www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Afrika, Uşaklı KOBİ`ler için büyük fırsat

Uşak Sanayici ve İşadamları Derneği (USİAD ) olarak Uşaklı işadamlarını Afrika `ya açılım için İstanbul `da buluşturduk. USİAD `ın da üyesi olduğu Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu `nun (TUSKON ) Dış Ticaret Köprüsü Programları`nın dördüncüsü olan Türkiye -Afrika 2 Dış Ticaret Köprüsü programı, 16-18 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi `nde gerçekleşti.


Toplantıya Demokratik Kongo Cumhuriyeti `nden Ekvator Ginesi `ne, Libya `dan Nijerya `ya kadar 43 Afrika ülkesinden 30`a yakın bakan , bine yakın işadamı, 50`ye yakın yabancı gazateci ve Türkiye `den ise 2 bin dolayında işadamı katıldı . Biz de USİAD olarak bu toplantıda 10 firma, 12 işadamı ve 1 stant ile yerimizi aldık.


Toplantıya katılan Uşaklı firmalarımız, Akpamuk İplik, Semitaş, Özküplemez Deri, Sesli Gruop, Akaltın Tekstil, Uşak Seramik , Akışık Yazılım, Şah Tekstil, Sesmar Tekstil ve Umpaş Seramik oldu. Toplantı esnasında Afrikalı işadamları ile 25 bin iş görüşmesi ve 1 milyar dolarlık ticaret hedeflenmekte idi ama toplantı sonunda aldığımız bilgilere göre bu hedeflerin 2`ye katlandığını duymak bizi memnun etti. Son derece verimli geçen toplantı, özellikle KOBİ `ler ve dış pazarı düşünen firmalarımız için büyük fırsatları beraberinde getirdi.


Toplantı boyunca ilginç durumlarla da karşılaştık. Bu toplantıda şunu gördük ki Afrika insanı Türk mallarını tüketiyor ama o ürünlerin birçoğunu bizden direk almıyor. Avrupa ülkelerinden yüksek fiyatlara ithal ediyor. Artık Türk ürünlerini Türkler `den, bizzat kendilerinden almak istediklerini belirtiyorlar.


Avrupa ülkelerinin siyasi ve ekonomik açıdan uzun dönem hakim olduğu Afrika kıtasında Türkiye `nin etkinliği sınırlı. 50`ye yakın ülkede Türkiye `nin sadece 12 büyükelçiliği ve 10 ticari ataşesi var. Afrika `nın 1 trilyon dolara yakın milli geliri bulunuyor. Afrika , 600 milyar dolarlık dış ticareti ile dünyanın yükselen değerleri arasında. Afrika `nın önemini artıran bir konu da 2006 yılında 20 yıldan buyana en yüksek büyüme hızı olan yüzde 6`ya ulaşmış olması. Türkiye `nin 250 milyar dolarlık dış ticaret hacminde, sadece 12 milyar dolar gibi düşük bir düzeye sahip Afrika ülkeleri ile ticaret hacminin bu kıta üzerindeki çalışmalarımızı ve hedeflerimizi bu tarz toplantılar vesilesi ile arttırıp büyütmemiz gereklidir.


Toplantıda ilginç duyumlar da aldık. Mesela Afrika `da peynirin ve zeytinin kilosunun 20-25 dolardan tüketildiğini söylüyorlar. Libya `nın 41 milyon küçük baş hayvanı ile hayvancılık sektörü ile Afrika `nın bir numaralı ülkesi olduğu belirtiliyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti , toplantıya bir amatör futbol kulübü ile katılmış. Genç ve yetenekli futbolcularını Türk kulüplerine vermek istiyor. Buna benzer birçok değişik örnekler verebiliriz.


Afrika `yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Afrika `nın insan gücü, kültürü ortada, Bu kıtada üretim olmadığı için her şeyi dışarıdan alıyorlar. Bu da başta tüm Türk işadamlarına olmak üzere Uşaklı işadamlarına büyük bir fırsat sunuyor. Ayrıca Türk işadamları olarak ihracatın yanında bu pazardan ithalatı da düşünmeliyiz. Çünkü bu pazarlar büyük bir hammadde kaynağına sahip. Ancak bunu birkaç aracıdan sonra satın alabiliyoruz. Umarım artık üreticilerimiz hammaddeyi doğrudan bu ülkelerden almaya başlayacak.


Katıldığımız toplantının Uşaklı işadamlarına birçok kapıyı açağına inanıyorum. Bu tarz organizasyonlara daha çok üye ve Uşaklı işadamlarımızın katılması gerektiğini düşünüyorum. Bu UŞAK için çok önemli. USİAD olarak bu toplantıda yer alan tüm Uşaklı firmalarımıza teşekkür ediyoruz.

2007-06-11 16:30:40 Dünya

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
TÜSİAD , TUSKON , TOBB ve TBB tarafından hazırlanan taslaklar karşılaştırıldı
Türk yatırımcı ve eğitimcilerini bekliyoruz
Erdoğan`a, Dünya Barış Girişimcisi özel ödülü verildi
Türk işadamları Afrika`daki tüm projelere girebilecek
Babacan, Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi Adaylığı için Afrika Ülkelerinden Destek İstedi
Gana Kraliçesi: "Türkiye'de Üretilen Her Şeye İhtiyacımız Var"
Afrika köprüsüne Cumhurbaşkanı Gül`den destek
Bakan Ali Babacan: "Afrika'ya Bakış Açımız Dostluk ve Kardeşliğe Dayalıdır"
40 bin iş görüşmesi yapılıyor, işte Türkiye`nin ihtiyaç duyduğu tablo
Zirvede, KOBİ`lere 500 milyon $ kredi
Bu da Ganalı Kraliçe Nana
Güney Afrika Sanayi ve Ticaret Bakanı İşbirliği için Kuyumcukent'i Ziyaret Etti
Bakan Tüzmen: "Afrika Samimi Olarak Ne Yapmak İstediğimizi Anladı"
Türkiye -Afrika-3 Dış Ticaret Köprüsü'nde İkili Görüşmeler Başladı
Orta Afrikalılar da üzgün

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama