'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'

TUSKON'un Brüksel ofisinin açılışına katılan Babacan, "AB ile 2006 yılı biraz sıkıntılı oldu ama o hava dağıldı, soğuk hava çözülüyor" dedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Brüksel ofisinin açılışında konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, "2006 yılı biraz sıkıntılı oldu, ama o hava yavaş yavaş dağıldı. Gün geçmiyor ki yeni bir ilerleme sağlanmasın. Soğuk kış havası çözülüyor" dedi. Ali Babacan, "Brüksel'e gidip gelen arkadaşlara söylüyorum. Burayı yabancı bir memleket gibi görmeyin. Tam tersine paydaş olduğumuz bir yerdir. İstanbul'da, İzmir'de nasıl rahat hareket ediyorsanız orada da öyle hareket edin diyorum" diye konuştu. Ali Babacan, ofisin açılışından sonra TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar ve işadamları ile buluştu. AB'nin orta ölçekli firmalara ilgi gösterdiğini söyleyen Babacan, "Büyüklerden sonra AB'nin KOBİ'leri de Türkiye ile iş yapmak için arayış içerisinde" dedi.

TOPLUMLA MÜZAKERE

Bakan Babacan, 'AB üyesi Türkiye' sıfatına ihtiyaç duymadıklarını belirterek, önemli olanın standartların ve sosyal refahın yükseltilmesi olduğunu belirtti. Babacan şöyle devam etti: "Üye olduğumuz andan itibaren nüfus ve coğrafya olarak bir numaralı ülke olacağız. Ekonomik büyüme 6. sırada, karar verme mekanizmalarında en çok oy hakkı, en çok milletvekili olan ülke olacağız. Bu basit bir genişleme adımı değil." Babacan, müzakere süreciyle ilgili bilgi vererek, açılmayacak 8 fasılda dahi komisyonla çalışmaların sürdüğünü, 7 yıllık bir eylem planı hazırlandığını anlattı. Fasılların açılıp kapanmasını 'yarım saatlik seramoni' diye niteleyen Ali Babacan, "Bazı fasıllarda yarım saatlik seramoni yapılmayacak diye Türkiye'deki ilerlemeyi durduramayız" diye konuştu.

İŞSİZLİK GERİLİYOR


2006 yılı işsizlik rakamlarını değerlendiren Babacan, 2005'te yüzde 10,6 olan oranın geçen yıl 9,6'ya gerilediğini kaydetti. İşsiz sayısının 2 milyon 415 bine indiğini hatırlatan Babacan, "AB'de işsizlik sorunu nüfus artmadığı için çözülebilirken Türkiye'de ise her yıl nüfus 1 milyon arttığı için 500 ile 700 bin arasında kişi de işgücüne katılıyor. Dolayısıyla Avrupa yürürken biz koşmak zorundayız" diye konuştu. Babacan, "Türkiye'nin AB perspektifi olmasaydı bırakın işsizlikteki olumlu gelişmeleri, olağanüstü artış ve ciddi sosyal sorunlar olacaktı" dedi.

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var
TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama