Sıkıntı Bitiyor

AB ile Türkiye arasında 'kış havası’ dağılıyor. Türkiye’nin Avrupa Birliği’nin (AB) merkezi olan Brüksel’de ağırlığı giderek artıyor. TOBB, TÜSİAD, İKV ve işçi sendikalarından sonra Türkiye İşadamları ve Sanayiceler Konfederasyonu (TUSKON)’da ofisini açarak, bu ağırlığın daha da artmasını sağladı. 10 bine yakın iş adamını temsil eden TUSKON’un Brüksel ofisinin açılışına katılan Ali Babacan, “Brüksel’e gidip gelen arkadaşlara ‘burayı yabancı bir memleket gibi görmeyin. Tam tersine paydaş olduğumuz bir yerdir. İstanbul’da İzmir’de nasıl rahat hareket ediyorsanız orada da öyle hareket edin’ diyorum” diye konuştu.


AB sürecini değerlendiren Babacan, “2006 yılı biraz sıkıntılı oldu, ama o hava yavaş yavaş dağıldı. Gün geçmiyor ki yeni bir ilerleme sağlanmasın. Soğuk kış havası çözülüyor gün geçmiyor ki yeni bir gelişme sağlanmış olmasın” şeklinde konuştu. Ali Babacan, ofisin açılışından sonra Hilton Otel’de Rızanur Meral ve TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar ile birlikte iş adamları ile buluştu. AB’nin orta ölçekli firmalara ilgi gösterdiğini söyleyen Babacan, büyüklerden sonra AB’nin KOBİ’leri de Türkiye’de iş yapmak için arayış içerisinde. AB’nin rekabet gücünü yeniden kazanmasında Türkiye ile iş birliğinin önem taşıdığını söyleyen Babacan, Brüksel’deki temaslarında 7 ayrı müzakere başlığının yetkileriyle temaslarda bulunduğunu aktardı.

 


Diğer üyeler gibi olmayız!


AB ile ilişkileri sadece devletin değil tüm toplumla birlikte yürüttüklerini belirten Babacan, Brüksel’e gönderilen her belgede sivil toplumun mutabakatını istediklerini kaydetti. Bakan Babacan, ‘AB üyesi Türkiye’ sıfatına ihtiyaç duymadıklarını söyleyerek, Türkiye için önemli olan standartların ve sosyal refahın yükseltilmesi olduğunu belirtti. 40 aşkın bir süredir devam eden AB hedefini birkaç ülkenin birkaç bakanın olumsuz açıklamaları nedeniyle küsüp bırakmayacaklarını vurgulayan Babacan, “Biz bu süreci istifade edecek şekilde kullanacağız” dedi. AB’nin Türkiye’yi kabul etmesinin diğer ülkelere benzemeyeceğine dikkat çeken Babacan, “Üye olduğumuz andan itibaren nüfus ve coğrafya olarak bir numaralı ülke olacağız. Ekonomik büyüme 6. sırada, karar verme mekanizmalarında en çok oy hakkı en çok milletvekili olan ülke olacağız. Bu basit bir genişleme adımı değil” diye konuştu.


İlerlemeyi durdurmayız


Ekonomi üzerinden daha önce popülizm yapıldığı gibi bundan sonra da AB üzerinden popülizm yapılacağını söyleyen Babacan, burada dikkat edilmesi gerekenin Türkiye’nin menfaati olduğunu belirterek muhalefete mesaj verdi. Bakan Babacan, müzakere süreciyle ilgili bilgi vererek, açılmayacak 8 fasılda dahi komisyonla çalışmaların sürdüğünü, 7 yıllık bir eylem planı hazırlandığını anlattı. Fasılların açılıp kapanmasını ‘yarım saatlik seremoni’ diye niteleyen Ali Babacan, “Bazı fasıllarda yarım saatlik seremoni yapılmayacak diye Türkiye’deki ilerlemeyi durduramayız” dedi.


Avrupa yürürken biz koşmalıyız


2006 yılı işsizlik rakamlarını değerlendiren Babacan, 2005’de yüzde 10,6 olan oranın geçen yıl 9,6’ya gerilediğini kaydetti. İşsiz sayısının 2 milyon 415 bine indiğini hatırlatan Babacan, Türkiye ile Avrupa ülkelerinin durumunu kıyasladı. Babacan, “AB ülkelerinde işsizlik sorununun nüfus artmadığı için çözülebilirken Türkiye’de ise her yıl nüfus 1 milyon artıyor. 500 ile 700 bin arasında kişi de iş gücüne katılıyor. Dolasıyla Avrupa yürürken biz koşmak zorundayız” diye konuştu. Üyelik hedefinin ülkenin rotasının netleşmesi belirsizliklerin azalması ve iş dünyası için çok önemli olduğunu söyleyen Babacan, “Bunun sonucunu da hep beraber görmeye başladık. Merkez Bankası dün açıkladı 2006’da doğrudan küresel sermaye tutarı 19,8 milyar dolara ulaşmış durumda. 1 milyar dolar da kendi iş adamımız başka ülkelere yatırım yapmış” diye konuştu. AB üyeliği ve küresel sermaye karşıtlarına seslenen Babacan, “Türkiye’nin AB perspektifi olmasaydı bırakın işsizlikteki olumlu gelişmeleri, işsizlikte olağanüstü artış ve ciddi sosyal sorunlar olacaktı” dedi.


Meral: Avrupa bizi bekliyor


TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise “AB projesi toplumun her kesimini ilgilendiriyor. Biz de iş dünyasının temsilcisi olarak Brüksel’de büro açarak AB sürecine katkıda bulunmak istedik” dedi. Konfederasyon Başkanı Meral, Avrupa’nın 2,5 trilyon dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu ve Türkiye’nin bundan yüzde 2,5 paya sahip olduğunu kaydetti. Yüzde 97,5’luk potansiyelin boşta olduğunu belirten Meral, “Türk iş adamlarının Avrupalılar için güvenilir bir partner olacağını vurgulamak istiyoruz” dedi.Misafir değil aileden olmak


TOBB Başkanvekili İbrahim Çağlar, AB ile ilişkilerde sivil toplum diyaloğunun önemine işaret ederek, “Bize ve TUSKON’a düşen bizim hakkımızda karar vereceklerin nasıl düşüneceklerini anlatma konusunda sürekli çalışmak. Biz bu yolda ne yoruluruz ne de vazgeçeriz” dedi. Çağlar, Türkiye’nin AB’nin enerji ve ortak savunma gibi konularından misafir değil aileden biri olarak tartışmalara katılmasının üzerinde durdu. Açılışa Türkiye’nin AB daimi Büyükelçisi Volkan Bozkurt ile Türkiye Brüksel Büyükelçisi Fuat Tanlay’ın yanı sıra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ni temsilen Yönetim Kurulu Üyesi İbrahim Çağlar, İlhan Parseker, Şadan Eren ile Belçika Türk İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Şahin katıldı. 

 Vize sorunu yakında çözülecek


TUSKON’un Genel Sekreteri Mustafa Güney’in açılış sonrasındaki görüşmede iş adamlarının AB ülkelerinde yaşadıkları vize problemini dile getirmesi üzerine, Ali Babacan vize sorununun yakın zamanda çözüleceği mesajını verdi. Babacan, “Bir miktar ilerleme olacak gibi görünüyor. Bir yandan gümrük birliği diyoruz, ekonomik açıdan Türkiye AB’ye entegre oluyor. Öte yandan çerçeve programlarına katılan akademisyen ve araştırma görevlileri de problemle karşılaşıyor. Her kademede problemleri dile getiriyoruz. Yakın zamanda bir şeyler olacak” açıklamasını yaptı.  TUSKON’da hem büyükler hem de küçükler var


124 iş hayatı derneği ve 7 federasyonun bir araya gelerek kurduğu TUSKON 10 bine yakın iş adamını temsil ediyor. TUSKON içinde Türk sanayinin önde gelen kuruluşları olduğu gibi küçük ve orta büyüklükteki işletmeler de yer alıyor. Küçüklerle büyükleri bir araya getiren bir özelliği bulunan TUSKON, özellikle “Dış Ticaret Köprüleri” başlığıyla düzenlediği toplantılarla öne çıktı. Geçen sene Afrika ve Avrasya zirveleri düzenleyen ve bu ülkelerdeki iş dünyasıyla Türkiye arasında köprü kuran TUSKON, bu yıl Pasifikli iş adamlarını İstanbul’a getirecek TUSKON, Brüksel’den sonra ABD’nin başkenti Washington’da da ofis açacak. Moskova ve Şangay ofisleri için de düğmeye basıldı.


 Osman Sağırlı, Türkiye Gazetesi

Diğer Haberler
TUSKON'un Brüksel ofisi açılışında neler...
Brüksel ofisi açıldı, TUSKON AB'de lobi ...
AB, Türk işadamlarına vize duvarını kald...
AB ile Türkiye arasındaki kış havası dağ...
AB’yle buzlar eriyor
Hava yumuşuyor
'AB-Türkiye arasında kış havası dağılıyor'
'AB ile kış havası dağılıyor'
Babacan bugün Brüksel’e gidiyor
Babacan, Brüksel'de TUSKON'un ofisini aç...
İş adamları yeni pazarlar arayışında
KOBİ'lere ‘erken uyarı’ istasyonları
“İstikrarla büyüdük şimdi açılma zamanı”
İşadamlarımız çantasını eline alıp dünya...
'Gezen kaplan aç kalmaz' anlayışıyla işa...
KOBİ'ler nasıl rekabet edecek?
'Gezen Kaplan Aç Kalmaz" sloganıyla açılım
TUSKON: 16 milyon kişi AB'ye
Afyon'dan global dünyaya mesaj var
TUSKON:’Gezen kaplan aç kalmaz’

  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
  Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü Programı G...
  TUSKON Başkanlar Kurulu Ankara'da Toplandı
  1. Olağan Genel Kurul
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama