www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağılmaya başladı

 TUSKON'un Brüksel ofisinin açılışında konuşan Ali Babacan, AB ile ilişkilerde sıkıntılı havanın yavaş yavaş dağılmaya başladığını söyledi. Babacan, 'AB'nin orta ölçekli firmaları da Türkiye'de iş yapma arayışında' dedi.

 

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin (AB) merkezi olan Brüksel'de ağırlığı giderek artıyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) ve işçi sendikalarından sonra, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfedorasyonu (TUSKON) da Brüksel'de ofis açtı.

10 bine yakın işadamını temsil eden TUSKON'un Brüksel ofisinin açılışını yapan Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı ve AB Başmüzakerecisi Ali Babacan, "Brüksel'e gidip gelen arkadaşlara burayı yabancı bir memleket gibi görmeyin. Tam tersine paydaş olduğumuz bir yerdir. İstanbul'da İzmir'de nasıl rahat hareket ediyorsanız orada da öyle hareket edin diyorum" dedi. TUSKON Brüksel ofisinin açılışına Babacan'ın yanı sıra Türkiye AB Daimi Büyükelçisi Volkan Bozkurt ile Türkiye Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay'ın yanı sıra TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar, İlhan Parseker, Şadan Eren ile Belçika Türk İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Şahin katıldı.

AB süreci açısından 2006'nın biraz sıkıntılı olduğunu ama bu havanın yavaş yavaş dağıldığını kaydeden Babacan, "Gün geçmiyor ki yeni bir ilerleme sağlanmasın. Soğuk kış havası çözülüyor. Gün geçmiyor ki yeni bir gelişme sağlanmış olmasın" dedi.

Babacan, ofisin açılışından sonra Hilton Otel'de Rızanur Meral ve TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar ile birlikte işadamları ile buluştu. AB'nin orta ölçekli firmalara ilgi gösterdiğini söyleyen Babacan, büyüklerden sonra AB KOBİ'lerinin de Türkiye'de iş yapma arayışına girdiğini söyledi. Babacan, AB'nin rekabet gücünü yeniden kazanmasında Türkiye ile işbirliğinin önem taşıdığını vurguladı.

AB ile ilişkileri tüm toplumla yürüttüklerini belirten Babacan, Brüksel'e gönderilen her belgede sivil toplumun mutabakatını istediklerini kaydetti. Babacan, "AB üyesi Türkiye" sıfatına ihtiyaç duymadıklarını kaydederek Türkiye için önemli olan standartların ve sosyal refahın yükseltilmesi olduğunu belirtti.

40 yıllık AB hedefini birkaç ülkenin birkaç bakanın olumsuz açıklamaları nedeniyle küsüp bırakmayacaklarını vurgulan Babacan, "Üye olduğumuz andan itibaren nüfus ve coğrafya olarak bir numaralı ülke olacağız. Ekonomik büyümede altıncı sırada, karar verme mekanizmalarında en çok oy hakkı, en çok milletvekili olan ülke olacağız. Bu basit bir genişleme adımı değil" diye konuştu.

Artık bundan sonra AB üzerinden popülizm yapılacağını söyleyen Babacan, muhalefete göndermede bulunarak "Burada dikkat edilmesi gerekenin Türkiye'nin menfaatidir" dedi.

Müzakere sürecinde açılmayacak 8 fasılda dahi komisyonla çalışmaların sürdüğünü belirten Babacan, "7 yıllık bir eylem planı hazırlandı. Fasılların açılıp kapanması 'yarım saatlik seramoni'dir. Bazı fasıllarda yarım saatlik seramoni yapılmayacak diye Türkiye'deki ilerlemeyi durduramayız" dedi.

 

'Avrupa pazarı bizi bekliyor'

AB projesinin sadece devlete bırakılamayacak kadar önemli olduğunu düşündüklerini belirten TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bu nedenle Brüksel'de temsilcilik açmaya karar verdiklerini söyledi. Meral, sivil toplum kuruluşlarının AB konusunda hükümete destek olmaları gerektiğini vurguladı. Avrupa'nın 2.5 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu ve Türkiye'nin payının yüzde 2,5 payı olduğunu kaydeden Meral "Ortada yüzde 97,5'luk potansiyel var. Türk işadamlarının Avrupalılar için güvenilir bir partner olacağını vurgulamak istiyoruz" dedi.

TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar ise, AB ile ilişkilerde sivil toplum diyaloğunun önemine işaret ederek "Bize ve TUSKON'a düşen hakkımızda karar vereceklerin nasıl düşüneceklerini anlatma konusunda sürekli çalışmak. Biz bu yolda ne yoruluruz ne de vazgeçeriz" dedi. Çağlar, Türkiye'nin AB'nin enerji ve ortak savunma gibi konularında misafir değil aileden biri olarak tartışmalara katılması gerektiğini söyledi.

 

Vize sorunu yakında çözülecek

İşadamlarının AB ülkelerinde yaşadıkları vize sorununu dile getirmesi üzerine, Ali Babacan bu sorunun yakın zamanda çözüleceği mesajını verdi. Babacan, "Bir miktar ilerleme olacak gibi görünüyor. Bir yandan gümrük birliği diyoruz ekonomik açıdan Türkiye AB'ye entegre oluyor. Çerçeve programlarına katılan akademisyen ve araştırma görevlileri de sorunlarla karşılaşıyor. Her aşamada her kademe problemleri dile getiriyoruz yakın zamanda bir şeyler olacak" dedi.

 

TUSKON hem büyükler hem de küçükler var

124 iş hayatı derneği ve 7 federasyonunun bir araya gelerek kurduğu TUSKON, 10 bine yakın işadamını temsil ediyor. TUSKON'da Türk sanayinin önde gelen kuruluşlarının yanı sıra  küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de bulunuyor. Konfederasyon büyük ve küçük şirketlerin bir arada olduğu tek örgütlenme. TUSKON, özellikle Dış Ticaret Köprüleri başlığıyla düzenlediği toplantılarla öne çıktı. 2006'da Afrika ve Avrasya zirveleri düzenleyen ve bu ülkelerdeki iş dünyasıyla Türkiye arasında köprü kuran TUSKON, bu yıl Pasifikli işadamlarını İstanbul'a getirecek. Brüksel'den sonra Washington'da da ofis açacak olan TUSKON, Moskova ve Şangay için de düğmeye bastı.

16.02.2007 / İsmail Yanmaz / Haber, Referans

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama