www.tuskon.org |  |
Marifetli KOBİ'ler yurtdışına güç birliği yaparak açılıyor

Yurtdışına açılmak isteyen küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) çareyi güç birliği yapmakta buldu. Türkiye pazarında rekabet etmekte zorlandığı için yeni pazar arayışlarına giren KOBİ ölçekli Türk firmaları ikişer üçer biraraya gelerek ortaklık kurduktan sonra dış pazarlara açılıyor. Son iki yıl içinde birçok Türk firması ortaklık yöntemi ile Afrika ve Arap pazarına adeta çıkarma yaptı. İki yılda yaklaşık 2 milyar dolarlık yatırım yaptıkları tahmin edilen firmaların ortak özellikleri ise Marmara Bölgesi merkezli olmaları. Marmara İş Hayatını Geliştirme Dernekleri Federasyonu'na (MARİFED) üye olan bu firmalar, dernek çatısı altında kurdukları sektörel komitelerde biraraya geliyor ve işbirliklerine gidiyorlar. Komitelerden çıkan çıkan işbirliği projelerini daha kurumsal hale getirmeyi amaçlayan MARİFED, hafta sonu düzenleyeceği İş Geliştirme Platformu ile küçük işletmelerin yurt dışına açılmasını amaçlayor.


MARİFED üyesi şirketlerin oluşturduğu sektörel komitelerde ortaya ilginç projeler ve çarpıcı yatırımlar çıktı. MARİFED İnşaat, Mobilya ve Elektrik Komitesi Başkanı Erdoğan Akbaş, "Bugüne kadar Nijerya, Uganda, Kenya ve Malavi başta olmak üzere Afrika pazarına değişik sektörlerde yatırımlar yapılıyor. Bağlı bulunduğumuz TUSKON Konfederasyonu üyeleriyle birlikte uzun vadede Türkiye-Afrika arasında 2 milyar dolarlık bir ticaret hacmine ulaşmayı hedefliyoruz. Yeni yatırım hazırlıkları olduğunu biliyoruz. MARİFED'in İş Geliştirme Platformu bu tür yatırımları hızlanacak" diye konuştu.


Çarpıcı ortaklıklar oluştu

Bu ortaklıkların en çarpıcı örneklerinden biri Nijerya pazarında gerçekleşti. Akbaş Mobilya Aksesuar, Bubinga Parke, Akça Ticaret ve işadamı Adem Uslu'nun yer aldığı ortaklık çerçevesinde 1 milyon dolar tutarında mobilya imalatını kapsayan bir yatırım gerçekleştirildi. Pazardaki faaliyetleri organize etmek için Sanat Furniture AŞ adında faaliyet gösteren firmaların hedefi Nijerya'da mobilya pazarının önde gelen markaları arasında olmak.

Bu ortaklığın üyelerinden Bubinga Parke'nin sahibi Ayhan Yıldırım ise kurulan ortaklıktan son derece umutlu. KOBİ ölçekli firmaların küresel rekabet koşulları karşısında zorlandığını anlatan Yıldırım, "KOBİ ölçekli firmaların pazar payları giderek azalıyor. Çoğu firma çıkış yolunu dış pazarlara açılmakta bulsa da bunu da tek başına başarması her zaman mümkün olmuyor. Biz özellikle bu ölçekteki firmaların güç birliği yaparak ayakta kalması için MARİFED'i kurduk. Burada biraraya gelerek tek başımıza başaramayacağımız yatırımlara soyunduk" dedi.

Ortaklığa Akbaş Aksesuar adına katılan Erdoğan Akbaş, ise Nijerya'daki üretim tesisinin tamamlanmak üzere olduğunu, iki ay sonra mobilya ve aksesuarları üretimine geçeceklerini söyledi. Nijerya pazarında etkin bir grup olan Ekşioğulları'nın da bu ortaklığa dahil olacağını söyleyen Akbaş, "Nijerya Afrika'nın en hareketli pazarlarından biri. İnşaat sektöründe yaşanan hareketlilik mobilyayı pazarının büyümesini de tetikliyor. Yatırım kararı almamızda pazardaki potansiyel etkili oldu. İki ay sonra üretime geçeceğiz. Başlangıçta standart üretim yapacağız. Pazarı öğrendikten sonra tüm Afrika'yı kucaklayacak bir marka ile var olmak istiyoruz. Amacımız bu ülkenin İstikbal markası olmak" diye konuştu.


Malavi, Kenya ve Uganda'da ortaklıklar kuruldu

Akbaş Aksesuar olarak Nijeryanın dışında Kenya, Malavi ve Uganda da ortaklıklar kurduklarını söyleyen Erdoğan Akbaş, "Kenya'da Cihandur Mobilya ile ortaklığımız var. Cihandur Mobilya ile Art Line Furniture adlı ortak bir şirket kurduk. Kenya'daki yatırımımız yaklaşık 300 bin dolar civarında olacak. Buradaki tesisin inşaatı bir iki ay içinde bitecek. Beklentimiz sonbahar sonunda üretime geçmiş olmak" dedi. Malavi'deki yatırımı ise uzun yıllardır bu pazarda etkinlik gösteren ağaç ürünlerine dönük Viko firması ile yaptıklarını anlatan Akbaş, "Malavi'deki yatırımı çok önemsiyoruz. Çünkü bu pazar diğer ülkelere göre çok daha hızlı büyüyor. Ortaklığımızı Malavi'de tecrübesi olan Viko'nun sahibi Kasım Okay ile yaptık. Bu bize ayrı bir avantaj sağlayacak. Malavi'deki yatırımımız 400 bin doları buldu" diye konuştu.


Türkiye'de pazar kaybetti Uganda'da imalata geçti

İstanbul merkezli Moonstar firması da Afrika pazarında şansını arayan mobilya firmalardan. Yaklaşık bir yıl önce Uganda pazarında imalata geçen firmanın öyküsü, Türkiye'deki işlerinin bozulmasıyla başladı. MARİFED Mobilya Komitesi Başkanı Erdoğan Akbaş, firmanın durumunu dernekte ele aldık ve kendisini Uganda pazarına yönelttik. Firma sahibi Yılmaz Soykaynar yaklaşık 2 yıl önce Uganda'ya gitti. Pazarı araştırdı ve bir kaç ay sonra bizden Türkiye'deki teçhizatları göndermemizi istedi. Şu anda ülkede üretime devam ediyor. Bir süre sonra Akbaş Aksesuar olarak biz de bu yatırıma ortak olduk" dedi.


Katar'daki inşaat işlerine Sadakat ile Türk firmaları talip

Uzun yıllardır Katar'da iş yapan 5 Türk firması bu ülkedeki inşaat ihalelerini daha kolay alabilmek için güç birliğine gitti. Erdem Mobilya Grubu şirketlerinden Er- Ha Yapı, Uzunlar İnşaat, Sarıkoç Elektrik, Çağ Klima ve Metanon Yapı'nın yeraldığı konsorsiyumla pazardaki güçlerini birleştirdiklerini söyleyen Erdem Mobilya'nın sahibi Aytaç Erdem, "Yaklaşık 5 ay önce Katar pazarına uygun olacağını düşündüğümüz için Sadakat AŞ adlı bir yapı şirketi kurduk. Ülkedeki ihaleleri artık Sadakat çatısı altında takip ediyoruz. Ortaklık bizi pazarda daha güçlü kıldı. İş bağlantılarımız genişledi" dedi.


Mobilya ithalatçısı ortaklık kurdu üretime başladı

Mutfak dolabı ithal ederek pazarda etkinlik gösteren Zeki İyibaş ise Standart Ahşap ile kurduğu ortaklık ile imalata başladı. Standart Ahşap'ın 20 yıllık imalatçılık tecrübesinden faydalandıklarını söyleyen Zeki İyibaş, "Ortaklığımız sayesinde ihracat başladık. İlk bağlantıyı Kazakistan ile kurduk. Sıra Fransa'da" diye konuştu.


Gıda firmaları da güçbirliğine gitti

Afrika pazarında gıda ve tarım alanında ciddi boşluk olduğunu söyleyen MARİFED Gıda Komitesi Başkanı Nihat Kurt, Nazlı Gıda, Papağan Kuruyemiş, Danet Et, Görgülü Pastaneleri, Gülllüoğlu, Fat Tarım, Altınkaya Et Ürünleri, Palmiye ve APM Gıdadan oluşan bir organizasyon kurduklarını ve pazarı mercek altına aldıklarını söyledi. Nihat, Kurt, "Şu anda hep birlikte pazarı araştırıyor ve tüm bilgileri paylaşıyoruz. Birçok firma ihracat ile işe başladı. Fakat asıl hedef imalata dayalı yatırım stratejisi izlemek" dedi. Nazlı Gıdanın iki ay önce Mozambik ve Malavi gibi ülkelere toz içecek ihracatına başladığını söyleyen Kurt, "Nihai hedef ise üretime dönük bir tesis kurmak. Bunun için partner arayışı sürüyor. Nazlı Gıda gibi düşünen birçok firma var" dedi.MARİFED, hafta sonu 5 bin KOBİ'yi buluşturacak


Marmaralı KOBİ'lerin başlattığı ortaklık kurarak yurtdışına açılma trendi, Marmara İş Hayatını Geliştirme Dernekleri Federasyonu'na da (MARİFED) ilham kaynağı oldu. Kurulan ortaklıkların elde ettiği başarıyı örnek alan MARİFED 8-9 Eylül 2007 tarihleri arasında 'İş Geliştirme Platformu' düzenleyecek. İstanbul Yeşilköy WOW Hotels&Convention Center’de gerçekleşecekk platformun hedefi firmaların birlikte iş yapmasına imkan tanımak. MARİFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Ciğer, "Bu platformla 5 bin işadamını biraraya getirmeyi hedefliyoruz. Firmalar karşılıklı tecrübelerini paylaşarak özellikle ihracat ve dış yatırım konusunda güç birlikleri oluşturacak" dedi. Sadece MARİFED çatısı altında 3 bin 500 firmanın bulunduğunu söyleyen Ciğer, "Bu firmaların birçoğu birbirinden habersiz. Platform Marmaralı firmaların birbirini yakından tanımasına olanak sağlayacak. 200 firmanın stand açacağı platformda firmaların iş görüşmeleri için özel alanlar kurulacak" dedi.


Firmaların öncelik verdiği pazarların başında ise Afrika geliyor. Ahmet Ciğer, "Afrika çok bakir bir pazar. Pazarda başta mobilya, inşaat ve gıda olmak üzere üretim ve imalat alanlarında ciddi açık var. Özellikle mobilyadaki potansiyel bizim çalışmalarımıza da yansıdı. Birçok mobilyacı şu anda Afrika pazarında. Bugün bu pazara üretim yaparak giren firmalar, 5 yıl sonra bir Doğtaş, İstikbal olmaya aday" dedi.

Firmalar nasıl bir strateji izledi


*Marmara Bölgesin'deki 33 dernek 2004 yılında Marmara İş Hayatı Dernekleri Federasyonu (MARİFED) çatısı altında biraraya geldi.

*Federasyon çatısı altında tekstil, gıda, mobilya, inşaat, eketrik gibi sektörel komitalar kuruldu.

*Sektörel komiteler, özellikle rekabet etmekte zorlanan firmalara yönelik projeler üzerinde çalışmaya başladı. Düzenli bilgilendirme toplantıları gerçekleştirildi.

*İki yıl önce MARİFED'in de üyeasi olduğu Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON)'un iki yıl önce başlattığı Afrika Pazarı Projesi gündeme alındı.

*Sektörel komiteler ve TUSKON birlikteliğinde bu pazara yönelik araştırma ve gezi programları hazırlandı.

*Yatırım planı yapan firmalar biraraya getirildi ve güçbirlikleri oluşturuldu.

*2 yıl içinde bu pazara başta mobilya ve inşaat olmak üzere birçok firma 2 milyar doları üzerinde yatarım yaptı.


AFRİKA YATIRIMLARINDA MOBİLYA BAŞI ÇEKİYOR


Güçbirliği yapan firmalar Yatırım yapılan ülke Sektörü

Akbaş Aksesuar, Bubinga Parke, Akça Ticaret, Adem Uslu Nijerya Mobilya ve aksesuarları

Cihandur Mobilya, Akbaş Aksesuar Kenya Mobilya ve aksesuarları

Viko Ağaç Ürünleri, Akbaş Aksesuar Malavi Mobilya

Moonstar Mobilya, Akbaş Aksesuar Uganda Mobilya

Er- Ha Yapı, Uzunlar İnşaat, Sarıkoç Elektrik, Çağ Klima, Metanon Yapı Katar İnşaat

Mubado Mutfak, Standart Ahşap İhracat

Nazlı Gıda, Papağan Kuruyemiş, Danet Et, Görgülü Pastaneleri, Gülllüoğlu, Fat Tarım, Altınkaya Et Ürünleri, Palmiye ve APM Gıda Mozambik,Malavi, Nijerya ve Kenya Yatarım araştırmaları yapılıyor.

 

06.09.2007 / Selma Bektaş / Haber

Äğóãèå Íîâîñòè
Вице-президент РСПП А.В.Мурычев встретился с представителями TUSKON
Деловой форум, чтобы повысить Турецкo-Российский
Заседание Российско-Турецкого Делового Совета
Краснодарский край-Турция: сближая народ
Деятельность Российско-Турецкого Делово
Бизнес-мост: Казахстан-Турция
Турецкое «российское лобби»
Новые Инвестиции - в Укрепление Дружбы Кубани и Турции
Hовосибирские Предприниматели Поедут на Mеждународный Форум
Торговый Mост Турция-Евразия II
Мост Bнешней Торговли
Российско-Турецкий Бизнес-форум
Мост к Сотрудничеству
Между Турцией и Евразией
КБПТ» «TUSKON»

   Ïîæåëàíèÿ è Ïğåäëîæåíèÿ |  Êàğòà Ñàéòà |  Áàííåğ  |  Ãëàâíàÿ Ñòğàíèöà   
Âñå Ïğàâà Çàùèùåíû 2006-2009 Äèçàéí è Ïğîãğàììèğîâàíèå