www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Afrika ordularını giydirmek için Benin`e fabrika kuruyor

Son yıllarda farklı sektörleri keşfeden girişimciler, özellikle üniforma ve iş elbisesi pazarına yoğun bir rekabet getirdi. Çok sayıda tekstilcinin üniforma işine yönelmesi piyasada arz fazlasına sebep olunca şirketler rotayı yurtdışına çevirdi

Türkiye Sanayici ve İşadamları Konfederasyonu `nun (TUSKON ) düzenlediği Afrika Zirvesi `nde Beninli tekstilcilerle bağlantı kuran Balıkesirli Okan Yılmazcan , şimdi bu ülkenin ordusunu giydirecek. Benin `e 186 kişinin çalışacağı 5 bin metrekare kapalı alana sahip fabrika kurmak için anlaşmalar yapan Yılmazcan , tesiste 40 bin kişilik ordu ve 10 bin kişilik polis teşkilatının üniformalarını dikecek. 1965`ten bu yana üniforma işinde uzmanlaşan Yılmazcan `Türkiye `de önceden işlerimiz iyiydi. Ancak şimdi her ihaleye onlarca firma giriyor. Bir ihale alıyoruz, işimizi tamamlıyoruz, 2-3 ay boş oturuyoruz. Hedefim Benin `den başlayarak diğer Afrika ülkelerinin de ordu ve polis teşkilatlarını giydirmek.` dedi.


Atölyesinde 17 kişi çalıştıran Balıkesirli Yılmazcan `ın hayatı TUSKON `un düzenlediği zirvelerle değişti. Üyesi olduğu Balıkesir Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD ) aracılığıyla Afrika Zirvesi `ne katılan Yılmazcan , 4 iş görüşmesi yapmış. BASİAD , zirveye katılan 8 milyonluk nüfusa sahip Afrika ülkesi Benin `den bir heyeti Balıkesir `de ağırlamış. Benin `de ordu ve polis teşkilatının üniformaları için Fransa gibi ülkelere yüksek ücretler ödendiğini duyan Okan Yılmazcan , tekstil işleriyle uğraşan bir heyetle bu ülkede üniforma üreten fabrika kurmak için temaslarda bulunmuş. Yaptığı görüşmenin hayatında yeni bir dönem olduğunu aktaran işadamı, Benin `e gidene kadar müstakbel ortağıyla işin detaylarıyla ilgili sürekli karşılıklı birbirlerine e-posta attıklarını söylüyor. Görüşmelerin ardından Benin `e fabrika kurma kararını kesinleştiren Yılmazcan , tesis için gerekli makine ve ekipman konusunda hazırladığı dosyayla bu ülkenin yolunu tutmuş. Serbest bölgede fabrika için yer tahsis eden Benin Ticaret Odası , 5 bin metrekare kapalı alana kurulması öngörülen tesisin 10 yıl vergiden muafiyetini sağlamış. Yılmazcan `ın Türkiye `den götüreceği 135 makine ülkeye gümrüksüz girecek . Toplam 186 kişinin çalışması planlanan fabrikada 6 Türk görev yapacak.


1.000 kişiye iş imkanı sağlamak istiyoruz


Kurulacak yeni fabrikada Benin Ticaret Odası `nın yüzde 30, ortağının yüzde 30, kendisinin ise yüzde 40 hissesi olacağını belirten Okan Yılmazcan , `Aramızda iş bölümü yaptık. Fabrikanın inşaat işlerini onlar organize edecek. Ben de makine ve ekipmanlar ile çalışanların eğitimiyle ilgileneceğim.` şeklinde konuşuyor. Fabrikada Benin `in 50 binlik ordu ve polis teşkilatının üniformalarının tamamı dikilecek. Tesiste yılda 300-400 bin parça mal üretileceğini belirten Yılmazcan `ın hedefi tüm Afrika ülkelerine açılmak. `İlk yılı eğitime ayıracağız, ikinci yıl üreteceğiz, üçüncü yıl komşu ülkelerin ordularını da giydirebiliriz.` diyen Yılmazcan , hedefinin Afrika kıtasında bin kişiye istihdam sağlamak olduğunu belirtiyor. Benin `de üniformaların Türkiye `den dört katı düşük maliyetle üretilebildiğine dikkat çeken Yılmazcan `Türkiye `de aynı sayıda işçiyi asgari ücretle çalıştırdığımız zaman aylık 124 bin dolar ödüyoruz Benin `de bu rakam 35 bin dolarda bitecek. Ayakta kalmak için yurtdışı büyük bir fırsat.` diyor.

2007-07-15 02:05:06 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama