TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

 TÜRKİYE İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) davetiyle hafta sonu Afyon’ daydık. Korel Elektronik’in sahibi Ali Korkmaz’ın "Türkiye’nin en büyük termal oteli" sloganıyla kısa süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a açılışını yaptırdığı Korel Otel şaşırtıyor bizi. Çünkü bu kadar iddialı ve başarılı bir otel beklemiyorduk.

 Ali Korkmaz, "Lütfen ne eksik görüyorsanız iletin, çünkü amacımız ’termal otel nasıl olur’u göstermek" diyor.

TUSKON’un Başkanı Rızanur Meral ve bazı Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ) sahipleriyle de sohbetler ediyoruz. Meral’in, Afrika pazarıyla ilgili anlattıkları çok ilginç. Hep fakir, hatta aç olduklarını duyduğumuz ve bu nedenle pek ilgi görmeyen bu pazarlarda meğer ne fırsatlar varmış. Bazı Afrika ülkelerinde bakan, hatta devlet başkanı düzeyinde ilgi gören KOBİ heyetlerini dinledikçe hem seviniyor hem de umutlanıyoruz. Düşünsenize ’Bağcılar’da marangozluktan öteye geçemeyen birkaç girişimci usta’, Afrika’da sanayiciliğe’ adım atabiliyor.

’Gezen kaplan aç kalmaz’ diyen TUSKON, 2000’li yılların ’yeni, sivil ve doğru liberal’ işdünyası örgütü olmaya adaylığını güçlendiriyor. Avrupa Birliği (AB) üyelik süreci için de cesaretle çalışıyor. Yakında Devlet Bakanı Ali Babacan, TUSKON’un Brüksel temsilciliğini resmen açacak.

TUSKON’dan bir de büyük bir sanayi grubuyla ilgili sürpriz bilgi alıyoruz. TUSKON Başkanı Rızanur Meral aynı zamanda Sanko Holding’de üst düzey yönetici. Meral, büyük grupların daha fazla araştırma-geliştirme, teknoloji yatırımı yapmasının önemli bir sorumluluk olduğunu anlatırken, Sanko’dan bir örneğe takılıyor ve "Gaziantep’te döner kuleli, teleskobik forkliftler üretmeye başladık" diyor.

Bu makinenin üretim hikayesini de şöyle özetliyor: "Sayın Başbakan bir toplantıda Abdülkadir Bey’e ve Daewoo yetkililerine ’Türkiye’de bu makineleri üretin biz de destek olalım’ demişti. Daewoo’da yönetim değişti ve biraz ağır kaldılar. Abdülkadir Bey ’Biz yaparız’ dedi ve üretim gerçekleşti, yerlilik oranı yüzde 60’ın üzerinde. Bir fuara katıldık, 50 ülkeden bayilik talebi geldi. Abdülkadir Bey bu fabrikanın açılışını da Sayın Başbakan’a yaptırmak istiyor ve bu yeni yerli makineleri kendisine sürpriz olarak sunacak."

6 Şubat 2007, Hürriyet,

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama