www.tuskon.org |  |
Türkiye Afrika Dış Ticaret Köprüsü-2

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) dış ticaret köprüsü programlarının 4'üncüsü Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda 16-18 Mayıs 2007 tarihlerinde gerçekleştirildi. Seçim yılı olması nedeniyle yabancı yatırımcının Türkiye'ye güveninin devam edip etmediğinin tartışıldığı bu dönemde, TUSKON 43 Afrika ülkesinden 1000 işadamıyla bin 600 Türk işadamını buluşturarak, 500 milyon dolarlık iş için el sıkıştırmayı hedefledi.

   

          

                            

TUSKON, Dış Ticaret Müsteşarlığı desteğiyle gerçekleştirdiği dış ticaret köprüsü programlarına Avrasya, Afrika, Pasifik ülkeleri sonrası 2'inci Afrika Zirvesi'yle devam etti. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve konuk bakanların basına kapalı olarak gerçekleşen görüşmeleriyle başlayan Türkiye -Afrika Dış Ticaret Zirvesi'ne yurt içinden bin 600, 43 Afrika ülkesinden 1000'e yakın işadamı iştirak etti.

Hükümeti Devlet Bakanı  Bakan Kürşad Tüzmen’in temsil ettiği zirveye Orta Afrika Cumhuriyeti Başbakanı Sayın Elie Dote'nin yanısıra davetli 43 Afrika ülkesinden Ticaret, Sanayi, Turizm, Çevre, Enerji ve Dış İşleri bakanları ile birlikte Afrika'lı basın mensupları katıldı. Türk üretici ve ihracatçıların işlenmemiş yeraltı kaynakları ve keşfedilmemiş pazarı ile gelecekte dünyanın en büyük ekonomik cazibe merkezi olması beklenen Afrika'daki payını artırmayı hedefleyen 2'inci Afrika Zirvesi, yaklaşık 2 bin 600 işadamını buluşturarak, 500 milyon dolarlık iş anlaşmasına olanak sağlayacak. Zirve ile Türk müteşebbislerin Afrikalı şirketlerle bağlantı kurmaları sağlanırken, bölgenin sunduğu alternatif hammadde kaynaklarına ulaşmaları kolaylaştırılacak.

Zirve, Dışişleri Bakanlığı ve Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın yanı sıra, Türkiye Afrika Ülkeleri Kültürel Sosyal ve Ekonomik İşbirliği Derneği (AKSİAD), Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği, İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği ile İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği (İTKİB) tarafından destekleniyor. Zirve'de şirketlerin tanıtımlarını yapacakları stantlara da yer verildi.

TÜZMEN: ''AMACIMIZ, AFRİKA İLE SERBEST TİCARET ORTAMINI HAZIRLAMAK"

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, amaçlarının Afrika ile serbest ticaret ortamını hazırlamak olduğunu belirterek, '' Bunun için Afrika ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzalıyoruz'' dedi. Kürşad Tüzmen, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen ''Türkiye Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2'nci Toplantısı'' kapsamında Afrikalı bakanlarla yaptığı görüşmenin ardından kısa bir basın toplantısı düzenledi. Afrika ülkeleriyle Türkiye arasındaki ticaret hacminin 2003 yılında 5 milyar dolar olduğunu, 2007'de ise bu rakamın 15 milyar doları geçeceğinin öngörüldüğünü ifade eden Tüzmen, ''15 milyar dolar dünya ölçeğinde iyi bir rakam, ama bunu yeterli görmüyoruz'' dedi. Tüzmen, Afrika ve Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin 2003'ten bu yana arttığına işaret ederek, ''Amacımız Afrika ile serbest ticaret ortamını hazırlamak. Bunun için Afrika ülkeleriyle serbest ticaret anlaşmaları imzalıyoruz'' diye konuştu. Konuşmasında ülkeler arasında ortak payda oluşturmanın önemini de vurgulayan Tüzmen, zengin Afrika ülkelerinin Türkiye'nin zenginliği olacağını söyledi. Bakan Tüzmen, Türk müteahhitlerinin Afrika'da 16 milyar dolarlık yatırımları bulunduğunu aktararak, Türkiye'nin tarım, gıda, tekstil, tıp, eczacılık, otomotiv gibi alanlarda deneyimlerini paylaşmaya hazır olduğunu kaydetti. Tüzmen, ''Afrika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Afrika'nın insan gücü, kültürü ortada. Ticaret köprüsü aracılığıyla ilişkilerimizi nereye götürebiliriz, buna bakmalıyız. Yüzyıllardır süren Türkiye ve Afrika arasındaki dostluğu daha da perçinleştirerek devam ettireceğiz'' dedi. Tüzmen, daha sonra Afrikalı ülke temsilcileriyle oluşturulan İstanbul Deklarasyonunu özetledi.

 

AFRİKA’LI İŞADAMLARINI İLGİSİ BÜYÜK

Geçen yıl düzenlenen zirvedeki işbirliğinden memnun kalan Afrikalı ülkeler, ikinci zirveye katılmak için birbirleriyle yarıştı. Hem devlet erkanından hem de işadamlarından yoğun talep gelmesi üzerine Konfederasyon kontenjanda sınırlamaya gitti. Mayıs 2006'da yapılan birinci zirveye 500 civarında işadamı gelirken, bu yıl katılımcı sayısı 900'e yaklaştı. 43 ülkenin katılacağı Afrika Dış Ticaret Köprüsü programında 500 milyon dolarlık ticaret anlaşmasının yapılması ve ticaret hacminin 25 milyar dolara çıkarılması hedeflendi.

İlk günkü açılış töreninin ardından ikinci ve üçüncü gün işadamları ikili görüşmeler yaptı. Açılış törenine Dış Ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da katıldı

Ülkeler arasında ekonomik köprüler kuran Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), diplomatik ilişkilerin gelişmesine de vesile oldu. Ankara'nın temsilcilik açmadığı ülkelere de ulaşan TUSKON, Türkiye'nin tanıtımına önemli katkılarda bulunuyor.

Hedeflenen 500 milyon dolarlık iş bağlantısı aşıldı. Aslında Afrika, Türkiye’de gerek hükümetler, gerekse iş âlemi tarafından yıllardır ihmal edilen bir coğrafya. Başbakan Erdoğan’ın 2005’i ekonomide Afrika yılı ilan etmesi bile bazı çevrelerde tepkilere sebep olmuş ve anlamsız bulunmuştu. Oysa TUSKON zirveleri de gösterdi ki, Afrika geleceğin dünyasında çok stratejik bir öneme sahip olacak. Bunu erken fark edip harekete geçenler ileride bu enerjiden en fazla istifade edenler olacak. Türkiye’nin Afrika’da, diğer Batı ülkelerine göre çok ciddi bir avantajı var. ‘Beyaz adam’ın sömürgeci olarak görüldüğü kara kıtada, Türkiye hakkındaki görüşler çok farklı. Önce eğitim faaliyetleri ile bu ülkeye gidilmesi, şimdi de karşılıklı ticaret için harekete geçilmesi ve Bakan Kürşad Tüzmen’in de altını çizdiği gibi, ‘kazan kazan’ ilkesiyle hareket edilmesi, Türkiye’yi onların gözünde çok farklı kılıyor. Türkiye’den gelecek her teklife açık hale getiriyor.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'un bu yıl ikincisini düzenlediği Afrika Zirvesi'nde sahneye iki köprü kuruldu. Yeşil harfli büyük köprünün ticareti, beyaz harflerden oluşan küçük köprünün ise yatırımları simgelediği zirvede bölgeyle işbirliğinin sürekliliği vurgulandı.

İkinci Afrika buluşması, birinci toplantının gördüğü büyük ilgi ve alınan ticari sonuçlarla doğrudan ilgili. Birinci toplantıya katılamayan veya önemini fark edemediği için katılma gereği duymayan işadamlarının yoğun talepleri üzerine düzenlendi ikinci buluşma. Sonuç gerçekten de etkileyici oldu.

Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın koordinesinde gerçekleşen Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü zirvesinin ikincisinde katılımcı sayısı ikiye katlanırken, görüşmelerin somut sonuçları ilk günde ortaya çıktı. Türkiye ile Ekvator Ginesi arasında ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi için işbirliği anlaşması imzalandı. Dış Ticaret'ten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, anlaşma için, "Biz sadece şarkı söylemiyoruz, gördüğünüz gibi dans da ediyoruz." ifadelerini kullandı. 30 bine yakın görüşme yapılacağına işaret eden Tüzmen, "Kara Kıta ile kurulan köprü bütün işadamlarının önünü açacak." dedi. Programın açış konuşmasını yapan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, toplantının 'bir düğün havasında' gerçekleştiğini belirtirken, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2-3 katına çıkartılabileceğini ifade etti.

Zirvede hedef dörde katlandı 2 milyar dolarlık anlaşma yapıldı

Türkiye-Afrika zirvesinin ikincisi beklentilerin üstünde iş anlaşmaları ile sonuçlandı. Zirve öncesinde 500 milyon dolarlık bağlantı hedeflenirken bu rakam 2 milyar dolara ulaştı. TUSKON, memnuniyetini 'üçüncüsü şart oldu' diyerek ifade ediyor.

Türk ve Afrikalı işadamlarının bir araya geldiği ikinci zirve, yoğun iş görüşmelerine sahne olurken anlaşmalar rekor rakama ulaştı. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Dış Ticaret Köprüsü öncesinde 500 milyon dolarlık anlaşma hedeflenmişti. Zirvenin koordinasyonunu yürüten Dış Ticaret Müsteşarlığı tahminlerine göre ise zirvenin ikinci gününde işadamları yaklaşık 2 milyar dolarlık işbirliği konusunda mutabakata vardı. TUSKON yetkilileri, çok verimli geçen toplantının üçüncüsünün de yapılması gerektiğinde hemfikir.

Zirveyi, işadamlarının buluştuğu bir arena olarak nitelendiren TUSKON Başkanı Rızanur Meral, misafirlerin her türlü beklentilerinin karşılandığını söyledi. Meral, "Biz mütevazı davranarak işbirliği hedefini 500 milyon dolar olarak belirlemiştik. Ancak, bu rakamın 2 milyar dolara ulaştığını söylemek yanlış olmaz." dedi. Toplantının ikinci gününde ülkeler arasındaki iş fırsatlarının değerlendirildiği ikili görüşmelerin açılışını Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve konuk Afrikalı bakanlar birlikte yaptı. Dünkü toplantılar çerçevesinde TUSKON ile Mısır İşadamları Derneği arasında da işbirliği anlaşması imzalandı. Görüşmelerde Afrikalı işadamları, Türk meslektaşlarına ülkelerinin imkanları ve hedefleri konusunda bilgi verdi.

 

AÇILIŞ KONUŞMALARI

Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı: Kürşad Tüzmen

TUSKON’un dış ticaret köprülerinin, yine rakamlara yansımayan önemli sonuçlarından biri de, devletin yapmak istediklerinin hayata geçirilmesi. Bakan Tüzmen, toplantının açılışında yaptığı konuşmada bu ayrıntıya dikkati çekiyor: “Bu program, hükümetin göreve gelmesinden çok kısa süre sonra uygulamaya başladığımız, Afrika ile ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi stratejisi ile birebir örtüşmektedir.” TUSKON’un Afrika programlarını haber aldıktan sonra bu çalışmaya ciddi destek verme konusunda karar alındığını belirten Tüzmen, “Şimdi bu kararımızın doğruluğunu görüyor ve organizasyonun geleneksel nitelik kazanarak, uluslararası düzeyde bilinen ve tanınan bir organizasyona dönüşmesini diliyorum.” diyor. Bu da gösteriyor ki, TUSKON köprüleri son tahlilde, devletin yükünün paylaşılması ve bir ülkenin kalkınmasında özel sektörün nasıl etkili rol üstlenebileceğinin de etkili bir örneğini oluşturuyor.

'Afrika ülkelerinden nasıl fayda temin edeceğiz' diye bakmadıklarını belirten Tüzmen, "Türkiye'nin bakışı yüzyıllar önce de aynıydı, bugün de aynı. Biz Afrika ile birlikte nasıl zenginleşiriz diye bakıyoruz." şeklinde konuştu. Zirvenin açılışında yaptığı konuşmada da geçen seneki toplantıda "Yeterince şarkı söyledik, dans zamanı geldi." dediğini hatırlatan Tüzmen, "Bugün sabah bakanlarla toplantı yaparken Türkiye'nin bu dansa diğer ülkeleri katarak devam ettiğini gördüm." diye konuştu. Zirvede 30 bine yakın görüşme yapılacağını vurgulayan Tüzmen, şöyle konuştu: "Defalarca yapılmış kontratlara yenileri eklenecek, TUSKON'un kurduğu köprü bütün işadamlarının önünü açacak şekilde yoluna devam edecek." Yeni yazılan Afrika kitabında tarihin verdiği onurla yer almak istediklerini belirten Tüzmen, "Elimizi hızlı tutmalıyız." ifadesini kullandı. Bakan Tüzmen, Batılı ülkelerin ne vereceklerinden ziyade ne alacaklarına baktıklarının altını çizdi ve "Bizim böyle bir hesabımız yok, samimi bir aile toplantısı yapıyoruz. Karşılıklı nasıl yararlanırız bunun hesabını yaparız. Sizler zenginleşeceksiniz ki bizler zenginleşelim, bizler zenginleşeceğiz ki sizler zenginleşesiniz." dedi. Tüzmen, Afrika'ya yönelik hedefleri şöyle sıraladı: "2010 yılına kadar karşılıklı ticaret hacmi 30 milyar dolara çıkarılacak. 2006'da 2,4 milyar dolar olan müteahhitlik projeleri üç yıda 15 milyar dolara ulaşacak. Halen tekstil, otomotiv, beyaz eşya, gıda, inşaat malzemeleri 500 milyon dolarlık yatırımı, gelecek 5 sene içinde en az 4 milyar dolara yükseltilecek. Dış ticaret müşavirliklerinin sayısı artırılacak. Bu amaçları gerçekleştirmek için ulaştırma ve lojistik konularında çalışmalar yapılacak. THY'nin doğrudan sefer yaptığı yerlerin sayısı artırılacak. Güney Afrika'ya eylül ayında direkt seferler başlayacak."

 

Tüzmen, konuşmasını Malcom X'in sözüyle bitirdi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Afrika ülkelerinde Türk müteşebbisler tarafından açılan okulların önemine işaret etti. Tüzmen, "Orada Türk okulları önemli çalışmalar yapıyor. O öğrenciler hızla büyüyüp dış ticaret köprüsünün sağlam ayakları oluyor. Yetişen öğrencilerin kültürlerimizi bilmeleri ile yakınlaşmaları katlayarak devam edecek. Bizim yatırımlarımızı elimizden geldiği kadar desteklemenizi istiyorum." dedi. Tüzmen konuşmasını Malcom X'in sözleriyle bitirdi: "Afrika ruhu halen sadece siyah adamın çaldığı müzikle yansıtılıyor. Rengimiz ve hissiyatımızla hâlâ Afrikalıyız, hoşumuza gitse de gitmese de böyle olacağız."

 

TUSKON Başkanı Rızanur Meral:

Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen zirvenin açılış konuşmasını yapan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, çok uzaklardan epey bir süredir görmediğim akrabalarımla buluşmuş gibi kendisini hissettiğini söyledi. Afrika'nın 1 trilyon dolara yaklaşan milli geliri bulunduğunu belirten Meral, "Afrika, 600 milyar dolarlık dış ticareti ile dünyanın yükselen değerleri arasında. Afrika'nın önemini artıran bir husus da 2006 yılında 20 yıldan buyana en yüksek büyüme hızı olan yüzde 6'ya ulaşmış olması" diye konuştu. Meral, Afrika'dan 43 ülkeden 27 bakan 42 ticaret odası başkanı 850 işadamı 34 gazetecinin geldiğini belirterek, İstanbul bin kişilik heyeti misafir ettiğini kaydetti. Meral, "Bu sene hedef, 500 milyon dolarlık sözleşmeyi imzalayarak birlikteliğin sona ermesidir." dedi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral, birinci zirveden sonra bir yıl içinde 20 Afrika ülkesine 30 ticaret heyetinin gittiğini, önümüzdeki yıl ise toplam 40 heyetin kıtaya gideceğini söylüyor. Türkiye’nin 250 milyar dolarlık dış ticaret hacminde, sadece 12 milyar dolar gibi düşük bir düzeye sahip Afrika ülkeleri ile ticaret hacminin 2010 yılında 30 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Organizasyonu değerlendiren Rızanur Meral, “İş görüşmesi yapan kime yanaşsak bir muhatap bulduğunu ve iş bağlantısı yaptığını görüyoruz. Çok etkili ve verimli bir toplantı yaptık.” diyor. Bu toplantıların bu hızda devam etmesi halinde artık kongre merkezlerinin yeterli olmayacağını da belirterek, önümüzdeki yıllarda bu toplantılar için büyük fuar merkezlerine geçmek gerekeceğini vurguluyor. Rızanur Meral, bu toplantının İstanbul ile Afrika arasında bir ticaret köprüsü olmadığını, Afrika ile Anadolu arasında olduğunu da belirtiyor: “Konfor mobilyanın Erzurum bölge bayisi, Afrika’da satış haklarını alarak burada görüşmeler yaptı ve sipariş aldı. Düşünün bir üreticiden değil bayiden söz ediyoruz. Bartın’dan Muğla’ya, Konya’dan Antep’e bütün Anadolu burada. Bu toplantılar Anadolu ile Afrika’nın birbirlerini keşfetmesine sebep oldu.”

TUSKON Başkanı Meral, zirvenin yapıldığı tarihlerde cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerin tartışılması hakkında da, "Biz programı yaparken ayın 16'sında cumhurbaşkanlığı yemin töreni yapılacaktı. Ancak iş dünyası dur durak bilmiyor, yürüyor. Duracak nefes, alacak vaktimiz yok. Tüm dünya çalışıyor ülkeler hareket halinde." değerlendirmesi yaptı. Politikanın iş dünyasının dışında olması gerektiğini vurgulayan Meral, "Türkiye'nin kaybedecek bir dakikası yok. İş dünyası olarak gündemimizi devam ettirme kararı aldık." dedi. Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın desteği ve Dışişleri Bakanlığı, TİKA, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri katkısıyla düzenlenen ikinci Afrika Zirvesi'nde hedef, 10 milyar dolar civarında olan karşılıklı ticaret hacmini 25 milyar dolara çıkarmak. Bu arada Afrika kıtasının bu yıl yüzde 6 oranında ekonomik büyüme sağlayacağı belirtildi. Afrika Kalkınma Bankası tahminlerine göre, gerçekleşmesi halinde yüzde 6'lık büyüme, kıtanın son 20 yıl içindeki en büyük ekonomik büyüme oranı olacak. Afrika'nın ekonomik büyümesinin hızlanmasında, Çin başta olmak üzere hızlı kalkınan ülkelerin, kıtanın petrol ve diğer doğal kaynaklarına talebin artmasının etkili olduğu belirtiliyor. Bankanın tahminlerine göre, kıtanın en hızlı büyüyecek olan ülkeleri Güney Afrika, Cezayir, Nijerya ve Mısır.

 

TOBB Başkanı: Ülkeler Arasındaki Ticaret Hacmi 2-3 Katına Çıkabilir'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2-3 katına çıkartılabileceğini kaydederek, ''Yeter ki iş ve yatırım yapmanın önündeki engeller kaldırılsın'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen ''Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2'inci Toplantısı''nda yaptığı konuşmada, 1990'da 1 trilyon dolara ulaşan dünya ticaret hacminin 2000'de yaklaşık 6 trilyon dolara, geçen seneyse 12 trilyon dolara ulaştığını kaydetti. Giderek hemen her ülkenin daha fazla küresel ekonomiyle entegre olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye'nin Afrika kıtasının tamamıyla yaptığı dış ticaret hacmi 12 milyar dolara ulaşmıştır. Ama bu rakamın toplam dış ticaret hacmimizin sadece yüzde 5'i seviyesinde kalması üzüntü vericidir'' dedi. Hisarcıklıoğlu, ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2-3 katına çıkartılabileceğini kaydederek, ''Yeter ki iş ve yatırım yapmanın önündeki engeller kaldırılsın'' görüşünü dile getirdi. Türkiye'nin hem ticaret hem yatırım anlamında büyük fırsatlar sunduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin bölgedeki en gelişmiş sanayi altyapısına sahip olduğunu söyledi. Hisarcıklıoğlu, ülkeler arası ticaretin geliştirilmesi için her türlü işbirliğine hazır olduklarını aktardı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ise ülkeler arasındaki ticaret hacminin 2-3 katına çıkartılabileceğini kaydederek, "Yeter ki iş ve yatırım yapmanın önündeki engeller kaldırılsın." dedi. Giderek hemen her ülkenin daha fazla küresel ekonomiyle entegre olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin Afrika kıtasının tamamıyla yaptığı dış ticaret hacmi 12 milyar dolara ulaşmıştır. Ama bu rakamın toplam dış ticaret hacmimizin sadece yüzde 5'i seviyesinde kalması üzüntü vericidir.'' diye konuştu.

 

TİM Başkanı Oğuz Satıcı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı da, Bakan Tüzmen'in kendilerine 2023 yılında 500 milyar dolarlık bir hedef koyduğunu hatırlatarak, ''Bu hedefe biz bir ortak arıyoruz. Hepinizi bu ortaklığa davet ediyorum. Elde edeceğimiz tüm karı, zenginliği paylaşmaya çağırıyorum'' dedi. TİM Başkanı Oğuz Satıcı Türkiye ve Afrika'nın benzerliklerine de dikkat çekti. Satıcı, "Bağımsızlığımızın teminatı olacak ihracat konusunda Afrika ülkelerinin Avrupa'ya, Asya'ya açılacak kapısı olacağız. Hedefimiz Afrika'yı zenginleştirmek." dedi.

 

KONUK BAKANLAR NE DEDİ ?

 

ANGOLA Ticaret Bakan Yardımcısı Manuel Cruz Neto:

Angola hızla büyüyor. Petrol ve elmas önemli sektörler. Ticaret kapasitesi artıyor. 30 yıl süren savaşın zararları gözleniyor. Türkiye'den ortaklar bulmaya çalışıyoruz. Tarım, sanayi ve ekonomik altyapılar konusunda yardımcı olmasını bekliyoruz. Ticaretten kaynaklanan sıkıntılar olabilir; ama büyük fırsatlar yatıyor. Türkiye'de kapasite, Afrika'da potansiyel var. El ele verelim, bu köprüyü birlikte geçelim. Türkiye ile Afrika arasındaki ilişkiler, buradan çıkacak anlaşmaları sonrasında çok daha verimli şekilde ilerleyeceğini görüyoruz. Afrika`da Angola başta olmak üzere özellikle tarım ve altyapı alanında önemli yatırım fırsatları bulunuyor.

 

ÇAD Ticaret, Sanayi ve Kültür Bakanı Youssouf Abassalah:

Havaalanından indiğimiz andan itibaren çok sıcak karşılandık. Bu, son derece doğal işbirliğini gösteriyor. Afrika'nın geleceği için tabiî bir köprü oluşturuyoruz. İki medeniyet bu köprü üstünde buluşuyor. Türkiye her yerde var. Yatırımcıları ülkemize davet ediyoruz. Bu köprünün ayaklarının sağlam olması lazım. Hukuki temelleri önümüzdeki dönemde sağlayacağız.

DEMOKRATİK KONGO Sağlık Bakanı Makwenge Kaput:

Üç mesaj iletmek istiyorum: Kongo halkı bana kardeşçe duygularını iletmemi istedi. İkinci mesajım size, Afrika'nın kalbi çarpmaktadır. Savaşın ardından şeffaf demokratik seçimler gerçekleşmiştir. Üçüncü mesaj; cumhuriyetim şantiye durumunda, sizin uzmanlığınızı talep etmekte, yeniden inşa etmenizi istemektedir.

EKVATOR GİNESİ Dışişleri Bakanı Pastor Micha Ondo Bile:

Toplantının özgünlüğü, forumda oluşan ticarî ilişkilerin öneminin altını çiziyor. Türkiye çok büyük atılımlar gerçekleştirmiştir. Tecrübelerinden istifade etmek istiyoruz. 2007'de Afrika Zirvesi'ne katılım düzeyinin çok yüksek olması, birinci zirvenin çok olumlu sonuçlarını gösteriyor.

ETİYOPYA Ticaret ve Sanayi Bakanı Girma Birru:

Afrikalılar için en büyük endişe sürdürülebilir kalkınmayı geliştirmek ve yoksulluğu azaltmak. Daha fazla yabancı sermayeye ihtiyaç var. Hazır giyim ve inşaat malzemelerinin üretimine öncelik verilecek. Türkiye gerçekten iyi bir ticaret ve yatırım ortağı oldu. Tarım, tekstil ve deri alanlarında yatırım bekliyoruz.

Türkiye`den yatırım çekmek için öncelikli hedefimiz, karşılıklı ticareti geliştirebilmek. Türkiye `den gelecek yatırımcılara çok çeşitli teşvikler sunuyoruz. İlk teşvik en iyi bölgede arazi sağlamak, beş ile yedi yıl arası vergi muafiyeti de sağlıyoruz. Ayrıca makine ekipman ithalatına gümrük uygulamıyoruz.

LİBYA Ticaret Bakanı, Ali Abdulaziz Al İsavi:

Dış ticaret 5 milyar dolardan 15 milyar dolara çıkıyor. Bu rakamlar hakikaten inanılmaz. TUSKON Başkanı, bu akşam düğün yapılacağını söyledi. 35 bin iş görüşmesinin yapılacağı organizasyonda hakikaten bir düğün yapılıyor. İnşa ettiğimiz, ticaret köprüsünün yanı sıra yatırım köprüsü. Ticaretin yatırımla el ele götürülmesi gerekiyor. Libya'yı Afrika'ya açılan bir kapı olarak görün.

NİJER Ticaret Bakanı Habi Mahamadou Salisu:

İkidir buraya geliyoruz, ikidir TUSKON köprüyü inşa ediyor. Geçen yıl da köprüden geçtik ve Türk işadamlarını Afrika'ya getirip yatırım yapmalarını ve ekonomilerin işbirliğini sağladık. Ülkemizdeki yoksulluğu Türkiye'nin yardımı ile aşmayı istiyoruz. Yalnız gelmedik, işadamları ile geldik. Geçmiş yıldan beri çok anlaşma imzalandı. Gelin yatırım yapın; ama önce Nijer'i tanıyın. Afrika'da huzur ve mutluluk var. Nijer'le Türkiye arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasını istiyoruz.

ORTA AFRİKA Ticaret Bakanı Rosalie Koudougueret Mologbama:

Ülkemiz Afrika'nın tam kalbinde. 600 bin metrekare alanda 4 milyon insan yaşıyor. Ülkemiz birçok ülke ile ticari anlaşma imzalıyor; ama umuyoruz ki en önemli anlaşmayı Türkiye ile yaparız.AFRİKA İLE TİCARET’İN AVANTAJLARI;

AFRİKA’DAKİ POTANSİYEL

Artık resmen Fransa sömürgesi olmayan ancak gayriresmî olarak hâlâ bu ülkenin doğrudan etkisindeki Nijer’den bir işadamının, büyük zorluklarla gelebildiği Türkiye’de, doğrudan iş görüşmesi yapması ve bu durumun ona hissettirdiği öz güven duygusu, TUSKON’un bir süredir devam ettirdiği dış ticaret köprülerinin özeti gibi. Neden bu toplantılar yapılıyor, neden Afrika’dan, Avrasya’dan, Pasifik’ten binlerce işadamı bir hafta boyunca ağırlanarak, hem İstanbul hem de Anadolu’da Türk girişimcilerle buluşturuluyor sorusunun cevabı, Issaka’nın gözlerindeki ışıltıda gizli. Ülkesinde hiçbir resmî Türk kurumu olmaması vize alamaması, vize için ciddi sıkıntılara katlanması, ancak sınır kapısında alabildiği 10 günlük vizeyi bir gün uzatmak zorunda kalacağı için ceza ödeyecek olması, uzun ve aktarmalı uçak yolculuklarıyla buraya gelebilmesi çok umurunda görünmüyor. Aracısız ticaret imkânı, Türkiye’den istediği malı doğrudan alabilecek olmasının heyecanı bütün zorluklara bedel. Toplam 13 kişi gelebildikleri Nijer’deki işadamlarına da sitem ediyor: “Burada daha çok olmalıydık. Çok büyük fırsatları TUSKON ayağımıza getirdi. Tarihî günler yaşıyoruz; ama çok azımız buna şahitlik ediyor.”

‘Neredeyse bütün mağazalarımızda Türk gıda ürünleri satılıyor; ama bunların tamamı Fransa üzerinden geliyor. Halkımız Türk malını çok tutuyor ama doğrudan alamadığımız için peynirin kilosunu 25 dolardan yiyoruz.’ Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu’nun (TUSKON) ikinci Afrika toplantısına Nijer’den katılan işadamı Tahirou Issaka, ülkesindeki durumu anlatıyor bu sözleriyle. Fransız etkisi sadece Türkiye’den giden gıda ürünlerinde değil, her alanda kendini hissettiriyor bu küçük Afrika ülkesinde. Üretimin olmadığı, bütün sektörlerdeki tüketimin de Fransa üzerinden yapılan ithalatla karşılandığı Nijer’de, konuşulan dil de Fransızca elbette.

Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nın devasa salonlarında karşılıklı iş görüşmesi yapan binlerce kişi arasından dikkatimizi çekiyor Issaka. O sırada, Bursa merkezli gıda ambalaj üreticisi Ekiz Gıda ile iş görüşmesi yapıyor. Türk işadamları ile doğrudan bağlantı kurabilmek onu heyecanlandırmış.

Ganalı iş kadını Naana Abena’nın sözleri konuyu özetliyor aslında:

“Bizde her türlü hammadde var. Bütün yeraltı zenginlikleri, tarımsal ürünler bizde. Sorun şu, bizde bunları işleyecek, endüstrileştirecek, sanayi mamulü haline dönüştürüp ihraç edecek birikim yok. Bu müthiş potansiyeli işleyecek Türk girişimcileri ülkelerimizde görmek istiyoruz.” Tablo net, altından petrole, Hindistan cevizinden susama kadar Afrika’da her şey var. Türkiye’de de bunları işleyebilecek know-how, yani teknik bilgi birikimi. Bütün mesele Afrika’nın potansiyeli ile Türkiye’nin birikim ve enerjisini buluşturabilmek. Zaten TUSKON’un yapmak istediği ve büyük ölçüde başardığı da bu. Toplantı vesilesiyle ilk kez Türkiye’ye gelen Naana Abena, bize elindeki bir çizelgeyi gösteriyor. Çizelgede, Hindistan cevizinin bir gıda maddesi olma dışında hangi alanlarda kullanılabileceği ayrıntılı olarak anlatılmış. Tabloyu gösterirken şunları söylüyor: “İşte bu kadar farklı sahalarda kullanılabilen, tarımsal sanayide önemli bir hammadde olan Hindistan cevizini biz sadece yiyoruz. Bize, bu ürünü bir sanayi hammaddesi haline dönüştürebilecek yatırımcılar lazım.”


Afrikalı işadamlarında dikkati çeken bir husus da, hemen hiçbir alanda uzmanlaşmış olmamaları.

Bir girişimciye hangi sektördesiniz denilince size birçok alandan bahsediyor. Hatta masalarına gelen Türk işadamlarına, belirlenen konular dışında da konuşabileceklerini, iş bağlantısı yapabileceklerini anlatıyorlar. Cazip buldukları ama aslında hiç ilgileri olmayan bir sektöre hemen yönelme eğilimleri dikkat çekici. Bu bile aslında kıtada, iş hayatının daha ne kadar emekleme döneminde olduğunu, profesyonelleşme için alınması gerekli mesafenin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor. Aslında Türkiye tecrübesi onlar için iş hayatında uzmanlaşma, sektörel derinlik ve profesyonelleşme adına da önemli bir katkı sağlıyor.

Ticarî bağlantıların yanına, rakamlara giremeyen bu önemli katkıyı da eklemek lazım.

 Güney Afrika Cumhuriyeti Gauteng Eyaleti Ticaret ve Sanayi Odası CEO’su Ofentse Moloisane de, bu ayrıntıya dikkati çekerek, ülkesindeki şirketlerin işlerini geliştirmek ve büyütmek için işbirliği arayışı ile toplantıya katıldıklarını söylüyor. 19 kişiyle gelen Güney Afrika ekibinin Türkiye’den çok şey öğrendiğini anlatarak, “Döndüğümüzde bunları kullanacağız, Türkiye’nin Güney Afrika’nın gelişimine önemli katkı sağlayacağına inanıyoruz.” diyor.Bayan Moloisane, bu genel bakış açısının yanı sıra, Türk yatırımcılara ülkesiyle ilgili ilginç tüyolar da veriyor.

Bunlardan biri, 2010 dünya futbol şampiyonasının Güney Afrika’da yapılacak olması. Şampiyonaya hazırlık için ülkenin şantiyeye döndüğünü ve inşaat alanında ciddi yatırımlara ihtiyaç olduğunu belirtiyor ve yurtdışında çok büyük işlere imza atan Türk müteahhitlerin ülkesini gözden kaçırmamalarını öneriyor. İnşaata ek olarak ülkesinde yatırım için önerdiği diğer bir alan hazır giyim. Birçok Güney Afrikalı işadamının Türkiye’ye gelip tekstil ve hazır giyim ürünleri alarak döndüğünü ve bunların satışını yaptığını belirterek, “Bu zor bir yol, bütün dünyaya ihracat yapan hazır giyimcileriniz neden Güney Afrika’yı da bir pazar olarak görmüyor?” diye soruyor. Ülkesinde en fazla talep gören ürünleri de sıralıyor: “Deri montlar ve çizmeler, erkek ve bayan takımlar, gömlekler ve kemerlere bizde büyük talep var. Türkiye’nin bu alanlarda kalitesinin çok iyi olduğunu biliyoruz ve ticaret öneriyoruz.”


Vize Sorunu Ticareti Engelliyor


Moloisane ile bu görüşmenin ardından, hazır giyimle ilgilenen Kamerunlu bir girişimci ile karşılaşıyoruz. Kamerun’dan katılan hazır giyim toptancısı iş kadını Sybille Clarisse Wenga Epse ve annesi Magnie Epse Noutehomnou Türkiye ile bağlantı yapma telaşında. Konyalı hazır giyim üreticisi ve ihracatçısı Abdülkadir Dikici ile pazarlık esnasında buluyoruz anne ve kızını. Bayan Epse, aynen diğer birçok Afrika ülkesinde olduğu gibi giyim ürünlerini Fransa ve İtalya’dan aldıklarını söylüyor: “Türkiye çok büyük bir ülke. Tekstilde çok başarılı. Önceden ticari ilişkimiz yoktu ama şimdi bu köprünün kurulması çok iyi oldu. Artık sadece Avrupa ile ticaret yapmak zorunda değiliz.” Kamerun, toplantıdaki en kalabalık gruplardan. 48 kişilik bir işadamı, bürokrat ve gazeteci ekibiyle gelmişler. Ticarî görüşmelerden sonra anne Noutehomnou, “Madem gazetecisiniz o halde bunları da yazmalısınız.” diye araya giriyor. Türkiye’ye gelmek için yaşadığı sıkıntılara değiniyor. Daha vize aşamasında çok zorlanmışlar. Çünkü bu ülkede de Türkiye’nin resmî temsilciliği bulunmuyor. TUSKON’nun devreye girmesiyle vize alabilmişler. Vize sorunu sebebiyle çok istemelerine rağmen birinci toplantıya katılamamışlar. “Sizinle ticaret yapmayı çok istiyoruz ama kendi başımıza buraya gelmenin bir yolu yok. Kapılar açılsa ticaret doğrudan artacaktır. Bu işlemlerin kolaylaşması lazım.” diyor.


Onun ve diğer birçok Afrikalı girişimcinin şikâyetleri de gösteriyor ki, ticaret yapalım demek, Afrika yılı ilân etmek ve insanları teşvik etmek tek başına yeterli değil. Afrikalı girişimcilerin bu şikâyetleri, Türk işadamlarının Avrupa ülkelerine girmekte zaman zaman yaşadıkları vize problemlerini akla getiriyor. Tek farkla, Türkiye-Avrupa arasında direkt uçuş ve her Avrupa ülkesinin Türkiye’de elçiliği var; Afrika’nın bu şansı henüz yok!


Anadolu Afrika’yı, Afrika Anadolu’yu Keşfetti

128 işadamı derneği, 7 federasyon ve toplam 9 bin 800 girişimciyi bünyesinde barındıran TUSKON, Afrika’ya yönelik düzenlediği ikinci zirve ile ilkinde temelini attığı dış ticaret köprüsünü, bu kez hizmete açmış oldu. İlk zirveye kıyasla ikinci zirvedeki katılım fazlalığı, organizasyondaki düzen ve alınan sonuçlar bunun göstergesiydi. Afrika ülkelerinin son yıllardaki ortalama büyüme hızı yüzde 6. Bu Afrika tarihin de en yüksek büyüme hızı demek. 53 devlet, 1 milyar nüfus, 1 trilyon dolar milli gelir ve 600 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip kara kıta, artık sadece sömürülen, zenginliklerinden faydalanılan değil, ticaret yapan, kazandırırken kazanan bir coğrafya olmak istiyor. TUSKON toplantısı, tam da bu amaca hizmet ettiği için kısa zamanda önemli mesafe aldı. 250 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve toplam 150 milyar dolarlık yıllık ithalatı ile dünyanın önemli alıcı ülkelerinden olan Türkiye, aslında büyük potansiyelini pazarlamak isteyen Afrika ülkeleri için önemli bir ticaret kapısı.


Mısır’a Gidiyorsunuz Etiyopya’ya Da Gelin


Afrika’nın boynuzunda yer alan, kıtanın Ortadoğu ve Uzakdoğu kapısı olan Etiyopya (ilk Hicret yurdu eski Habeşiştan toprakları ve Kral Necaşi’nin memleketi) Afrika Birliği’nin merkezi ve kıtanın en büyük ülkelerinden. 75 milyonluk nüfusu, son yıllardaki yüzde 10’luk büyüme hızı ve Türkiye ile hem tarihî hem de dinî bağları sebebiyle, Türk yatırımcıların özellikle ve öncelikle düşünmesi gereken bir ülke Etiyopya. Geçen yıl sadece bir kişiyle geldiği toplantıya bu yıl 22 kişilik bir ekiple katılan Etiyopya ekibinde, Türk girişimciler için en önemli isim Yatırım Ofisi Başkanı Abi Woldemeskel. Ülkeye gelen yabancı yatırımcıların işini kolaylaştırmak gibi bir görevi olan Woldemeskel, ülkesinin Türk girişimciler için çok büyük fırsatları barındırdığını vurguluyor.


Etiyopya birçok açıdan avantajlı bir ülke

Değişken iklimi sebebiyle 18 ayrı tarım bölgesine sahip ve tropikal meyvelerden, Akdeniz bitkilerine kadar her türlü tarımsal ürün yetişebiliyor. Ürettikleri susam ve yağlı tohumların en büyük müşterilerinden biri de Türkiye. Hayvancılıkta Afrika’nın bir numaralı ülkesi olan Etiyopya’da, 41 milyon küçükbaş hayvan bulunuyor. Türk girişimcilerin bu ülkede neler yapabileceklerine gelince… Woldemeskel öncelikle ciddi otel ihtiyaçlarının olduğunu ve birkaç beş yıldızlı otelin ihtiyacı karşılamaktan uzak olduğunu belirtiyor. Çünkü ülkeye çok fazla yabancı ziyaretçi akını var ve bunlar ciddi konaklama sorunu yaşıyor.

Agencia De Viajes'in Yönetim Kurulu Başkanı Marcelino Oyono Ntutumu

Ekvator Gine''sinin en zengin işadamlarından birisi olan Marcelino O''Yano Ntutumu, özel uçağı ile gelerek TUSKON tarafından düzenlenen toplantıya katıldı.

Zirve için özel uçağıyla İstanbul'a gelen Ekvator Gine''sinin en zengin işadamlarından birisi olan Marcelino O''Yano Ntutumu, özel uçağı ile gelerek TUSKON tarafından düzenlenen toplantıya katıldı. Agencia De Viajes şirketinin sahibi Ntutumu, Çırağan Oteli''nin 4500 euroluk süit dairede kalıyor. AKŞAM''ın sorularını yanıtlayan Ntutumu, petrol, ormancılık, balıkçılık, kakao gibi alanlarda Ekvator Ginesi''nde buyuk yatırım fırsatları bulunduğunu belirterek, "Ekvator Ginesi''nde denizdeki petrol alanları, karadaki alanlardan fazla. Yıllık 10 milyar dolara yakın petrolden gelirimiz var. Petrol ilk olarak 1990 yılında bulundu ve ülkemizin bugünkü potansiyeli çok yüksek" diye konuştu. Ankaralı müteahhit firması GESTAŞ ile de bir görüşme yapan Ntutumu ve Ekvator Ginesi Bakanı, bu şirketi ülkelerindeki konut, altyapı ve yeniden yapılanma projelerine davet etti. GESTAŞ yetkilerinden alınan bilgilere göre bu ülkedeki yatırım fırsatları değerlendirilecek, ön bilgilere göre milyarlarca dolarlık iş imkanı bulunuyor.

Ekvator Ginesi'nin en büyük gruplarından Agencia De Viajes'in Yönetim Kurulu Başkanı Marcelino Oyono Ntutumu, inşaat malzemeleri, tarım makineleri ve deniz nakliyatı konusunda ortak yatırım yapmak istediğini açıkladı. Yabancı yatırımcılara çeşitli avantajlar sunduklarını vurgulayan Ntutumu, "Türk şirketlerinin rahat çalışabilmesi için altyapıyı kuruyoruz." ifadesini kullandı. Ntutumu, Türkiye'nin sanayi alanındaki kalkınma modelini örnek almak istediklerini bildirdi. Zirve, geçen yıl mayıs ayında yapılan birinci toplantının müspet sonuçlarını da gözler önüne serdi.

Mohammed Sani Soba Duada Otomobil fabrikasına ortak arıyor

Nijerya'nın tek araba üreticisi olan Mohammed Sani Soba Duada da, kendisine Türkiye'de ortak arayan işadamlarından. Afrika genelindeki 20 ülkede araba üretimi yapan tek fabrikaya sahip olan Duada, Türkiye'de otomotiv sektöründen çeşitli firmalarla görüş alışverişinde bulunarak yatırım yapmak istiyor. Ülkesinde 32 yıllık geçmişe sahip Peugeot Otomobil Nijerya'yı (PAN) devletten bu yıl satın alan Duada, Nijerya'daki bu fabrikanın tüm Afrika'ya hitap ettiğini aktardı. Özellikle Fransa'dan otomobil yedek parçası ithal ettiklerini anlatan Duada, Türkiye'den teknik ortak aradıklarını ifade ederek, "Yurtdışından ithal ettiğimiz yedek parçaları Türkiye'den almak ya da burada üretmek istiyoruz." dedi. Duada, ilk defa geldiği Türkiye'de bulunma sebeplerini şöyle özetledi: "Buradayız; çünkü Türkiye'nin dünyanın çok önemli ekonomilerinden biri olduğunu düşünüyoruz. Afrika olarak bu önemli ekonominin dışında kalmak istemiyoruz. Türkiye'nin gelişmişlik düzeyinden halkımızın istifade etmesini istiyoruz. Türk insanı çok enerjik, hep bir şeyler yapmak istiyor. Çok misafirperver."

 

Malawi'den Yahya Hubbiddin Yahya Özel Klinik ve Okul Yatırımı Planlıyor

Malawi'den bu yıl ikinci kez zirveye katılan Yahya Hubbiddin Yahya, ülkesinde özel klinik ve okul yatırımı yapmayı planlıyor. Bunun için zirveye geldiğini ifade eden Yahya, 500 bin dolara bir okulun inşa edilebileceğini söyledi. Yahya, yatırım yapmak isteyenlere hem devletin destek sağladığını hem de uluslararası kuruluşlardan kredi alma imkânlarının bulunduğunu anlattı. Yahya, 'ikili iş görüşmelerini çok pratik yöntemlerle gerçekleştirme imkanı sağlayan' zirveden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.


İkinci büyük fırsat tekstil ve hazır giyim noktasında

 Bilindiği gibi son yıllarda Türk tekstilciler yabancı ülkelere yatırımlar yapıyor. Bunlardan en gözde olanı ise Etiyopya’ya yakın bir ülke Mısır. Woldemeskel, kendi ülkesinin ciddi avantajlarından şöyle bahsediyor: “Tekstil ciddi iş gücü isteyen bir alan ve bizde iş gücü maliyetleri bırakın diğer ülkeleri Afrika ortalamasının bile altında. Enerji fiyatları çok düşük. Sadece tekstilcilere özel bir uygulamamamız var, arsaları ücretsiz veriyoruz. Yatırımcının getireceği her türlü makineyi ülkemize gümrüksüz sokma imkanı var. Ayrıca beş yıl da vergi muafiyeti. Mısır’a Türkler yatırım yapıyor, bizim de büyük imkanlarımız var.” Afrika’nın genelindeki teknik bilgi ve altyapı sorunu kuşkusuz Etiyopya için de önemli bir dezavantaj. Woldemeskel bu sebeple bir de öneride bulunuyor: “Doğrudan yatırım yapmak istemeseniz bile ülkemizdeki tekstilcilerle ortaklık kurabilirsiniz; çünkü sizdeki bilgi birikimi bizde yok. Hem siz kazanırsınız, hem bizim girişimcilerimiz kalkınır böylelikle.” Bunlara ilaveten, Etiyopya’da üretilen bir malın Amerika ve Avrupa’ya gümrüksüz girebilmesi, özellikle Amerika’ya ihracatta kota sorunu yaşayan Türk hazır giyimciler için çok büyük bir avantaj.


Türkiye değil belki ama Batılılar, Etiyopya’nın kara kıtadaki önemini çok önceden fark
etmiş.

Afrika Birliği’nin Brüksel’i olarak anılan başkent Adis Ababa’da, 110 farklı ülkenin büyükelçiliği var. Afrika’ya yatırım yapan çokuluslu birçok şirket de merkez olarak burayı seçmiş. Kıtanın genelinde sık görülen güvenlik sorununun burada olmaması diğer bir etken.

 

 

Demokratik Kongo hastane, Orta Afrika beyaz eşya istiyor

Afrika Zirvesi'ne katılanların seviyesi önceki organizasyona göre daha da arttı. Afrika ülkelerinin önde gelen işadamları, çeşitli alanlarda yatırım yapılmasını bekliyor. Tanzanyalılar çimento fabrikası kurmak için gerekli makine ve sistemleri almak istiyor. Zanzibar'dan gelen bir işadamı, 8 milyon dolarlık inşaat malzemesi ve otel mobilyası talebinde bulundu, aynı zamanda küçük bir hastane kurma planı da var. Togo, yol yapımında kullanılacak iş makineleri ithal etmeye hazırlanıyor. Orta Afrika Cumhuriyeti özellikle beyaz eşya konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak için zirveye katılıyor. Nijerya'nın önde gelen işadamları, Türkiye ile otomotiv alanında işbirliğine gidecek. Demokratik Kongo'dan gelenlerin üç önemli konuda desteğe ihtiyacı var. Bunların birincisi hastane ve tıbbî tedavi alanları, ikincisi aynı alanda malzeme konusunda partnerlik ve son olarak hijyenik mendil, peçete ve çocuk bezi konularında ortak üretim yapmak. Fildişi Cumhuriyeti'nden gelen bir yatırımcı, elektrik direkleri üreten fabrikasını geliştirmek için işbirliği talebini dile getirirken, Nijerliler plastik ambalaj sanayiinde, Senegalliler kuyumculuk ve mobilya konularında görüşmeler yapacak. Sudanlıların talepleri ise tarım alanında.

Sudan'da tarım ve turizm alanlarında yatırım imkânı var

Sudan Fahri Konsolosu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Yönetim Kurulu Üyesi Zeynel Abidin Erdem, Sudan'ın Mısır ve Lübnan kıyılarından binlerce kat daha cazip olduğunu belirterek, "Türk işadamlarının kıyılarda otel, motel yatırımı yapma hazırlıkları Sudan tarafından da desteklenmekte..." dedi. Türk işadamlarının buralarda otel, motel yatırımı yapma hazırlıklarının, Sudan tarafından da desteklendiğini söyledi. Erdem, Sudan'ı Afrika'nın ortasında bulunan, yeni keşfedilmiş bir inci olarak tanımladı. Bunun Türkiye, Mısır ve bazı Arap ülkelerince fark edildiğini dile getiren Erdem, Sudan'ın gelecekte Afrika'nın lideri olacağı görüşünde. Erdem, Sudan'da 84 milyon hektar ekilebilir alan bulunduğunu, ülkenin dünyanın en önemli pamuk işleyicilerinden biri olduğunu ve mevcut arazilerin 1 milyon 200 bin insanı doyurabileceğini anlattı.

 

Afrika `dan ithalat da yapabiliriz

Son birkaç yılda Afrika ile ticaretin artırılması için çok önemli stratejiler geliştirildiğini söyleyen TUSKON Başkanı Rızanur Meral , `Afrika , 53 devlet, 1 milyara yakın nüfus, 1 trilyon dolar milli gelir ve 600 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ile Türk işadamları için çok önemli pazar potansiyeli oluşturuyor. Ama bugüne kadar hep gözardı edildi` dedi . Geçen yıl gerçekleştirilen ilk zirve sırasında 200 milyon dolarlık anlaşma imzalandığı, uzun vadede ise 2 milyar dolarlık ek iş hacmi yaratıldığını belirten Meral , bu yılki zirveden ise 1 milyar dolar hacme ulaşan anlaşmalar beklediklerini söyledi. İlk zirvenin ardından Afrika `da maden, plastik, mobilya ve tüketim malları alanında yatırım yapan Türk işadamları olduğunu belirten Meral , `Bu kıtada üretim olmadığı için her şeyi dışarıdan alıyorlar. Bu da Türk işadamlarına büyük bir fırsat sunuyor. Ayrıca Türk işadamları ihracatın yanında bu pazardan ithalatı da düşünmeliler. Çünkü büyük bir hammadde kaynağına sahip. Ama Türkler bunu birkaç aracıdan sonra satın alabiliyor. Umarım, artık üreticilerimiz hammaddeyi doğrudan bu ülkeden almaya başlayacak` diye konuştu.

Inter Continents Genel Müdürü Marguerite Wanduli

Türk ürünleri çok kalitel “

Kamerun `da gıda ürünleri distribütörüyüz. Türkiye pazarı ile tanışmamız, Ülker ürünlerini ithal etmekle başladı. Sonra Dimes `i de ithal ettik. Türk gıda ürünleri Afrika pazarı için hem iyi bir marka, hem de çok kaliteli. Neden aynı kaliteye daha fazla para verelim? Türkiye `ye yeni bağlantıları için geldim. İstanbul `dan sonra Gaziantep `e gidip, oradaki gıda üreticileri ile görüşmeleri yapacağız .

Milanais Genel Müdürü Joyce Nchakekoy

“Tekstil ürünleri Avrupa `dan ucuz “

Fransa `dan giysi ithalatı yapıyoruz. Fakat Fransa çok pahalı. Bu nedenle Türkiye `ye yöneldik. Bundan sonra tekstil ürünlerini Türkiye `den almayı planlıyoruz. Buna ayakkabı da dahil. Türk tekstili, kalitesiyle tanınıyor. Fiyatlar da Avrupa `ya kıyasla çok uygun. İstanbul `da tekstil üreticileri ile görüşeceğiz. Ayrıca bir de ayakkabı fabrikasını gezip, bağlantısı kuracağız.

Ngomcom Yöneticisi Mathias Ndong

Sizi Avrupa `ya tercih ederiz”

Türk ürünlerinin Afrika pazarında yüksek bir kalite algısı var. Pazarda çok rağbet görüyor. Buradaki fiyatları gördükten sonra, Avrupa yerine Türkiye `den ithal etmeye karar verdik. Türkiye `den alıp, tüm orta Afrika `ya mutfak ekipmanları satmak istiyoruz

Tanzanyalı Turky's Grup

Bir başka masada rakam oldukça yukarı çıkıyor. Samsun Bafralı organik tarım şirketi Yeşil Küre ile Tanzanyalı Turky's Grup 2 milyon dolara ulaşacak ortak bir yatırım planlıyor. Projeye göre iki şirket Tanzanya'da dev bir organik yumurta tesisi kuracak. Grubun patronu Salim H.Turky'nin soyadı büyük dedelerinin Türklere dayanmasından geliyor. Turky, içlerinde cep telefonu, deniz taşımacılığı ve makine imalatı gibi tesisleri barındıran 13 farklı şirkete sahip. Salim H.Turky, ayrıca teneke kutuda meyve suyu ve makarna üretimi konusunda işbirliği yapmak isteyen yatırımcıları da masasında ağırlıyor.

Yaşlı Yıldızlara Para Vermeyin Futbolda Kardeş Kulüp Olalım

 

Bir zamanlar Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav tarafından yapılan meşhur olan Afrikalı futbolcuları tekrar Türkiye’ye getirmek için TUSKON’un düzenlediği zirveye katılan Saint Luc takımı Türkiye’ye futbolcu satacak. Takımın sahibi Willy Mutombw Türkiye’deki futbol kulüplerine seslenerek "Gelin kardeş kulübümüz olun, yaşlı yıldızlara milyon dolar vermeyin" dedi.

BU yıl Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) tarafından 2’ncisi düzenlenen Afrika Zirvesi’ne katılan ülkeler arasında en çok ilgi gören Demokratik Kongo Cumhuriyeti oluyor. Ülkede hala amatör bir spor olarak kabul edilen futbol kulüplerinin de katıldığı zirvede futbolcu ticareti yapılacak. Orta Afrika ülkelerinden Kongo Cumhuriyeti’nin Saint Luc adlı futbol okulu Türkiye’de bir zamanlar Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav ile meşhur olan Afrika ülkelerindeki futbolcuları yeniden Türkiye’nin gündemine sokacak. 6-17 yaş arası futbolcu yetiştiren Saint Luc futbol kulübünün sahibi Willy Mutombw Türkiye’deki futbol kulüplerine seslenerek "Gelin kardeş kulübümüz olun yaşlı yıldızlara milyon dolar vermekten kurtulun" dedi.

Cezayirli Yatırımcılar: "Bundan Sonra Avrupa Malı Değil Türk Malı Kullanacağız"

Türk ve Afrikalı işadamlarını biraraya getiren Afrika Dış Ticaret Köprüsü programı neticesinde Türkiye ile yatırım yapma konusunda mutabakata varan ülkeler Türkiye'den memnun ayrılıyor. Organizasyona olan hayranlığını gizleyemeyen Cezayirli yatırımcılar Türk iş adamlarına işbirliği çağrısı yapıyor.

 Kahramanmaraşlı iş adamlarıyla biraraya gelen; inşaat, alüminyum, konut üretimi, kimya ve otel sektöründe de ülkede söz sahibi Cezayirli işadamlarından Ahcene Falek, TUSKON tarafından organize edilen zirveyi dünyanın hiçbir yerinde görmediğini söyledi

          

 

ANADOLU ZİYARETLERİ

40 Kişilik Nijeryalı İşadamı Heyeti Bursa'da İncelemelerde Bulundu

Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) daveti üzerine Türkiye'ye gelen Afrika heyetinden Nijeryalı 40 işadamı, Bursa'da çeşitli incelemelerde bulundu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nı (BTSO) ziyaret eden heyet, Türk işadamlarına ülkelerinde yatırım yapma çağrısı yaptı.

BTSO Konferans Salonu'nda gerçekleşen görüşmede konuşan BTSO Başkan Vekili Ali Hazır, Türkiye ile Nijerya arasındaki ticaret hacminin artırılması için üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Ticari ilişkilerde tarafların birbirini tanımasının çok önemli olduğunu belirten Hazır, bu ziyaretlerin gelecekte önemli ticari işbirliklerinin başlangıcı olmasını dilediklerini kaydetti. (Cihan Haber Ajansı)

Kenya ve FAS Heyeti Kayseri’de

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) düzenlediği Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü programına katılmak için Türkiye'de bulunan 52 kişilik Fas ve Kenyalı iş adamı heyeti Kayseri'ye geldi. Genç Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (GESİAD) davetlisi olarak kente gelen heyet, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde (KOSB) düzenlenen ikili iş görüşme toplantılarına katıldı. Afrika heyetine KOSB Müdürlüğünde verilen yemekte konuşan KOSB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hasyüncü, Türkiye ile Afrika arasında yeni ve sağlam bir köprü kuran TUSKON'a şükran borçlu olduklarını söyledi. Hasyüncü, şöyle devam etti: "Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'nde 700 fabrika faaliyet gösteriyor. 200 fabrikanın da inşaatı devam ediyor. Kayseri'de aklınıza gelebilecek her şey üretilip satılmakta. Kayseri ile Afrika ülkeleri arasında işbirliğine hazırız. Zaten bir çok firmamız yıllardan beri bu bölgedeki ülkelerle ticari ilişki içerisinde. GESİAD'a Afrika heyetini Kayseri'ye getirdikleri için ayrıca teşekkür ediyoruz."

 Tuskon'un Afrika Zirvesi için Gelen Tanzanyalı Bakan Bafra'da İncelemelerde Bulundu

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Zirvesi için İstanbul'a gelen Tanzanya Tarım Bakanı Burhan Saadet Haji ve beraberindeki heyet, zirve sonrası Samsun'un Bafra ve Alaçam ilçelerine ait köylerde incelemelerde bulundu.


Bafra Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Ahmet Aydın'ın davetlisi olarak Bafra'ya gelen Tarım Bakanı Haji, Ay-Pi ve Yeşil Küre'nin Soğukçam köyündeki tesislerinde yetkililerden bilgi aldı. Tanzanya Cumhurbaşkanı Danışmanı Abdullah Rashid, İşadamı Salim Turky ve Yusuf Kassım Dawood ile birlikte BASİAD'ta bir basın açıklaması yapan Haji hem TUSKON'un organize ettiği zirvedeki iş görüşmelerden hem de Bafra'daki ziyaretinden memnun kaldığını belirtti.

Tuskon'un Misafiri Çad'lı İşadamları: "Çad'a Döndüğümüzde 'Türkiye Dostluk Gurubu' Kuracağız"

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'un düzenlediği 'Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2. Toplantısı'na katılmak amacıyla Türkiye'ye gelen Çad'lı iş adamları heyeti, Yalovalı işadamlarıyla biraraya geldiler.


Çad'lı işadamları, Türkiye'de yaşadıklarını unutmanın imkansız olduğuna işaret ederek, TUSKON ve Türkiye'nin aldığı inisiyatiften dolayı çok memnun olduklarını dile getirdiler. İşadamları ülkelerinde eğitim faliyeti amacıyla bulunan Türk temsilcilere de teşekkür ederken, bugükü ticari ilişkilerin ileriki dönemlerde siyasi ilişkileri geliştireceğine dikkat çektiler. İş adamaları Çad'a döndüklerinde 'Türkiye Dostluk Gurubu' kuracaklarını ifade ettiler.

 

Nijerli İşadamları Avrupalıları Aradan Çıkarmak İstiyor

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Zirvesi için İstanbul'a gelen 8 Nijerli iş adamı zirve sonrası Mersin'de incelemelerde bulundu.

Mersin'de ikili iş görüşmelerinde bulunan Nijerli iş adamları, Türk mallarını Avrupalılardan aldıklarını, artık Türk mallarını Türklerin bizzat kendisinden almak istediklerini belirttiler.

Güney Afrikalı İş Adamları Kocaeli Valisi Sözer'i Ziyaret Etti

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Zirvesi'ne katılmak için Türkiye'ye gelen Güney Afrikalı iş adamları Kocaeli Aktif Sanayici İş adamları Derneği'nin (KASİAD) öncülüğünde Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i ziyaret etti.

 Ziyarete katılan iş adamlarının Güney Afrika'nın Gana ülkesinden olduğunu söyleyen KASİAD Başkanı Mustafa Çalışkan, iş adamlarının TUSKON tarafından organize edilen ve bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Afrika Zirvesi'ne katılmak için Türkiye'ye geldiklerini söyledi.

 

ÇAD’lılar da Çorum Kiremidi İstiyor

TUSKON zirvesi için Türkiye'ye gelen Çad'lı iş adamları, toprak sanayi sektörünün öncü illerinden Çorum'daki işletmeleri gezerek, ülkelerine kiremit veya tuğla fabrikası kurulması için sanayicilerden destek istedi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul'da gerçekleştirilen zirveye katılmak üzere Türkiye'ye gelen Çad'ın önde gelen iş adamları, Orta Karadeniz'in sanayi kenti Çorum'u ziyaret etti. TUSKON zirvesindeki ekonomik işbirliklerini Anadolu'ya taşımak isteyen Afrikalı iş adamları, karşılıklı ticaret için önemli girişimlerde bulundular. 9 milyon nüfuslu bir Afrika ülkesi olan Çad'dan gelen bir grup iş adamı, Hitit Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (HİTİTSİAD) davetlisi olarak Çorum'a geldi. Çad Türk Okulları Genel Müdürü Eyüp Yalçın rehberliğinde Çorum'u ziyaret eden heyet, şehirdeki un, yem, toprak sanayi, medikal ve makine sektöründe faaliyet gösteren fabrikalarda incelemelerde bulundu. Afrikalı heyet, daha sonra Çorum'daki iş adamları ile bir araya gelerek Afrika'ya açılmaları noktasında fikir alışverişinde bulundu.

Senegalli 26 İşadamı Konya'ya Yatırım Yapacak

Aktif İşadamları ve Sanayiciler Derneği (AKTİSAD), Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Pasifik Dış Ticaret Köprüsü' programı çerçevesinde Türkiye'ye davet ettiği Güney Afrikalı 26 iş adamını Konya'ya getirdi.


AKTİSAD, yeni ülke pazarlarını Konyalı işadamlarına yakından tanıtmaya ve ülkelerarası ticareti geliştirmeye devam ediyor. TUSKON'un davetlisi olarak Türkiye'ye gelen Afrikalı işadamları, Konya'ya gelerek işadamlarıyla bilgi alış-verişinde bulundu. Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü etkinliği amacıyla gelen Afrikalı işadamları, Konya'da bulundukları iki gün boyunca birçok firmayla görüşme yaptılar.

Güney Afrikalı İş Adamları Kocaeli Valisi Sözer'i Ziyaret Etti

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Zirvesi'ne katılmak için Türkiye'ye gelen Güney Afrikalı iş adamları Kocaeli Aktif Sanayici İş adamları Derneği'nin (KASİAD) öncülüğünde Kocaeli Valisi Gökhan Sözer'i ziyaret etti.


Ziyarete katılan iş adamlarının Güney Afrika'nın Gana ülkesinden olduğunu söyleyen KASİAD Başkanı Mustafa Çalışkan, iş adamlarının TUSKON tarafından organize edilen ve bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Afrika Zirvesi'ne katılmak için Türkiye'ye geldiklerini söyledi. (Cihan)

 

Cezayirli İşadamları Ekonomik İlişkilerin Geliştirilmesini İstedi

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Dış Ticaret Köprüsü için Türkiye'ye gelen Cezayirli işadamları Kahramanmaraşlı iş adamlarıyla biraraya geldi.

Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA)'nin davetiyle şehre gelen Cezayirliler, iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin sıklaşması adına olumlu mesajlar verdi. (Cihan Haber Ajansı)

 

 

 

Afrikalı İşadamları: Türkiye'yi Örnek Alacağız

Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON) tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye - Afrika Ticaret Köprüsüne katılmak üzere ülkemize gelen işadamları, Anadolu'daki sanayicilerle bir araya geliyor. Bilecik Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (BİSİAD) misafiri olarak Bilecik'e gelen Burkina Faso'lu işadamı Ardujime Hema, Türkiye'yi kendilerine model almak istediklerini ve Türk işadamlarının da desteği ile kendi ülkelerinde üretip satmak istediklerini söyledi.


BİSİAD'ın davetlesi olarak Bilecik'e gelen Senagal, Burkina Faso ve Liberyalı işadamlarını Vali Musa Çolak, Belediye Başkanı Selim Yağcı, BİSİAD Başkanı İsmail Hakkı Doğan ve Bilecikli işadamları karşıladı. BİSİAD'ın dernek binasındaki stantları gezen Afrikalı sanayiciler, daha sonra da Bilecik I. ve II. Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaları gezdiler. Bilecik sanayisi hakkında bilgi alan Afrikalı İşadamları, gördükleri karşısında şaşırdılar. (Cihan Haber Ajansı)

 

Gineli İşadamları Çarşamba'da

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'nun düzenlemiş olduğu ikinci Afrika zirvesinin ardından Gineli işadamlarından oluşan yedi kişilik bir heyet Çarşamba Sanayici ve İşadamları (ÇARSİAD)'nın davetlisi olarak ilçeyi ziyaret etti.

Gineli işadamları, ülkelerinin en önemli gelirinin altın madeni olduğunu ve bununla ilgili Türk işadamlarıyla görüşmeler yaptıklarını belirttiler. (Cihan Haber Ajansı)

 

Tagid Afrikalı Konuklarını Ağırladı

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) çatısı altında faaliyet gösteren Trakya Aktif Genç İşadamları Derneği (TAGİD), Fildişi Sahilleri'nden gelen 10 kişilik heyeti Çorlu`da konuk etti.  TAGİD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İdris Civelek, TAGİD`in faaliyetleri ve gerçekleştirdiği programlardan konuk heyete bahsetti. Ticari anlamda hiçbir şekilde ayırım yapmadıklarını anlatan Civelek, bunu kanıtlamak istediklerini söyledi. Civelek, Afrika'daki iş adamları ile karşılıklı ticaret ve Afrika`ya yatırım yapabileceklerini ifade etti.

Fildişi Sahilleri`nden gelen 4`ü bayan 10 kişilik heyet, Türkiye ve özellikle Çorlu`da olmaktan dolayı duydukları memnuniyeti dile getirdi. Konuklar, Çorlu`da düşünmedikleri şeylerle karşılaştıklarını ve Çorlu'nun bir sanayi şehri olduğunu anladıklarını dile getirdi. Heyet adına bir konuşma yapan Lacina Doumbia, Çorlu'ya gelmekten mutluluk duyduklarını ve Türklerin misafirperverlikleri karşısında etkilendiklerini dile getirdi. Fildişi Sahilleri'nde özellikle kakao ve kahve konusunda iyi bir söyledi. Doumbia, Çorlu`da başlatılan bu girişimle Türkiye ile iyi bir bağ yakalayacaklarını umduğunu sözlerine ekledi.

 

Kongolu İş Heyeti Adana'da Temaslarda Bulundu

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) Afrika Ticaret Zirvesi kapsamında Türkiye'ye gelen Demokratik Kongo Cumhuriyeti ve Kongo Cumhuriyeti iş heyeti, Anadolu Girişimci İşadamları Derneği'nin davetlisi olarak Adana'da çeşitli temaslarda bulundu. Organize Sanayi Bölgesi'nde Adana sanayisi hakkında bilgi alan iş heyeti, bugün de AGİD yöneticileri nezaretinde TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi'nde Mobilya ve Dekorasyon Fuarı'nı gezdi. (Cihan Haber Ajansı)

 

Uganda Ticaret Bakanı Düzce'de

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul'da düzenlenen "Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü toplantısına katılan Uganda Ticaret Bakanı Gagawala Nelson Wambuzi, Düzce Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (DÜSİAD) daveti üzerine Düzce'ye geldi.

Düzce Ticaret ve Sanayi Odası'nı (DTSO) ziyaret eden Uganda Ticaret Bakanı Gagawala Nelson Wambuzi, Düzce ile karşılıklı işbirliği yapabilecekleri mesajını vererek, "Ekonomik liberallaşme ticaret demektir. Hepimiz Allah karşısında aynıyız. İş yapmazsak iş olmaz. Bu hayatta dünyayı güzelleştiremezsek zamanı kullanmamış oluruz. Düzce'nin ürettiklerini Uganda üretemez. Uganda'nın ürettiğini de Düzce üretemez. Karşılıklı ticaret iyi bir işbirliği olur. Dünyanın en iyi 0rganik balını üretiyoruz. Biz onu size gönderebiliriz" dedi


Düzceli sanayicileri Uganda'da yatırım yapmaya davet eden Bakan Wambuzi, "Düzce'de sıkışmış ilerlemeyen işler Uganda'da yapılabilir. Avrupa Birliği düşük düzeydeki ülkeleri yükselmeleri için teşvik ediyor. Silah hariç her şeyin üretimi serbest. Vergi ödemeden fabrika kurabilirsiniz" diyerek çağrıda bulundu

Togo Heyeti Eskişehir Sanayi Bölgesi'nde İncelemelerde Bulundu

Togo Ticaret Bakan Yardımcısı Ishola Sanni, Togo Hükümet Sözcüsü Aouli Poutouli ile 4'ü bayan 10 kişilik iş adamı grubu Eskişehir'de bir dizi ziyarette bulundu.

Togolu heyet, TUSKON Federasyonuna bağlı Eskişehir İşadamları Derneği (ESİD) Başkanı Yüksel Pilgir ve yönetim kurulu üyeleri ile Eskişehir'de ilk olarak sanayi bölgesindeki bazı fabrikaları ziyaret ederek incelemelerde bulundu. (Cihan Haber Ajansı).

İGİD'in Konuğu Mısırlılar İzmir'de Ortak Arıyor

İzmir ve çevresinden 100'e yakın iş adamının katılımı ile kurulan İzmir Genç İş Adamları Derneği (İGİD) Mısırlı işadamlarını konuk edecek. İGİD'in üyesi olduğu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından İstanbul'da düzenlenen "II. Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü" programına katılan Mısır heyeti İzmir'de bazı üretim tesisleri ile meslek odalarını ziyaret edecek.


Mısır Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Adel Gazarin'in başkanlığını yaptığı Mısır heyeti, her biri sektörlerinde lider kuruluşların sahip ve temsilcisi 15 iş adamından oluşuyor. İGİD 'in konuğu olarak hafta sonunu İzmir'de geçirecek olan Mısır heyeti, bazı sanayi tesisleri ile meslek odalarının yanı sıra tarihi ve turistik yerleri ziyaret edecek. Son yıllarda istikrarlı bir şekilde artan İzmir ve Mısır ekonomik ilişkileri, bazı İzmirliler 'in Mısır'da yaptığı yatırımlar ile pekişmişti. Halen tekstil-konfeksiyon ve otomotiv başta olmak üzere yatırımlarını Mısır kaydıran bazı İzmirli iş adamları iki ülke ekonomik ilişkilerine ciddi katkılar sağlıyor. Afrika'nın güçlü ekonomisi Mısır ile Türkiye arasındaki geniş ekonomik potansiyele dikkat çeken İGİD Başkanı Mustafa Özkara, Mısırlı iş adamlarını İzmir'e davet ederek kentimizin ekonomik potansiyelini yakından tanıtmayı ve ortak yeni iş alanlarını belirlemeyi hedeflediklerini söyledi. (Cihan Haber Ajansı)

Tanzanya Tarım Bakanı Haji Samsun'da

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından organize edilen Afrika Zirvesi için İstanbul'a gelen Tanzanya Tarım Bakanı Burhan Saadet Haji ve beraberindeki heyet, zirve sonrası Samsun'un Bafra ve Alaçam ilçelerinin köylerinde bulunan tesislerde incelemelerde bulundu.


Bafra Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Ahmet Aydın'ın davetlisi olarak Bafra'ya gelen Tarım Bakanı Haji, Ay-Pi ve Yeşil Küre'nin Soğukçam köyündeki tesislerinde yetkililerden bilgi aldı. Tanzanya Cumhurbaşkanı Danışmanı Abdullah Rashid, işadamı Salim Turky ve Yusuf Kassım Dawood ile birlikte BASİAD'da bir basın açıklaması yapan Haji, hem TUSKON'un organize ettiği zirvedeki iş görüşmelerden hem de Bafra'daki ziyaretinden memnun kaldığını belirtti. Haji, "Şimdiye kadar hep bir yerlerden alıp başka bir yere satıyorduk. Alışveriş yapmak değil, üretim yapmak istiyoruz. Ülkemizde üretip satmak istiyoruz. Bunun için de Türkiye'nin ve Türk sanayicilerinin destek ve tecrübelerine ihtiyacımız var. Kendimize Türkiye'yi örnek alacağız" dedi.

BASİAD Bakanı Ahmet Aydın ise, İstanbul'da Türkiye-Afrika ticaret köprüsüne katılan heyetlerin bir kısmının Anadolu'ya dağıldığını ve görüşmeler yaptığını ifade etti. Aydın, "1 yıl önce bizleri ziyaret eden işadamı Salim Turky'nin tavsiyeleriyle, Tanzanya Tarım Bakanı Burhan Saadet Haji, Tanzanya Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Abdullah Raşit ve Zanzibarlı işadamı Yusuf Kassım Dawood'dan oluşan heyet dün
akşam Samsun'a geldiler. Arkadaşlara bugün Bafra ilçesinde çeşitli tarım tesislerini gezdirdik. Tanzanya-Türkiye arasında ticaret anlaşması imzalayacağız. Birçok tarımsal ürün, ticari anlaşma sayesinde istenilen hedefe ulaşacak. Türkiye'den un, makarna, yağ, çimento gibi birçok gıda maddesini Tanzanya alıyor. Biz Tanzanya'yı ziyaret etmiştik, onlar da ziyarete geldiler. Bizim tesisleri gezecekler ve yapılan anlaşma neticesinde yeni çalışmalarımız devam edecek" diye konuştu.

  

'İSTANBUL DEKLARASYONU'

KARA KITA'YA UMUT OLDU

 

 

Küreselleşen dünyada, gelişmiş ve gelişen ülkeler arasında gittikçe artan ekonomik eşitsizliklere dikkat çekilen Türkiye ve Afrika ülke temsilcileri tarafından yayınlanan deklarasyonda, bu yaygın dengesizliğin, kalkınma ortakları, uluslararası kalkınma kuruluşları, çok taraflı finans kurumları ve ilgili işbirliği mekanizmaları arasındaki yakın işbirliği ile ortadan kaldırılması gerektiği bildirildi.

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen ''Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2. Toplantısı''na katılan ülke temsilcileri tarafından ortaklaşa hazırlanan İstanbul Deklarasyonu açıklandı.

 Küresel ekonomik gelişmelere ve ticari işbirliğinin mevcut gidişatına değinilen deklarasyonda, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamanın önündeki yoksulluktan kaynaklanan temel sorunların üstesinden gelmeye yönelik ortak çabaya işaret edilerek, bu çabanın bir uzantısı olarak Türkiye ve Afrika ülkeleri arasında ekonomik ve ticari işbirliğini etkili bir şekilde geliştirecek ülke stratejileri, politikaları ile önlemlerini desteklemenin gerekliliği vurgulandı. Günümüzün küreselleşen dünyasında gelişmiş ve gelişen ülkeler arasında gittikçe artan ekonomik eşitsizliklerin büyük bir endişe yarattığı belirtilen deklarasyonda, şu görüşler aktarıldı: ''Bu yaygın dengesizlik, kalkınma ortakları, uluslararası kalkınma kuruluşları, çok taraflı finans kurumları ve ilgili işbirliği mekanizmaları arasındaki yakın işbirliği ile ortadan kaldırılmalıdır. Bu kapsamda, gelişen ve en az gelişmiş ülkelerin kalkınma çabalarına daha geniş bir biçimde uluslararası destek sağlanmasını istiyoruz. Ayrıca, ülkelerimizdeki ekonomik eşitsizlik sorununu çözme yönünde beraberce çalışmaya kararlıyız. Bin yıl kalkınma hedeflerine ulaşmak, özellikle de 2015'e kadar dünyadaki fakirliği yarıya indirmek için uluslararası toplumu ortak biçimde hareket etmeye davet ediyoruz.''

 

DÜNYA TİCARET ÖRGÜTÜNE ÜYELİK

Deklarasyonda, Afrika ülkelerinin ekonomik faaliyetlerinin yeterli düzeyde olmaması, altyapı ve üst yapıya ilişkin sorunların özellikle ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirerek, Türk yatırımlarını teşvik ederek, ilişkileri daha da geliştirmenin yol ve yöntemlerini araştırarak, etkili, kapsamlı, adil, uzun ömürlü ve kalkınma odaklı çözümler benimseyip ele alma gerekliliğinin önemi vurgulandı. Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyesi devletlerin, tüm devletlerin yararına olan serbest ticaret ruhu ile uyumlu bir şekilde, gelişen ve en az gelişmiş ülkelerin ürünlerine ve hizmetlerine ilişkin pazara giriş imkanlarının geliştirilmesine izin verecek önlem ve uygulamaları desteklemeye devam etmesi çağrısının yer aldığı deklarasyonda, ''DTÖ üyeliğinin evrensel düzeyde genişlemesinin gerekliliğini biliyoruz ve DTÖ üyelerini ayrımcı olmayan ilkelere dayalı olarak tüm gelişen ülkelerin başvuru ve katılım süreçlerini hızlandırmaya davet ediyoruz. Bu çerçevede, DTÖ üyesi olmayan Afrika ülkelerinin DTÖ'ye en kısa sürede katılabilmeleri için azami derecede destek ve yardım sağlayacağımızı ifade ediyoruz'' denildi. Deklarasyonda, pek çok yaşama mal olan, sosyal ve ekonomik açıdan olumsuz etkileri bulunan kuş gribi, HIV/AIDS, sıtma ve tüberküloz gibi bulaşıcı hastalıkların yayılma tehdidinin yarattığı endişeye de dikkat çekilerek, özellikle Dünya Sağlık Örgütü tarafından, hastalıkların yayılmasını önlemenin yanı sıra çare bulunmasına ve fakir olanların satın alabileceği ilaçların sağlanmasına yönelik somut önlemler alınması gerektiği belirtildi.

 

AFRİKA KITASINA YÖNELİK İŞBİRLİĞİ

Küreselleşme sürecine daha aktif bir şekilde katılımı sağlamak, ulusal düzeydeki kalkınma çabalarını desteklemek amacıyla Türkiye ve Afrika arasındaki koordinasyon ve işbirliğinin geliştirilmesinin gerekli olduğuna dikkat çekilen deklarasyonda, şunlar kaydedildi: ''Afrika kıtasına yönelik işbirliği alanına ilişkin, tüm uluslararası kuruluşlarda, ülkelerimiz arasındaki işbirliğini kuvvetlendirmenin gerektiğini belirtiyoruz. Uluslararası gruplanmaların, ülkelerimizin ekonomik kalkınmasına yaptığı katkının öneminin üzerinde duruyoruz ve küresel ticareti geliştirdiğinden eminiz. Afrika ülkeleri arasında ticaretin yaygınlaşmasının, en önemli işbirliği alanı olarak ortaya çıktığının ve Afrika ekonomilerindeki diğer sektörlere bir canlılık getirdiğinin farkındayız ve topyekun kalkınmaları için bir sinerji yaratmasını beklemekteyiz.'' Deklarasyonda, Türkiye ve Afrika ülkeleri arasındaki ticaret hacminin, Afrika Stratejisinin uygulanmaya başlamasının ardından son dört yıldır önemli bir büyüme sağladığına işaret edilerek, ticaretin genişlemesi için büyük bir fırsat bulunduğu, ülkeler arasındaki ticaret hacminin önümüzdeki dönemlerde daha da genişleyeceği belirtildi.

 

TÜRK YATIRIMCILAR İLERİ ADIMLAR ATABİLİRLER

 Deklarasyonda, küçük ve orta ölçekli teşebbüslerin Afrika ekonomilerinin topyekun kalkınmasında oynadığı önemli rol göz önüne alındığında, Türk yatırımcıların doğrudan yatırımlar ve ortak teşebbüsler vasıtasıyla bu alandaki işbirliğini geliştirmek üzere ileri adımlar atabilecekleri kaydedildi. Ülkelerin turizm alanında işbirliğini geliştirmeye davet edildiği deklarasyonda, özellikle yerel ekonomik faaliyetleri destekleyecek, turizmin ekonomik kalkınmaya ve yoksulluğu azaltmaya katkısını daha da artıracak eko bazlı turizmin geliştirilmesine özel önem verildiği vurgulandı. Deklarasyonda, yoksulluğun azaltılması alanında çeşitli uluslararası kuruluşlarca daha önce benimsenmiş tavsiye kararlarına uyulması, tecrübe ve deneyimlerin paylaşılması ve fakirliği azaltacak, özellikle kırsal nüfusa yönelik yeni programlar geliştirmenin gerekliliğine de işaret edildi.

 

ZİRVEDEN DİĞER NOTLAR

·         Uganda, zirvede bakan seviyesinde temsil edildi. Bu ziyaretin gerçekleşme hikâyesi bile zirvenin önemini gözler önüne seriyor. Uganda'yla temasa geçen TUSKON, işadamları ve hükümet yetkililerinin zirveye katılmasını ister. Ancak Türkiye'nin bu ülkede temsilciliği olmadığı için vize problemi yaşanır. Havayolu şirketleri, yolcuları uçağa kabul edemeyeceğini belirtir. Bunun üzerine devreye giren organizasyon yetkilileri, misafirlere sınırda vize verileceğine dair Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yazı alır. Ve Ugandalı bakan, hareketten yarım saat önce uçağa bindi.

·         Avrupa ülkelerinin siyasî ve ekonomik açıdan uzun dönem hakim olduğu Afrika kıtasında Türkiye'nin etkinliği sınırlı. 50'ye yakın ülkede Türkiye'nin sadece 12 büyükelçiliği ve 10 ticari ataşesi var. Özellikle konsolosluk ve büyükelçilik olmayan ülkelerde hem işadamları hem de bakanlar gelme konusunda çeşitli problemlerle karşılaştı. Zirvenin en büyük destekçilerinden Dışişleri Bakanlığı, Afrikalı konukların Türkiye'ye kolay giriş yapması için sınırda vize verilmesini sağlayan bir yazı verdi.

·         Bu yıl ikincisi düzenlenen Afrika Zirvesi'nin amacı, üretici ve ihracatçıların işlenmemiş yeraltı kaynakları ve keşfedilmemiş pazarı ile gelecekte dünyanın en büyük ekonomik cazibe merkezi olması beklenen Afrika'daki payını artırmak. Zirve ile Türk müteşebbislerin Afrikalı şirketlerle bağlantı kurmaları sağlanırken, bölgenin sunduğu alternatif hammadde kaynaklarına ulaşmaları kolaylaştırılacak.

·         Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen toplantının ikinci gününde, Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ve konuk Afrikalı bakanlar, ülkeler arasındaki iş fırsatlarının değerlendirileceği ikili görüşmelerin açılışını yaptı. Açılışı, ''Hayırlı olsun'' diyerek başlatan Bakan Tüzmen ve konuk bakanlar, görüşme yapacak şirketlerin Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nin fuar alanında kurdukları stantları tek tek gezdi. Tüzmen, buradaki şirket temsilcileriyle kısa süre görüşerek, stantlarda sergilenen ürünlerin bazılarının tadına baktı. Daha sonra, Tüzmen ve beraberindeki Afrikalı bakanlar, Ev Tekstili Fuarı'nı gezmek üzere Lütfi Kırdar Kongre Merkezi'nden ayrıldı. Bini aşkın Afrikalı iş adamının Türk iş adamlarıyla bir araya geleceği görüşmeler kapsamında yaklaşık 700 tercüman görev yaptı.

·         İstanbul'da yapılan İkinci Afrika Zirvesi'nde Kara Kıta ülkelerinden Ekvator Gine ile ilk kez ilişki kuruldu.

·         Zirveye olan yoğun talep şirketlerin tanıtımlarını yapacakları stantlara da yansıdı. Şirketler 100 standın hepsini kiraladı. Stantları kiralayanlara ücretsiz iki temsilci bulundurma hakkı ve daha fazla iş görüşmesi yapma imkânı sağlandı. Zirve için alınan tedbirler şöyle: Programa girişte her katılımcıya yaka kartı verilecek. Kart üzerinde her katılımcının görüşme yapacağı firma ve görüşme saatiyle ilgili bilgiler yer alacak. Yabancı katılımcılar sürekli görüşme masalarında bulunacak, Türkiye'den katılımcılar, randevu saatlerinde görüşecekleri firmaların masalarına gidecek.

·         Salon girişlerinde yardım alınacak danışma masaları oluşturuldu. Her katılımcıya program girişinde katılan yabancı firmaların bilgilerinin alfabetik, oturma düzenine ve sektörüne göre endekslendiği etkinlik kitapçığı verildi. Randevusu olmayan işadamlarına, faydalı görmesi halinde yabancı katılımcılarla da görüşme imkânı sağlanıyor. Görüşme yapmak için ilave talepte bulunan yabancıların bilgileri etkinlik alanında yer alan plazma ekranlarda yayınlandı.

·         Türk -Afrika Dış Ticaret Köprüsü 2 kapsamında Türk ve Afrikalı işadamları Lütfi Kırdar Kongre Salonu `nda 30 bine yakın ikili görüşme gerçekleştirildi. Afrikalı işadamları yarından sonra İzmir , Gaziantep , Bursa , Adıyaman , Kayseri , Samsun, Manisa ve Denizli `deki fabrikaları gezip, üreticilerle bir araya gelmeye devam etti.

·         Zirvenin mimarı TUSKON'un Başkanı Rızanur Meral, Lütfi Kırdar'daki tabloyu, "Bu, dünyadaki en büyük alım organizasyonu. Bir benzeri daha yok." diyerek özetliyor. Müşteri ile satıcı arasındaki ilişkiyi 600'ü aşkın mütercim sağlıyor. İstanbul'un en güzide üniversitelerinde okuyan gençler. İçlerinde yurtdışından gelenler de var. Türkmenistanlı Mahmut Yakubov gibi. Marmara Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği'nde okuyan Mahmut, Kenya'da iki giyim mağazası bulunan Pauline Adhiambo'ya eşlik ediyor. Adhiambo, gelinlik siparişleri için evlenme çağındaki oğluyla yaşıt Mahmut'un önerilerini dikkate alıyor. Masanın bu tarafında ise Muğla Ortaca'dan Mutlu Giyim'in sahibi Mutlu Arslan oturuyor. 30'lu yaşlardaki Arslan, ilk ihracat anlaşmasına imza atıyor. Nairobi'deki genç kızların hayal ettiği 7 gelinliği dikecek. Anlaşmanın tutarı ise şimdilik bin 850 dolar.

       

YAPILAN ANLAŞMALARDAN BASINA YANSIYANLAR

 

·         GESTAŞ İNŞAAT Genel Müdür Aydın Ateş, Ekvator Ginesi’ne işbirliği için gidiyor.

·         DOĞVİT halen 51 Afrika ülkesiyle iş yapıyor. İlişkilerini daha da geliştirmeyi hedefliyor.

·         Akbaş Mobilya Malawi’ye mobilya imalatı yatırımı yapacak

·         Orkide Libya’ya 6 milyon dolara imza atmaya gidecek.

·         Yolaşan Afrika açılmaya hazırlanıyor. Hazır beton üretimi konusunda Nijerya, Liberya ve Güney Afrika dan teklif aldıklarını belirtti.

·         Samsun’lu Yeşil Küre firması ile Tanzanya’lı Salim Turky Grup Tanzanya’da organik yumurta tesisi kuracak.

·         Senegal’in önde gelen işadamlarından Taboule Sylla, İzmitli Meta firmasıyla birlikte rafineri kurma hazırlığına başladı. Projenin ortalama değeri 120 milyon dolar

·         Elimsan Enerji 30’a yakın Afrika’lı şirketle görüştü. Güneş enerjisi panellerini bu yıl içinde Afrika ülkelerine göndermeye başlayacaklar.

·         Nijerya’nın tek araba üreticisi olan Mohamed Sani Soba Duada, Türkiye’de ortak arayışını hızlandırdı.

·         Kamerunlu ETS NKOUAM – FILS şirketinin sahibi Josephine Sougem, inşaat ve dekorasyon üzerine ön anlaşma yaptı.

·         TUSKON ile Mısır İşadamları Derneği anlaşma imzaladı.

·         Türkiye ve Ekvator Gine arasında çerçeve anlaşması imzalandı.

·         Komor adaları Sanayi ve Ticaret Odası başkanı Madama Mahamdud Moinsalima Türkiye’den gemi satın aldı.

·         "Ekvator Gınesi''nden gelen bakanlar TUSKON''a bütün yatırımların konfederasyon üzerinden yapılmasını önerdi. Sizin önerdiğiniz ve sızın kanalınızdan gelenlere iş verelim dediler.

·         Tayaş Kenya ile distribütörlük anlaşması imzaladı.

·         İstanbul 34 adlı şirket Tanzanya’lı işadamlarına yük ve yolcu gemisi satmak için ön anlaşma imzaladı.

·         Komor adaları Sanayi ve Ticaret Odası başkanı Madama Mahamdud Moinsalima Türkiye’den un almak için Bafra Eriş Un ile ön anlaşma imzaladı.

 

 

2. TÜRK -AFRİKA DIŞ TİCARET  KÖPRÜSÜ ZİRVESİ `NİN KÜNYESİ

 

Katılan Ülke : 43

Konuk Bakan : 27

Konuk İşadamı : 1000

Konuk Gazeteci : 45

Türk İşadamı : 1700

Hedeflenen Görüşme : 25 Bin

Hedeflenen Ticaret : 1 Milyar Dolar

(Gerçekleşen İş Hacmi Hedefin Çok Üzerinde Oldu)

 

Program hakkında yazılı ve görsel basında çıkan çeşitli haberlerden derlenerek hazırlanmıştır)

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå