Federasyonu arasında işbirliği anlaşması imzalandı.
[TÜRK İŞADAMLARINA YATIRIM ÇAĞRISI]

Vietnam Yatırım Bakanı Nguyen Bich Dat: Yüzde 7,5'ten fazla büyüme elde ettik. Ülkemiz 170 ülke ile işbirliği içinde. 74 devletten 17 milyar dolarlık yatırım var. Önümüzdeki yıllarda yeni yatırımların gelmesini bekliyoruz. Özellikle yatırım yapılacak alanlar ham petrol, tekstil ve hazır giyim, mobilya ile mekanik ürünler.

Kamboçya Sağlık Bakanı Phyrun Ung-Vice:


13 milyon nüfusumuz bulunuyor. Sağlıklı bir çevre için temiz su kaynaklarına sahibiz. Yılda bir milyon turist geliyor. Kamboçya devleti adına tüm işadamlarını ülkemize davet ediyorum.

Endonezya Sanayi Bakan Yardımcısı Budi Darmbi:


50'yi aşkın işadamı ve devlet görevlisiyle buraya geldik. Ulaşım açısından uçak ve gemiye çok ihtiyacımız var. Endenozya'yı sizler için üretim üssü olarak öneriyoruz. Ülkemiz, Asya Serbest Ticaret Anlaşması'na dahildir. El ele bu ülkelerde başarıya ulaşabiliriz.

 

Ülke Tanıtım Toplantıları Yapıldı.
 

 


 ç è 
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama