Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi yapacak

Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin (AB) merkezi Brüksel'de ağırlığı giderek artıyor. TOBB, TÜSİAD, İKV ve işçi sendikalarından sonra Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) da ofisini açarak konumunu güçlendirdi.

Brüksel temsilciliğini Serdar Yeşilyurt yapacak. 10 bine yakın işadamını temsil eden konfederasyonun Brüksel ofisinin açılışını ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan yaptı. Brüksel'le iş yapan arkadaşlarına burada rahat etmelerini anlatan Babacan, "İstanbul'da, İzmir'de nasıl rahat hareket ediyorsanız orada da öyle hareket edin diyorum." ifadelerini kullandı. AB ile ilişkileri sadece devletin yürütmediğini ifade eden Bakan, bu süreçte sivil toplumun desteğinin önemine değinerek Brüksel'e gönderilen her belgede sivil toplumun mutabakatını istediklerini vurguladı. AB sürecini değerlendiren Babacan, "2006 biraz sıkıntılı oldu, ama o hava yavaş yavaş dağıldı." diye konuştu.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral de AB projesinin yarıda bırakılamayacak kadar önemli olduğunu düşündüklerini belirterek, bu yüzden Brüksel'de temsilcilik açmaya karar verdiklerini açıkladı. Sivil toplum kuruluşlarının taşın altına elini koyarak hükümete AB konusunda destek olmaları gerektiğini söyleyen Meral, "Bu konuda sivil toplum kuruluşlarına çok büyük görevler düşüyor." dedi. Meral, Avrupa'nın 2,5 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu ve Türkiye'nin bundan yüzde 2,5 paya sahip olduğunu kaydetti. Yüzde 97,5'luk potansiyel olduğunu belirten Meral, "Türk işadamlarının Avrupalılar için güvenilir bir partner olacağını vurgulamak istiyoruz." dedi. TOBB Başkan Vekili İbrahim Çağlar ise AB ile ilişkilerde sivil toplum diyaloğunun önemine işaret ederek, "Bize ve TUSKON'a düşen bizim hakkımızda karar vereceklerin nasıl düşüneceklerini anlatma konusunda sürekli çalışmak. Biz bu yolda ne yoruluruz ne de vazgeçeriz." ifadelerini kullandı. Çağlar, Türkiye'nin AB'nin enerji ve ortak savunma gibi konularına misafir gibi değil, aileden biri olarak katılması gerektiğinin üzerinde durdu.

Açılışa Türkiye'nin AB Daimi Büyükelçisi Volkan Bozkır ile Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay'ın yanı sıra TOBB'u temsilen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çağlar, İlhan Parseker, Şadan Eren ile Belçika Türk İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Şahin katıldı. Babacan, Meral ve Çağlar, açılışın ardından işadamları ile buluştu. Burada AB'nin orta ölçekli firmalara ilgi gösterdiğini söyleyen Babacan, büyüklerden sonra AB'nin KOBİ'lerinin de Türkiye'de iş yapmak için arayışta olduğunu aktardı. AB'nin rekabet gücünü yeniden kazanmasında Türkiye ile işbirliğinin önem taşıdığını kaydeden Babacan, Brüksel'deki temaslarında 7 ayrı müzakere başlığının yetkilileriyle temaslarda bulunduğunu bildirdi. Bakan Babacan, 'AB üyesi Türkiye' sıfatına ihtiyaç duymadıklarına dikkat çekerek, "Türkiye için önemli olan, standartların ve sosyal refahın yükseltilmesi." diye konuştu. 40 yılı aşkın bir süredir devam eden AB hedefini birkaç ülkenin olumsuz açıklamaları nedeniyle küsüp bırakmayacaklarını vurgulayan Babacan, "Biz bu süreci istifade edecek şekilde kullanacağız." tespitini yaptı. 2006'nın işsizlik rakamlarını değerlendiren Babacan, 2005'te yüzde 10,6 olan oranın geçen yıl 9,6'ya gerilediğini kaydetti. İşsiz sayısının 2,4 milyona indiğini aktaran Babacan, Türkiye ile Avrupa ülkelerinin durumunu kıyasladı. Babacan, "AB ülkelerinde işsizlik sorunu nüfus artmadığı için çözülebilir. Türkiye'de ise her yıl 1 milyon artıyor ve 500 ile 700 bin arasında kişi de işgücüne katılıyor. Dolayısıyla Avrupa yürürken biz koşmak zorundayız." diye konuştu. Babacan, "Türkiye'nin AB perspektifi olmasaydı ve küresel sermayeye açık olmasaydık bugün işsizlikte olağanüstü bir artış olur ve sosyal sorunlar ortaya çıkardı." diyerek sözlerini noktaladı.

Sırada Pekin ve Washington var

124 işkolu derneği ve 7 federasyonun bir araya gelerek kurduğu TUSKON, 10 bine yakın işadamını temsil ediyor. Konfederasyon içinde Türk sanayiinin önde gelen kuruluşları olduğu gibi küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de yer alıyor. Bu haliyle konfederasyon hem büyüklerin hem de küçüklerin bir arada olduğu tek örgütlenme olarak dikkat çekiyor. TUSKON, özellikle 'dış ticaret köprüleri' başlığıyla düzenlediği toplantılarla öne çıktı. Geçen yıl Afrika ve Avrasya zirveleri düzenleyen ve bu ülkelerdeki iş dünyasıyla Türkiye arasında köprü kuran TUSKON, bu sene Pasifikli işadamlarını İstanbul'a getirecek. Konfederasyon Brüksel'den sonra ABD'nin başkenti Washington, Çin'in başkenti Pekin ve Rusya'nın başkenti Moskova'da da ofis açmak için düğmeye bastı.

Vize sorunu yakında çözülecek

TUSKON'un Genel Sekreteri Mustafa Günay'ın işadamlarının AB ülkelerinde yaşadıkları vize sorununu dile getirmesi üzerine, Ali Babacan, bu sorunun yakın zamanda çözüleceği mesajını verdi. Babacan, "Bir miktar ilerleme olacak gibi görünüyor. Bir yandan gümrük birliği diyoruz. Ekonomik açıdan Türkiye AB'ye entegre oluyor. Çerçeve programlarına katılan akademisyen ve araştırma görevlileri de sorunlarla karşılaşıyor. Her aşamada her kademede problemleri dile getiriyoruz. Yakın zamanda bir şeyler olacak." açıklamasını yaptı.

Abdulhamit Yıldız, Zaman

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Sıkıntı Bitiyor
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var
TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama