www.tuskon.org |  |
İTO Başkanı: Pasifik bölgesi ihmal edilmişti şimdi isabetli bir adım atıldı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) organize ettiği Pasifik Zirvesi, işadamlarından büyük destek gördü. İş dünyası temsilcileri, geçen cumartesi İstanbul'da başlayan ve Anadolu turuyla devam etmekte olan zirvenin, Türkiye'nin dışa açılması için çok önemli bir imkan olduğunu dile getirdi.

Laos Sanayi Bakanı Dr. Viyaketh,

İTO Başkanı Murat Yalçıntaş'ı ülkesine davet etti.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, Türkiye'nin ihracatta hedeflediği rakamlara ulaşabilmesi için herkesin üzerine düşen gayreti yerine getirmesi gerektiğini belirterek, "TUSKON, Asya Pasifik bölgesinde dış ticaretteki boşluğu görüp çok doğru bir başlangıç yaptı." dedi. Zirvenin bölgeye yapılan ihracatın artmasına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Satıcı, "Bundan sonra yapılması gereken, Türk şirketlerinin bireysel olarak ticari ilişkilerini geliştirmesidir." dedi. MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat, Pasifik bölgesi ile ticarette Türkiye aleyhine dengesizliğe dikkat çekti. Dış ticarette bu ülkelerin payının her geçen gün arttığını vurgulayan Bolat, "TUSKON'u tebrik ediyoruz. Türkiye'nin en zayıf olduğu Doğu Asya Pasifik'le ticaretin gelişmesi ile ilgili organizasyon somut faaliyet olarak fevkalâde başarılıydı." ifadelerini kullandı. Bolat, dernek olarak kendilerinin de İslam toplulukları ile benzer organizasyonlar yaptıklarını belirterek, "Aynı yöndeki çabalar farklı yönde devam ediyor. TUSKON'un organizasyonu daha evrensel. Bu toplantılar birbirlerinin tamamlayıcısı." dedi.

Zirve için Türkiye'ye gelen Laos Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Nam Viyaketh ile görüşen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Murat Yalçıntaş da organizasyonu çok başarılı olarak nitelendirdi. Türkiye'deki işletmelerin en büyük sıkıntısının yurtdışına açılamamak olduğuna dikkat çeken Oda Başkanı, "Bu program KOBİ'lerin yurtdışına açılması açısından çok faydalı. Türkiye'deki bir şirketin, tek başına mobilya üreten bir firmanın Laos'taki kereste ve mobilya alanındaki imkanlardan nasıl haberi olabilirdi ki?!" şeklinde konuştu. Yalçıntaş, bu tip organizasyonlarla sağlanan kazançları şöyle sıraladı: İlk olarak şirketler yurtdışına yönelik iş yapma konusunda perspektif veriyor. İkinci olarak Türkiye'nin dünya üzerindeki konumunu ve imajını güçlendiriyor. Üçüncü olarak da ülke insanlarının birbirlerini tanımasını sağlıyor. Murat Yalçıntaş, daha önceki yıllarda Pasifik ülkelerine giderek ticaret ve eğitim alanında faaliyet gösterenlerin sağladığı kazanımları hatırlatarak, "Bunu Türkiye'nin dünyada hak ettiği yere ulaşması için yapılanların büyük bir resminin parçası olarak görüyorum." dedi. Laoslu Bakan Viyaketh de, ülkesine döndüğünde ticari anlamdaki ilişkilerin geliştirilmesi ve şirketlerin birlikte hareket etmesi için gayret edeceğini söyledi. Bakan, zirve sonucunda iki mobilya ve kahve konularında iki ön anlaşmanın yapıldığını kaydetti. Bu anlaşmalardan birini yapan Nazlı Gıda, Laos'tan gelen şirketle kahve alımı konusunda distribütörlük anlaşması imzaladı. Oda Başkanı Yalçıntaş, bakanın daveti üzerine, mutlaka heyet olarak ülkesine gelmek istediklerini ifade etti. Laoslu bakan dün ayrıca Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan'ı da ziyaret etti.

Bu arada, Pasifik Zirvesi'nin akabinde TUSKON ile Myanmar Ticaret Odası, Laos Ticaret Odası ve Singapur İşadamları Federasyonu arasında ikili işbirliği anlaşmaları imzalandı. Bu anlaşmalarla karşılıklı olarak ticaretin geliştirilmesi ve bu yöndeki çabaların desteklenmesi hedefleniyor.

Abdulhamit Yıldız
10 Nisan 2007, Salı

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå