Hava yumuşuyor

TOBB, TÜSİAD, İKV ve sendikalardan sonra TUSKON da Brüksel`e temsilcilik açtı. Devlet Bakanı Ali Babacan, `Brüksel`de İstanbul, İzmir gibi rahat edin. AB ile ilişkilerde soğuk hava çözülüyor` dedi

 

Türkiye`nin AB`nin merkezi olan Brüksel`de ağırlığı giderek artıyor. TOBB, TÜSİAD, İKV ve işçi sendikalarından sonra Türkiye İşadamları ve Sanayiceler Konfederasyonu da (TUSKON) Brüksel ofisini açarak, bu ağırlığın daha da artmasını sağladı. Açılışa katılan Devlet Bakanı Ali Babacan, `Brüksel`e gidip gelen arkadaşlara `Burayı yabancı bir memleket gibi görmeyin. Tam tersine paydaş olduğumuz bir yerdir. İstanbul`da İzmir`de nasıl rahat hareket ediyorsanız orada da öyle hareket edin` diyorum` dedi. AB sürecini de değerlendiren Babacan, 2006`nın biraz sıkıntılı olduğunu, ancak havanın yavaş yavaş dağılmaya başladığını belirterek, `Soğuk kış havası çözülüyor, gün geçmiyor ki yeni bir gelişme sağlanmış olmasın` şeklinde konuştu.

 

İLERLEME DURMAZ

 

Ali Babacan, ofisin açılışından sonra TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar ile birlikte işadamları ile buluştu. AB`nin rekabet gücünü yeniden kazanmasında Türkiye ile işbirliğinin önem taşıdığını söyleyen Babacan, 40 yıllık AB hedefinden birkaç ülkenin açıklamaları nedeniyle vazgeçmeyeceklerini kaydetti. Bundan sonra AB üzerinden de popülizm yapılacağını vurgulayan Babacan, burada dikkat edilmesi gerekenin Türkiye`nin menfaati olduğunu kaydetti. Müzakere süreciyle ilgili bilgi veren Babacan, açılmayacak 8 fasılda dahi komisyonla çalışmaların sürdüğünü, 7 yıllık bir eylem planı hazırlandığını anlattı. Fasılların açılıp kapanmasını `yarım saatlik seramoni` diye niteleyen Babacan, `Bazı fasıllarda yarım saatlik seramoni yapılmayacak diye Türkiye`deki ilerlemeyi durduramayız` diye konuştu. İşsizlik rakamlarında Türkiye ile Avrupa ülkelerinin durumunu kıyaslayan Babacan, `AB ülkelerinde işsizlik sorununun nüfus artmadığı için çözülebilirken, Türkiye`de ise her yıl nüfus 1 milyon artıyor ve 500 ile 700 bin arasında kişi de iş gücüne katılıyor. Dolayısıyla Avrupa yürürken biz koşmak zorundayız` diye konuştu.

 

PAZAR BİZİ BEKLİYOR

 

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise AB projesinin sadece hükümetlere bırakılamayacak kadar önemli olduğunu düşündüklerini belirtti. Meral, sivil toplum kuruluşlarının taşın altına elini koyarak hükümete AB konusunda destek olmaları gerektiğini bildirdi. Avrupa`nın 2,5 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu ve Türkiye`nin bundan yüzde 2,5 pay aldığını hatırlatan Meral, `Bu yeterli değil. Pazar bizi bekliyor. Türk işadamları Avrupalılar için güvenilir bir partner ` dedi.

 

Celal TOPRAK / BRÜKSEL

2007-02-16 05:02:30 Bugün

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var
TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama