www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Kazakistan’a ekonomik çıkarma

  Kazakistan’a çıkarma yapan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve İstanbul Maden ve Metal İhracatçıları Birliği (İMMİB) üyesi 142 işadamı Kazakistan’ın başkenti Astana’da 1000’in üzerinde Asyalı işadamı ile görüştü. Bölgedeki 12 farklı ülkeden işadamı görüşmelere katıldı. 2 günlük görüşmeler sonrasında Türk işadamları bir yıllık hedefi aşarak 500 milyon dolarlık anlaşmaya imza attı. Bu firmalardan inşaat sektöründe faaliyet Atak İnşaat 115 milyon dolar , Nursoy İnşaat 100 milyon dolar ve Asia İnşaat A.Ş 130 milyon dolarlık sözleşmeye imza attı.

TUSKON tarafından geçen yıl Türkiye’de düzenlenen Ticaret Köprüsü’nde firmaların 100 milyon dolarlık anlaşma imzaladığını söyleyen TUSKON Başkanı Rızanur Meral, bu yıl 800’ü Kazak olmak üzere toplam bin işadamının katıldığı Kazakistan buluşmasında hedeflerin aşıldığını söyledi. İşadamlarına ayrılan bölümlerde ikili görüşmeler yapan girişimciler inşaat sektörü başta olmak üzere tekstil, gıda ve turizm sektörleriyle bağlantılı yeni ortaklıklar kuruyor. Meral Türkiye’nin son yıllarda ihracat odaklı çalışmalarla başarıya ulaşmaya başladığını belirterek “Bu anlaşma sayesinde Kazakistan ile olan ticaret hacmimiz büyüyecek” dedi.


Yabancı işçide ücret farklılığı kavga sebebi

Geçtiğimiz yıl Kazakistan’ın Tengiz bölgesinde bulunan Türk ve Kazak işçiler arasında çıkan kavgalarla ilgili olarak konuşan Kazakistan Ticaret Odaları Başkanı Azat Peruaşev, “Türk işçiler ve kazak işçilerin maaşları arasında 4-5 kat fark var. Ayrıca Türk şirketleri şantiyelerdeki yabancı işçi sayısını aşıyor. Ancak hükümetimiz bu konuda titiz çalışmalar içinde en kısa zamanda son bulacaktır” dedi. Bu sorunun sadece Türk işçilerle ilgili yaşanmadığını söyleyen Peruaşev, “Buraya birçok ülkeden kalifiye işçi geliyor ve onlara Kazak işçilere göre farklı ücret ödeniyor. Ama bunun için limitler var. Kavgadan sonra yaptığımız incelemelerle şirketlerin birçoğunun limitleri aştığını gördük” dedi.


Kastamonu Entegre ve Boydak’tan yatırım

TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Günay, gelecek ay da Moskova’ya çıkarma yapacaklarını söyleyerek, şimdiden belirlenmiş 2 anlaşmanın bu toplantıda imzalanacağını açıkladı. Günay, “Kastamonu Entegre 100 milyon dolarlık ağaç işleme yatırımı yapacak ve bunun imzasını Moskova’daki toplantımızda atacak” diyerek, şöyle devam etti: “Ayrıca Boydaklar da yine Rusya’da büyük bir mobilya yatırımı yapma kararı aldı.”93 MİLYAR $’LIK KOMŞU TİCARETİ

Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar, Türkiye’nin komşu ülkelerle yaptığı ticaretin geçen yıl 75 milyar dolara ulaştığını bu yıl sonunda ise 85 milyar dolara çıkmasını beklediklerini söyledi. Türkiye’nin komşu ülkelere dönük yatırımlarında da kıpırdanma olduğunu belirten Kayalar, “Bu yatırımlar 7 milyar dolardan 11 milyar dolara, mütehitlik hizmetleri de 93 milyar dolara kadar çıktı. Komşu ve çevre ülkeler stratejisinde Orta Asya cumhuriyetlerinin önemi çok fazla. 6 yılda ticaret hacminin arttığını görüyoruz” diye konuştu.

Evrim ERGİN/ ASTANA, Akşam

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
TUSKON Başkanı Meral: Dünyanın birçok yerinde iş potansiyeli var
AGİD'in hedefi, Afrika ile 25 milyar dolarlık ticaret hacmi
İş dünyası frene basamaz yoluna devam ediyor
'Afrika'da fırsat büyük' diyen Tuskon, 2. zirveyi yapacak
Türkiye zirvede
Cumhurbaşkanını kim seçmeli?
İş dünyası erken seçime sevindi
Milletin iradesi krizi engeller
İş dünyası erken seçimi sevinçle karşıladı
Davulcuoğlu: Padişah halk tarafından seçilmez...
Sivil Toplum Kuruluşları Birlik ve Beraberlik İstiyor
Gaziantep'te Bölge Ticaret Köprüsü Kuruldu
Türkiye'nin Anlaştığı Afrika Ülkesi 11'e Çıktı
Herkes İşine Gücüne Bakıyor
Türkiye'nin itibarı zedeleniyor - Video

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama