www.tuskon.org |  |
Afrikalılar Alımlarını Ege'ye Kaydırıyor

Türkiye-afrika Dış Ticaret Köprüsü'ne Katılan ve Ardından Afrikalı Heyetleri Ege'de Ağırlayan Egeli İş Adamları Afrika Pazarının Yolunu Açtılar.


Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü'ne katılan ve ardından Afrikalı heyetleri Ege'de ağırlayan Egeli iş adamları Afrika pazarının yolunu açtılar.

Ege ve Afrika ticaretinde bir çok ilkin yaşandığı organizasyon ile Aydınlı Koza Tarım Mali'ye sebze tohumu, Denizlili Asya Tekstil Madagaskar'a havlu-bornoz satmayı başardı. Benin silahlı kuvvetlerini ise Balıkesirli Sevgey Tekstil giydirecek.


Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu'nun (ESİDEF) kurucu üyesi olduğu Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu'nun (TUSKON) ikincisini düzenlediği Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü programı, Egeliler'in dikkatini Afrika'ya çevirmesine neden oldu. ESİDEF'ten yapılan açıklamaya göre, İstanbul'da düzenlenen organizasyona katılan 300 Egeli iş adamı Afrika ülkelerinden gelen bazı heyetleri kentlerinde ağırladı. Ege'den büyülenen Afrikalı iş adamları çok sayıda anlaşmaya imza attı.

Üye iş adamı derneklerinin konuğu olarak; Moritanya, Mali, Burkina Faso, Mısır, Benin, Tanzanya, Liberya, Malawi ve Sudanlı iş adamlarını Ege'de ağırladıklarını ifade eden ESİDEF Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, konuk Afrikalılar'ın gezdikleri üretim tesislerinden çok etkilendiklerini vurguladı. Ramazan Davulcuoğlu, Afrika'yı özellikle KOBİ'lerin rahatlıkla etkin olabileceği bir pazar olarak gösterdi. Afrika'ya Türk ürünlerinin genelde Avrupa ve Ortadoğu üzerinden gittiğine dikkat çeken Ramazan Davulcuoğlu, Afrikalı işadamları ile aracısız ticaret yapma olanağını Egeli iş adamlarına sunduklarını belirtti. ESİDEF Başkanı, bunun yanında distribütörlük, teknoloji transferi ve ortak üretim gibi çok geniş yelpazede ikili işbirliğini geliştirmenin zeminini de hazırladıklarını belirtti.

KOBİ'LER ÖNCELİKLİ

ESİDEF Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, Afrika merkezli program ile KOBİ'leri dış ticarete kanalize etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Türkiye ve Türk ekonomisinin Afrika ülkeleri tarafından neredeyse tanınmadığını veya çok yanlış tanındığını anlatan Ramazan Davulcuoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'yi ve Ege'yi görünce çok şaşırdılar. Hava alanlarımızın toprak pistli olduğunu, sanayimizin ise olmadığını zannediyorlardı. Ancak hem Türkiye-Afrika 2. Dış Ticaret Köprüsü ile hem de sonrasında gelen heyetleri bir bölümünü Ege'de ağırlayarak yanlış imajımızın düzelmesine katkı sağladık. Ege'yi ve İzmir'in üretim gücünü gören çok sayıda Afrikalı iş adamı, alımlarını Avrupa ve ABD'den Ege'ye kaydırabileceklerini söyledi. Afrika ile temelleri geçen yıl atılan işbirliği zemini güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla önümüzdeki aylarda Ege'den Afrika'ya çok sayıda iş adamı götürmeyi planlıyoruz."

Yapılan Ön Anlaşmalar

Orkide Yağ(İzmir) Libya Çiçek yağı ihr.

Koza Tarım(Aydın) Mali Kavun tohumu ihr.

Sardis Gıda(Manisa) Etiyopya Yağlı tohum ihr.

Bağcı Balık(Aydın) Mali Balık çiftliği işl.

Kuteks(Aydın) Mali Medikal teks. ihr.

Erdem Yatak(Balıkesir) Fas Yatak üretimi

Gündoğan Medikal(Balıkesir) Nijer Medikal ürün ihr.

Kont Ev Tekstil(Balıkesir) Benin Ev teks. ihr.

Aksiyon Tekstil(Aydın) Mali Perde

Özküplemez Deri(Uşak) Etiyopya Deri işleme

Süzer Tekstil(Denizli) Liberya Tekstil ihr.

Asya Tekstil(Denizli) Madagaskar Havlu-bornoz

Ağcabay Tekstil(Denizli) Fildişi Sahili Otel tekstil tef.

Orpa Orman Ürün.(Denizli) Liberya Orman ürün. işleme

Sevgey Tekstil(Balıkesir) Benin Askeri teks. ihr.

Yıldız Makine(Balıkesir) Kamerun Süt sağma mak.

Yılmazcan Tic.(Balıkesir) Benin Tekstil

Mesan İnşaat(Manisa) Cezayir Toplu konut inş.

Alpler Tarım(Aydın) Mali-Sudan-Nijerya Tarım alet.ihr.

Ahu Gıda(Aydın) Mali Konsantre içecek

(ANKA) (Ankara Haber Ajansı) 28.05.2007

Aydınlılar Mali'de Balık, Balıkesirliler Fas'ta Yatak Üretecek


Resmi büyütmek için tıklayın Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu'nun (ESİDEF) kurucu üyesi olduğu Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu (TUSKON)'un ikincisini düzenlediği Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü programı, Egelilein dikkatini Afrika'ya çevirdi.


Ege ve Batı Akdeniz Sanayici ve İş Adamları Federasyonu'nun (ESİDEF) kurucu üyesi olduğu Türkiye Sanayici ve İş Adamları Konfederasyonu (TUSKON)'un ikincisini düzenlediği Türkiye-Afrika Dış Ticaret Köprüsü programı, Egelilein dikkatini Afrika'ya çevirdi. İstanbul'da düzenlenen organizasyona katılan 300 Egeli işadamı, Afrika ülkelerinden gelen heyetleri kentlerinde ağırladı. Ege'yi çok seven Afrikalı işadamları çok sayıda anlaşmaya imza attı.

Moritanya, Mali, Burkina Faso, Mısır, Benin, Tanzanya, Liberya, Malawi ve Sudanlı iş adamlarını Ege'de ağırladıklarını ifade eden ESİDEF Başkanı Ramazan Davulcuoğlu, konuk Afrikalılar'ın gezdikleri üretim tesislerinden çok etkilendiklerini vurguladı.

 (Cihan Haber Ajansı) 28.05.2007 11:21 [836771]


Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå