www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Tüzmen: Türkiye küresel aktör haline geldi

Tüzmen: Türkiye küresel aktör haline geldi

NTV-MSNBC 2006-09-17

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, `Türkiye, bu yılın sonunda 200 milyar dolara ulaşacağını tahmin ettiğimiz dış ticaret hacmi ile ekonomisi dışa açık küresel bir aktör haline gelmiş bulunmaktadır” dedi.


İSTANBUL - Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen `Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü” programında yaptığı konuşmada, Türkiye`nin AB üyesi olma yönünde kararlı ve emin adımlarla ilerlediğini belirterek, bununla beraber ülkenin Amerika, Afrika, Asya ve ortak tarih ve kültürel değerlerin paylaşıldığı Avrasya`yı ekonomik politikalarının merkezine aldığını kaydetti.Türk ekonomisinin son yıllardaki başarısına dikkat çeken Kürşad Tüzmen, ülkeye gelen yabancı sermaye miktarında önemli artışlar olduğunu söyledi. Tüzmen, ekonomik büyümede kaydedilen gelişmelerin de dikkat çekici olduğunu, Türk ekonomisinin son üç yılda ve 2006 yılının ilk yarısında kaydettiği ortalama yüzde 8`lik büyüme oranıyla dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olduğu vurguladı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da, Türkiye ile Avrasya ülkeleri arasındaki ticaret hacminin çok rahatlıkla 2-3 katına çıkarılabileceğini belirterek, `Yeter ki, biz tüccarlar ve sanayicilerin önündeki iş ve yatırım yapmayla ilgili engeller kaldırılsın” dedi.

TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Nur Meral ise, iş dünyasının sivil toplum kuruluşlarından biri olarak, Türkiye`nin yakın komşuları olan Avrasya ülkeleri ile ticari ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla 12 ayrı ülkeden 550 iş adamını Türkiye`ye davet ettiklerini söyledi.

1,3 trilyon dolarlık gayri safi milli hasılası (GSMH), 537 milyar dolarlık ihracatı ve 336 milyar dolarlık ithalatı bulunan 12 Avrasya ülkesinin, Türkiye için çok önemli açılımları barındırdığını kaydeden Meral, özellikle son dönemde zengin petrol, doğal gaz ve yer altı kaynaklarıyla gündeme gelen bu ülkelerle gerçekleştirilecek işbirliklerinin, Türk yatırımcıları için büyük önem taşıdığını bildirdi.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama