www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Türkiye'den ikinci ekonomik adım

Türkiye'den İkinci Büyük Adım

Türkiye 4 ay arayla ikinci büyük ekonomi zirvesine ev sahipliği yaptı. 12 ülkeden 450 işadamı ile 10 bakan, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yeni işbirliği imkanlarını ele aldı.
 
Türkiye’den bin 500 işadamının iştirak ettiği zirvede konuşmacılar siyasî, ekonomik ve kültürel ortak noktalara işaret ederken “1,3 trilyon dolarlık geliri hep birlikte artıralım. Yeni ortaklıklarla dünyanın en önemli cazibe merkezlerinden biri haline gelebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen ‘Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü’ programının bölge ülkeleri açısından nasıl bir fırsat sunduğunu şu sözlerle özetledi: “4 ay önce burada Afrikalı dostlarımızla birlikteydik. Şimdi de Türkiye ile Avrasya’yı yakınlaştıracak bir fidan daha dikiyoruz. Burada başlayacak yeni ortaklıklarla Karadeniz, Hazar ve Akdeniz arasındaki sınırlar kalkacak. 23 milyon metrekarelik coğrafyayı serbest bölge haline getireceğiz.” Tüzmen, bölge ülkelerindeki Türk okullarına da birlik ve beraberliğe katkı sağlayıp köprü oluşturduğu için teşekkür etti.

Dış ticaretten sorumlu Bakan Tüzmen, ‘Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü' programına katılan Rusya, Ukrayna, Beyaz Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Tacikistan, Moğolistan, Gürcistan ve Moldova'nın isimlerini tek tek sayarak ‘Hoş geldiniz' dedi.

Küresel yeniden inşa faaliyetinin en hızlı yaşandığı bölgenin Avrasya coğrafyası olduğunu belirten Tüzmen, Avrasya ülkeleri arasında ticari işbirliğinin geliştirilmesinin önemine dikkat çekti. Bunun için önce yasaları uyumlaştırmak gerektiğine vurgu yapan Tüzmen'e göre ikinci adımda ortak strateji belirlenmeli. Taşımacılık sektörü özellikle demiryolları entegre edilerek hızlı, güvenli ve ucuz mal sevkıyatına imkan tanınmalı. Rekabet etmek yerine de işbirliği yapılmalı. Karadeniz ve Hazar'ın serbest ticaret bölgesi haline gelmesi gerektiğini dile getiren dış ticaretten sorumlu bakan, bu iki denizin de Akdeniz havzası ile birleşmesinin önemine işaret ederek, şunları kaydetti: "Başarının formülü basit; üç denizi birbirine bağlayacağız. Karadeniz, Akdeniz ve Hazar'ın tümü serbest ticaret bölgesi haline gelmeli. İddialı bir hedef ancak bizi tanıyanlar, dost ve kardeş ülkelerin işadamlarını tanıyanlar kısa dönemde neler gerçekleştirileceğini bilir." Dört ay kadar önce gerçekleştirilen Afrika Zirvesi ile sağlanan başarıyı hatırlatan Tüzmen, "Türkiye kültürler, diller, dinler, tarihler, enerji, ulaştırma, yatırımlar ve ticaret köprüsüdür." ifadesini kullandı. Türkiye ile Avrasya arasında işbirliğinin artırılması için bu zirve ile bir fidan daha diktiklerini kaydeden Tüzmen, Türk okullarına da birlik ve beraberliğe katkı sağlayıp köprü oluşturduğu için teşekkür etti.

Ekonomik gelişmeleri de değerlendiren Bakan Tüzmen, Türkiye'nin son yıllarda uluslararası yatırımcıların en çok ilgisini çeken ülke olduğunu dile getirdi. 2002 yılına kadar yıllık ortalama 400 milyon dolar seviyesinde bulunan yabancı sermaye girişi geçen yıl 9,7 milyar dolara çıktı. Bu yılın ilk yarısında ortalama yüzde 8 büyüme hızıyla Türkiye dünyanın en hızlı büyüyen ekonomileri arasında. "Bu performansın motoru işadamları, üreticiler ve sanayiciler." diyen Tüzmen, her yıl ortalama yüzde 14'lük ihracat artışıyla OECD ülkeleri arasındaki ‘en yüksek ihracat artışı' sıralamasında zirveye ulaştıkları bilgisini verdi. Komşu ve çevre ülkelerle yapılan ticaretin 2001'de yüzde 3'lük paya sahip olduğunu hatırlatan Tüzmen, "Bugün toplam dış ticaretin yüzde 32,8'ine ulaştı. Dış ticaretin üçte birini komşu ve çevre ülkelerle yapar hale geldik." diye konuştu.

15 bin iş görüşmesi yapılacak

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise bölge ülkelerine yaptıkları ziyaretlerde böyle bir zirvenin yapılması talebinin geldiğini ifade etti. 140 kişilik bir ekibin 4 aylık çalışma sonucunda 8 bin işadamı ile görüşerek zirveyi hazırladığını anlatan Meral, Avrasya ülkelerinden 10 bakan 40 üst düzey bürokrat, 450 işadamı ve 15 gazetecinin katıldığını, 15 bin iş görüşmesi ve ilk etapta 250 milyon dolarlık iş bağlantısının yapılmasını öngördüklerini söyledi. TUSKON Başkanı, zirve ile amaçladıklarını şöyle sıraladı: Özellikle gıda, tekstil, beyaz eşya, elektrik, elektronik, yedek parça, halı, mobilya ve ev tekstili alanında Türk firmalarının bölge ülkelerine halen 5 milyar dolar olan ihracatlarını üç yılda 15 milyar dolara çıkarmak. Türkiye'den bölge ülkelerine yapılan 8 milyar dolarlık yatırımı artırmak. Türkiye'nin petrol ve doğalgaz gibi ihtiyaçlarını bölgeden karşılamak. Türk müteahhitlerinin 35 milyar dolarlık projesini iki katına çıkarmak. Meral, zirveden sonra konuk işadamlarının Anadolu'daki dernekleri ziyaret edeceğini, daha sonra da bölge ülkelerine inceleme gezileri düzenleyeceklerini kaydetti.

Karadeniz, Hazar ve Akdeniz’i serbest ticaret bölgesi yapacağız

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, küresel yeniden inşa faaliyetinin en hızlı yaşandığı bölgenin Avrasya coğrafyası olduğunu belirterek, söz konusu ülkeler arasında ticari işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. “Başarının formülü basit; üç denizi birbirine bağlayacağız.” ifadesini kullanan Tüzmen, Karadeniz, Akdeniz ve Hazar’ın tamamıyla serbest ticaret bölgesi haline gelmesi gerektiğini kaydetti.

Avrasya ülkelerine ihracatı üç yılda 15 milyara çıkarmayı hedefliyoruz

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu Başkanı Rızanur Meral de zirvede 15 bin iş görüşmesi ve ilk etapta 250 milyon dolarlık iş bağlantısı hedeflediklerini bildirdi. Meral, “Bölge ülkelerine 5 milyar dolarlık ihracata karşılık 17 milyar dolarlık ithalat yapılıyor. İhracatı 3 yılda 15 milyar dolara çıkararak dış ticarette dengeyi sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.
18.09.2006 08:
Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama