www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Sudan'da cazip sektörler

Türk işadamlarının Afrika ülkelerine olan ilgisi gün geçtikçe artıyor. Sudan İşadamları ve İşverenleri Federasyonu (SBEF) ile TUSKON işbirliği yapıyor
15 Mart 2007 Perşembe 14:08

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON),   Sudan İşadamları ve İşverenleri Federasyonu (SBEF) ile ikili işbirliği anlaşması imzaladı. Sudan'ın hükümet olarak da destek verdiği ikili anlaşma törenine Sudan Dış Ticaret Bakanı Prof. George Buryenk Newmby de katıldı.

Kandilli'deki İTO Tesisleri'nde düzenlenen anlaşma töreninde konuşan Bakan Newmby,   Sudan'ın özel sektörünü geliştirmek için çok çalıştıklarını belirterek, Türk işadamlarını ülkesine davet etti. Sudan'ın çok büyük yer altı ve yer üstü kaynaklarına sahip olduğunu kaydeden Newmby, "Yalnızca çok iyi bir hayal gücü ile kararlılığa ihtiyaç var. İki ülke arasında uzak mesafeler bulunmasına rağmen pek çok alanda ilişki geliştirme olanakları mevcut. Gerçekten bu potansiyel gücü, her iki ülkenin faydasına olacak şekilde somut projelere dönüştürebilmek önemli'' diye konuştu.

Gelenler iş ortağını buldu

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Nur Meral ise ihracat, ithalat ve dış ülkelerde yatırıma çok istekli olma konusunda TUSKON üyelerinin birleştiğini belirtti. Meral, TUSKON'un hedefinin, üyelerinin uluslararası ilişkilerini daha da güçlendirmek ve yurt dışındaki yatırımları teşvik etmek olduğunu söyledi. Afrika'nın TUSKON için ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Meral, geçen sene düzenlenen ''Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü'' programına Afrika'dan gelen misafirlerin hemen hemen hepsinin Türkiye'de bir iş ortağı bulduğunu dile getirdi.

 Ham madde hazır, gelin

Meral, Bakan Newmby ile yaptıkları konuşmalarda özellikle ham maddesi Sudan'da bulunan sanayilere yapılan yatırımların başarılı olacağı bilgisini aldığını kaydederek, Sudan'da deri işleme, süt ve süt ürünleri işleme, matbaa, gıda işleme gibi pek çok alanda yatırım potansiyeli bulunduğunu ifade etti. Geçen sene düzenlenen toplantıya katılan 550 kişi içinde 50 Sudanlı iş adamı bulunduğunu hatırlatan Meral, bunun, Sudan iş dünyasının da Türkiye'ye yakın bir ilgisi olduğunun göstergesi olarak yorumlanabileceğini belirtti.

Yatırımcıya destek

Toplantıda Sudan'da yatırım olanakları ile ilgili bir sunum yapan Sudan Tanıtım ve Yatırımcı Hizmetleri Bölümü Genel Müdürü Hassan Elkhair Ball ise, Sudan'da yabancı yatırım konusunda çok serbest bir mevzuat bulunduğunu ve Sudan'da gerçekleştirilecek yatırımlar için gerekli malzemelerin gümrükten muaf tutulduğunu dile getirdi.

Sudan'ın, kısa süre önce yatırımcıları koruyan bir anlaşma imzaladığını ifade eden Elkhair Ball, özellikle altyapı, turizm, ulaşım gibi projeler için Türk yatırımcıları beklediklerini ve istatistiklere göre son dönemde Sudan'daki Türk yatırımcıların sayısında artış görüldüğünü kaydetti.

İşbirliği anlaşması imzalandı

Konuşmaların ardından, gecenin ev sahipliğini üstlenen TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Meral, Bakan Newmby'ye Kütahya çinisinden yapılan bir tabak hediye etti. Toplantının sonunda, SBEF Genel Sekreteri Bakri Yusuf Ömer ile TUSKON  Başkanı Meral ikili işbirliği anlaşmasını imzaladı.

Patronlar Dünyası

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47 
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi TUSKON'u Ziyaret Etti
Kırgızistan Başbakanı, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Kırgızistan İş Forumuna Katıldı
Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ziyareti
Zanzibar’da Yatırım İmkânları Semineri
TUSKON’un Düzenlediği BM LDC Konferansı Gala Yemeğinde Konuşan Babacan: 44 Milyon Kişi Açlık Sınırı Altında

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama