İş adamları yeni pazarlar arayışında

Yaklaşık 10 bin iş adamı ve 126 iş hayatı derneğinin bir araya gelerek kurduğu Türkiye İşadamları ve Sanayici Konfederasyonu (TUSKON) şirketleri global oyuncu yapmak için yeni pazarlar arıyor.

Konfederasyon Başkanı Rıza Nur Meral, siyasi istikrar ortamının beraberinde ekonomik istikrarı da getirdiğini belirterek 2005 yılında yerli sermayenin 70 milyar dolarlık yatırıma imza attığını vurguladı. Şirketlerin büyük bir kısmının ekonomik ortam sayesinde kapasitelerini artırdığına işaret eden Meral, rekabet sonucu piyasada büyük bir arz fazlası oluştuğuna dikkat çekti. Firmaların karlılık oranlarının gelişmeden olumsuz yönde etkilendiğini ifade eden Meral, `Bundan sonra yeni birşeyler yapmamız gerekiyor. Bugünkü noktada kalır değişemezsek geçmişteki zor günleri bile özlemeye başlarız. Sık dikilen ağaçlar yeterli beslenemediği, hava alamadığı için büyüyemez. Çözüm ise ağaçları seyreltmektir. Türk iş dünyasında da aynı durum söz konusu. Girişimcilerimizin öncelikli hedefi dışarıya açılmak olmalı. Siz isteseniz de istemeseniz de biz iş adamlarını dünyadaki yeni pazarlara kavuşturacağız. Oynayamam yerim dar diyenler kendine dünyayı oyun alanı seçsin.` şeklinde konuştu.

 

Rıza Nur Meral, Genç Tüccarlar ve İşadamları Derneği (GETİAD) ile TUSKON`un ortaklaşa düzenlediği, `TUSKON ve Dış Ticaret Köprüleri Tanıtımı` konulu toplantıya katıldı. Yaklaşık 700 iş adamına hitaben konuşan Meral,

 

TUSKON olarak dışa açılma stratejine öncelik verdiklerini belirterek iç dünyayı dışarı açmaya başladıklarını aktardı. Başarılı organizasyon ve tanıtımlarla Afrika ve Avrasya`ya dış ticaret köprüsü kuruluğuna dikkat çeken Meral, `Gezen kaplan aç kalmaz` sloganıyla hareket edeceklerini kaydetti. Daha önce yabancıların mal satmak için Türkiye`ye geldiklerini anlatan Meral, `Şimdi ise mal almak için Türkiye`ye gelmeye başladılar. Fakat iş adamlarımız tam anlamıyla hazırlanamadı. Yeterli broşür, internet sitesi, uluslar arası standartlardan habersizdiler. 2 Afrika toplantısı öncesinde üyelerimize ciddi seminerler vereceğiz. Bir konteynırın kaç paraya mal olacağına kadar iş adamlarını bilgilendireceğiz. önceki zirvede 550 iş adamı geldi, ikinci toplantıda ise yoğun taleplerekarşın sayıyı 1000 ile sınırlı tutacağız.` ifadelerini kullandı.

 

Afrikadan gelen iş adamlarını derneklerin lüks arabalarla karşıladığını aktaran Meral, TUSKON üyelerinin ise gittikleri ülkelerde devlet töreniyle, cumhurbaşkanı tarafından karşılandığını söyledi. Mobilya ve yat üretimi yapan bir üyelerinin yüksek maliyetler nedeniyle Kamerun`a yatırım yapmaya karar verdiğini anlatan Meral, iş adamının ülkedeki Türk okulu vasıtasıyla büyükelçiliğe ve devlet yetkililerine ulaştığını aktarıyor. Devletin firmaya orman kenarında 10 dönüm alan verdiğini ve burayı da serbest bölge ilan ettiğini dile getiren Meral şöyle konuşuyor: `iş adamımız oraya bir fabrika kurdu. Her ihtiyacı için hükümet seferber oldu. Bölgedeki öğrencileri stajer olarak fabrikada çalıştırdı. Yöre halkı kendine iş öğreten birilerini görünce şaşırmış. Şehirde fransızların da bir fabrikası varmış. Fakat kimse içeride ne olduğunu bilmiyormuş. Fakat Türkler onlara işi öğreti. Akın akın öğrenciler staja gidiyor. Biz Afrikaya gittiğimizde `siz de beyazsınız ama diğerleri gibi bizi sömürmeye gelmediniz` diyorlar. Hiçbirşey satamasak da Afrika`ya 550 tane dostluk, hoşgörü tohumu atmış oluruz.`

 

Dünyada iş adamlarına fırsatlar sunabilecek pek çok ülkede Türk büyükelçiliğinin dahi bulunmadığından yakınan Meral, `Afrikadaki 54 ülkenin sadece 14 tanesinde elçilik var. Bakanlığın 10 yeni elçilik daha açma desteği bizi çok sevindirdi. Afrikalı iş adamları binbir zorluklarla Türkiye ile ilişki kurabiliyor. Aynı şekilde pasifik ülkeleriyle de irtibatımız artırılmalı. İş adamlarına ihracat içinher türlü imkanı TUSKON çatısı altında sağlıyoruz fakat iş adamlarımız da rahatından biraz fedakarlık yapıp yurtdışı seyahatlerine başlamalı` diye konuştu.

 

TUSKON, Afrika ve Avrasya Bölgesi`nden sonra dikkatini şimdi Pasifik ülkelerine yöneltti. 07-08 Nisan 2007 tarihlerinde İstanbul`da `Türkiye - Pasifik Dış Ticaret Köprüsü` programı organize edilecek. Toplantıya Avustralya, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Güney Kore, Japonya, Singapur, Brunei, Tayland, Laos, Kamboçya, Malezya, Endonezya, Burma, Vietnam ve Kamboçya`dan işadamları katılacak. Meral, Pasifik ülkeleri ile yarım milyar dolarlık iş bağlantısı da hedeflediklerini kaydetti. Avrupa ve Amerika gibi büyük pazarlarla da ilişkileri geliştirdiklerini anlatan Meral, çok iyi eğitim almış elemanları buralara açılacak temsilciliklerin başına getirdiklerine işaret etti. Bugün yaşanan Ermeni soykırımı iddialarında Türkiye`nin hep defans pozisyonunda kaldığına değinen Meral`e göre sivil toplum kuruluşlarının lobi faaliyetleri önemli kazanımlara vesile olacak.

 

Firmalar düzenli vergi ödese dolaylı vergiler kalkar

 

TUSKON Başkanı Meral, Denizli`nin ününün efsaneleşerek Türkiye sınırlarının dışına çıktığını belirterek yaptığı seyahatlerde yabancılarla görüştüğünde Denizli`yi öven makaleler gördüğünü dile getirdi. Denizli`nin havlu ve bornozları en iyi üreten il olma özelliğine değinen Meral, `Tekstil ve doğal taş konusunda ataklara sahne olan Denizli, yeni teknolojilere ayak uydurmalıdır. Biz de bu konuda yol gösterebilmeyi hedefliyoruz.` dedi. Türkiye`nin son yıllardaki seyri izlemeye değer olduğunu ifade eden Meral, `Bu, dünyanın bir çok yerinde tez konusu oluyor. Yıllarca patinaj çeken Türkiye, ivme alma noktasına geldi. Biz, işin içinde yer aldığımız için göremiyoruz. Dışardan izleyen kişiler bunu görüyorlar. Görüştüğümüz bazı büyükelçiler `3,5 yıl öncesiyle şimdiki Türkiye arasında dünya kadar fark var` diyorlar.` ifadelerini kullandı.

 

Rızanur Meral, bütçe açığı dolayısıyla hükümetlerin dolaylı vergilere yüklendiğini ancak firmaların düzenli vergi vermesi halinde bu tür vergilere ihtiyaç kalmayacağını bildirdi. Meral, `İstihdam yükleri ve enerji maliyetleri fazla. Bilindiği gibi bütçe açığı fazlaydı. Hükümetler de mecburen dolaylı vergilere yükleniyordu. Son yıllarda ise bütçe disiplininde gelişme oldu. Dolayısıyla da firmalar, düzenli vergiler verirse dolaylı vergilere ihtiyaç kalmayacaktır.` şeklinde konuştu.

 

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde demokrasi kurallarının dışına çıkılmaması gerektiğine de değinen Meral, `Cumhurbaşkanlığı seçimi, anayasa ile belirlenmiştir. Bizler demokrasi kurallarının işlemesini istiyoruz. Demokrasi dışı komplikasyonlara girilmesine karşıyız. Demokrasinin tabii seyrini bekliyoruz. Ancak sıkıntı beklemiyoruz. Oyuncular, demokrasi kuralları içinde olmalı. Türkiye`nin tekrar çalkantıya tahammülü yok. Sunni gündemlere prim vermemeliyiz. Üretmeli ihracata devam etmeliyiz.` ifadelerini kullandı.

 

Toplantıya Denizli Valisi Hasan Canpolat, Denizli Belediye Başkanı Nihat Zeybekci, GETİAD Başkanı Necdet Özer, Denizli Ticaret Odası (DTO) Mehmet Yüksel, Denizli Ticaret Borsası (DTB) Başkanı İbrahim Tefenlili, Denizli Tekstil Ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (DETKİB) Başkanı Raşit Güntaş katıldı.

 

GETİAD Başkanı Özer, demokrasinin bütün unsurlarının geliştiği ülkelerde milli gelirin 8-10 yıl içerisinde 34 kart attığını söyledi. Özer, `Demokrasinin sekteye uğradığı yıllarda siyasi krizler ekonomik krizlere dönüşmüş, 3 bin dolara demir atmış mille gelirimizin, 2 bin 500 dolara gerilediği günlere hep birlikte şahit olmuşuzdur. Ne zaman demokraside istikrar sağlanmışsa, bu tür atılımlar ekonomiyi düzlüğe çıkartmıştır.` dedi.

 

Vali Canpolat da Türk milletinin gittiği her coğrafyada zulmetmeden adil bir yönetim sergilediğini ifade ederek eğer zulmetmiş olsaydı şimdi oralara gitmeye yüz kalmayacağını söyledi. Başkan Zeybekci de toplantıya katılan her kesimden iş adamına hitaben şöyle seslendi: `Tüm dünyanın kudurduğu, şaşırdığı bu manzaradır. Bu milletin bu manzaraya ne kadar ihtiyacı olduğunu hiç unutmayın, bu resimleri hep verin. Bu ülkeyi bu milletten korumak ve kollamakla görevli olduğunu zannedenler, bu milletin de ülkenin her şeyine sahip olduğunu, her şeyinden haberdar olduğunu, bu ülkenin de gerçek sahipleri olduğunu bilsin. Ben bu manzarayı görünce sırtımız yere gelmeyecek inşallah dedim.`

 

Yapılan konuşmaların ardından Denizli Valisi Canpolat, TUSKON Başkanı Meral`a ekonomiye katkılarından dolayı bir plaket verdi. Törende ayrıca GEDİAD`a yeni üye olan işadamlarına üyelik belgesi sertifikaları Vali Canpolat ve Başkan Zeybeekci tarafından verildi.

2007-02-12 12:59:01 Haber7

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var
TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama