www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Etiyopya, Türkiye`yi ekonomide en önemli üç stratejik ülkeden biri seçti

Dış Ticaret Müsteşarlığı ile Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu `nun (TUSKON ) düzenlediği `dış ticaret köprüsü ` zirvelerinin en başarılı sonuçlarından biri Afrika `da alındı. Etiyopya , Türkiye `yi hem uluslararası ilişkiler hem de ekonomi açısından ilk üç stratejik ortak ülkeden biri seçti .


TUSKON yöneticileri, Dış Ticaret Müsteşarı Tuncer Kayalar `la birlikte Etiyopya `ya bir inceleme gezisi düzenledi. Türk delegasyonunu kabul eden Etiyopya Sanayi ve Ticaret Bakanı Girma Birru, "İşadamlarımızın Türk işadamları ile birlikte hareket etmelerini ve ortaklık kurmalarını istiyoruz. Türk firmalarının tekstil, gıda, tarım endüstrisi ve medikal alanlarında ülkemize yatırım yapmasını bekliyoruz." diye konuştu.


Afrika Birliği `nin de merkezi olan Etiyopya `da Türk yatırımcıların yerli yatırımcılarla aynı haklara sahip olduğunu belirten Bakan Birru, ülkesinde önemli fırsatlar bulunduğunu anlattı.


Etiyopya , Afrika `da siyasi istikrarı ve güvenliği sağlamış ülkelerden biri. Üretim maliyetleri de oldukça düşük. Ülkede ortalama maaşlar 100 doların altında. En nitelikli elemanların maaşı da 250 dolar civarında. Elektrik maliyeti daha da az. Yatırım yapmak isteyenlere devlet çok uzun süreli arazi kiralıyor.


Tarım arazilerinin kirası dekar başına yıllık 8 dolardan başlıyor. Sanayi için başkentin 30 km uzağındaki hazırlanan bölgede kiralar metrekare başına 30 cent . Ayrıca yatırımların finansmanında daha proje aşamasındayken yüzde 70`ine 10 yıl geri ödemeli kredi verilebiliyor. Son olarak devlet yatırım yapanları her zaman destekliyor ve gözetiyor. Afrika `da sağlık turizmi alanında da fırsatlar bulunduğunu belirten Bakan Birru, "Türk işadamları bu alanda da yatırım yapabilir." dedi.


TUSKON heyetinin temaslarından biri de Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Getachew Ayenew`leydi . Oda Başkanı Ayenew, ülkesinde yatırımların yerli bir ortakla veya tek başına iki şekilde yapılabileceğini belirtti. Tekstilden gıda, plastik ve tarıma kadar birçok alanda fırsatlar bulunduğunu belirten Ayenew, yatırım için yurtdışından getirilen malzemelerin gümrükten muaf tutulduğunu aktardı.Ülkesinde iş kurmak isteyenlere yatırım çeşidine göre yüzde 50 oranında 5 yıl veya daha fazla süre vergi muafiyeti sağlandığını vurguladı. Ayenew, "İşadamlarımız özellikle teknolojik konularda Türk işadamları ile birlikte yatırım yapmak istiyor. Ülkemizde tarımda ve tarımsal sanayide imkan çok." ifadelerini kullandı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise "Türkiye `de plastik yerine artık cam ve porselen kullanılıyor ama burada hem plastik üretimi yapacak makinelere hem de bitmiş plastiğe çok fazla ihtiyaç var." diye konuştu.


Kimya alanında özellikle sabun ve deterjan gibi alanlarda büyük açığın olduğunu söyleyen Meral , Türkiye `de rekabet nedeniyle üretimlerini durdurmak zorunda kalan işletmelerin Etiyopya `ya gelebileceğini kaydetti. TUSKON ile Etiyopya Sanayi ve Ticaret Odası ekonomik işbirliği anlaşması imzalandı.


Ayka Tekstil, 95 milyon dolarlık yatırım yapıyor


Etiyopya Sanayi ve Ticaret Bakanı Girma Birru, bazı Türk firmalarının ülkesinde büyük yatırımlar yaptığını belirtti. Birru, bunların başında Ayka Tekstil firmasının geldiğini ve 95 milyon dolarlık yatırım yaptığını kaydetti. Yönetim Kurulu başkanlığını Yusuf Aydeniz `in yaptığı Ayka Tekstil, Addis Ababa `nın yaklaşık 20 kilometre dışında 100 bin metrekarelik alana entegre tekstil fabrikası kuruyor.


Yatırımın 2009`da biteceği tahmin ediliyor. Fabrikada 8 bin kişinin istihdam edileceği belirtiliyor. Birru`nun özel önem verdiği ve tekstil ve hazır giyim alanında okul olmasını beklediği tesisten sonra şirketin toplu konut işine de gireceği belirtiliyor. Tesiste kullanılacak makineler ise şirketin halen Tekirdağ Çorlu `daki fabrikalarından getirilecek.


Etiyopya `da Türk işadamlarının yanı sıra Türkiye `de üniversite okuduktan sonra ülkesine dönüp yatırım yapanlar da var. İstanbul `da Mimar Sinan Üniversitesi `ni bitiren İbrahim Nuri kendisi gibi Türkiye `de okumuş 4 arkadaşıyla birlikte Addis Ababa `da şirket kurdu. İbrahim Nuri bir taraftan Suudi Arabistan `a haftada 100 baş sığır gönderirken diğer taraftan da Denizlili işadamları ile ilk Etiyopya `daki Türk restoranını açıyor.

2007-10-08 01:51:44 Zaman

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47 
Çin Halk Cumhuriyeti Jilin Eyaleti Yetkililerinin TUSKON’u Ziyareti
Teksas Eyalet Senatörü Rodney Ellis, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Rusya Federasyonu Karadeniz Ekonomik İşbirliği Komitesi İle TUSKON Arasında İşbirliği Anlaşması İmzalandı
Paraguay'lı İşadamlarının TUSKON Ziyareti
Venezuela Heyetinin TUSKON Ziyareti
Küba Cumhuriyeti’nden İşadamları TUSKON’a ziyaret gerçekleştirdi
Şili-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması, İkili Ekonomik ve Ticari İlişkiler için Fırsatlar Semineri
Avrupa Birliği Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, TUSKON Genel Merkez’ini Ziyaret Etti
Pakistan İşadamları TUSKON’da
Tunus Büyükelçisi TUSKON Ziyareti
Güney Afrika Cumhuriyeti Büyükelçisi TUSKON'u Ziyaret Etti
Kırgızistan Başbakanı, TUSKON'un Düzenlediği Türkiye-Kırgızistan İş Forumuna Katıldı
Güney Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Ziyareti
Zanzibar’da Yatırım İmkânları Semineri
TUSKON’un Düzenlediği BM LDC Konferansı Gala Yemeğinde Konuşan Babacan: 44 Milyon Kişi Açlık Sınırı Altında

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2009 Tasarım ve Programlama