www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Rusya'da iş yapmanın sırrı

Rusya'da devlet bürokrasisiyle uğraşan şirketler çözümü popüler isimlerde buldu.

Rusya'da devlet bürokrasisiyle uğraşan şirketler çözümü popüler isimlerde buldu. Türk Portal Group, şirketin CEO'luk koltuğuna eski komünist lider Brejnev'in torununu oturttu. Transfer sonrasında Portal, Gazprom'un Polonya işini üstlendi. Brejnev, “İşlerinizde sorun istemiyorsanız ünlü biriyle çalışın” dedi

Rusya'yı fetheden Türk müteahhitlerinin ardından şimdi de finans yatırımcıları ön plana çıkıyor. Yıllık 500 milyon dolar ciro yapan Türk şirketi Portal Group, şirketin başına Sovyetler Birliği'nin eski lideri Brejnev'in torununu getirince, Gazprom'un Polonya'daki LPG dağıtımını da üstlenmeyi başardı. Torun Andrei Brejnev, Moskova'ya çıkarma yapan Türk işadamlarına çağrıda bulunarak, “Rusya'daki mantalite Bizans dönemine benzer. Politik anlamda ünlü birisi, politikacı, hatta şarkıcı olsun popüler ismin danışman olduğu bir şirkete kolaylık sağlanıyor” dedi.İşi bilmeyen dönüyor

Rusya Federasyonu ile Türkiye İş ve Dostluk Derneği'nin (RUTİD) Moskova'daki merkezinde düzenlenen toplantıda konuşan Andrei Brejnev, “Rusya'da inanılmaz vergi yükü var. Kurumlar vergisinin dışında, yüzde 18 katma değer vergisi, bölgelere göre değişen minimum yüzde 2.2'den başlayan varlık vergisi bulunuyor” dedi.

Brejnev, şunları kaydetti:

“Yabancı işadamları özellikle Türkler şartları inceledikten sonra 'Kâr edemeyiz' diyerek çoğu zaman geri dönüyor. Ama gelenler kâr etmesini biliyor. Burada danışmanlık önemli. Biz de bu karışık yolu açıyoruz. Rusya'daki mantalite Bizans dönemine benziyor. Bu nedenle sadece politik anlamda ünlü birisi değil, şarkıcı veya herhangi bir popüler isim de işlerin yürümesinde kolaylık sağlıyor. Rusya'da bakanlık yapmış insanlar emekli olduktan sonra danışmanlık hizmeti veriyor. Portal Group'ta 1.5 yıl önce çalışmaya başladım. CEO'luk görevimde basın, politik ve üst düzey memurlarla diyalogları sağlıyorum. Brejnev soyadının büyük yankıları olduğu için bazı kolaylıklar sağlıyor.”

TÜRK ŞİRKETİ AMA RUSLAR YÖNETİYOR

Ulaş Çeliksular'ın Başkanlığı'nı yaptığı Türk şirketi Portal'ın yönetiminin çoğunluğunu Ruslar oluşturuyor. Torun Brejnev (sağda) ise 1.5 yıldır CEO'luk koltuğunda.


İnşaat oturdu artık teknoloji yatırımı getirin

Rusya Lideri Putin'in akıl hocası eski Başbakan ve Rusya Ticaret Odaları Birliği Başkanı Evgeny Primakov, Türk müteahhitlerinin Rusya'daki söz sahibi olduklarını belirterek artık teknoloji yatırımı beklediklerini söyledi. TUSKON'un Moskova'da düzenlediği 2. İş Forumu'nda konuşan Primakov, “Türk şirketlerin yeni dönemde makine, teknoloji ve özellikle nano teknoloji alanlarında yatırım yapmasını istiyoruz” dedi.

Soyadımla çok popüler oldum

1964'te Rus lider Kruşçev'in ardından SSCB'nin başına geçen ve ülkeyi 18 yıl yöneten 4. Devlet Başkanı Leonid İliç Brejnev, ülkesinde kendi kendine verdiği madalyalarla tanınıyor. Torun Brejnev ise dedesi devlet başkanı, babası Dışişleri Bakan Yardımcısı olduğu 1982'de Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanlığı'nda çalışmaya başlıyor. 1986'dan itibaren Brejnev soyadının getirdiği olumsuz hava nedeniyle 3 yıl işsiz kalıyor. 1989'da tekrar Dışişleri'nde göreve başlayan Brejnev, “Tam alıştım derken 1991'de SSCB dağıldı. Ben de özel firmalarda çalışmaya başladım. 2005'te Portal Group'ta CEO'luğa getirildim. Şu sıralar basında oldukça popüler biri oldum” dedi.

Şirketinin Gazprom'un Polonya dağıtımını da üstlendiğini hatırlatan Brejnev, “İlk planda yıllık 5 bin ton LPG dağıtımı yapmaya başladık. Ayrıca Sudan gibi ülkelere de buğday ihracatı yapıyoruz” diye konuştu.

Kerim Ülker/Vatan

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48 
Paraguaylı İşadamları TUSKON’daydı
Kolombiya Heyetinin TUSKON Ziyareti
Ganalı İşadamları TUSKON’da
Teksas Eyalet Meclisi Heyetinin TUSKON Ziyareti
TUSKON Makedonya Devlet Bakanı Hadi Neziri’yi Makamında Ziyaret Etti
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama