TUSKON, gözünü Amerika pazarına dikti

Afrika ve Avrasya zirveleri ile birçok küçük ve orta ölçekli işletmeye ihracat kapılarını açan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON), rotasını şimdi de Amerika`ya çevirdi.

Bir aksiyon planı hazırlayan konfederasyon, 19 Ekim `de Washington `da açacağı temsilcilik ofisi ile ilk adımı atacak. Eğitim ve bilgilendirme çalışmalarının yanı sıra Amerika ile ticaretin veya üçüncü ülkelerde ortak yatırımın önünün açılması için çalışmalar yapılacak. TUSKON Başkanı Rızanur Meral , "Mesafenin uzaklığı, pazarın büyüklüğü insanları ürkütüyor, korkutuyor. Bilgilendirmeden sonra Amerika ile ilişkiler daha güçlü hale gelecek." dedi. İlk eğitim 23 Ekim `de İzmir `de, ikincisi de 25 Ekim `de İstanbul `da gerçekleştirilecek.


TUSKON `un İstanbul Cevahir Kongre Merkezi `ndeki iftar toplantısına bu sene onur konuğu olarak Amerika Büyükelçisi Ross Wilson katıldı. Gecede yeni dönem stratejilerini anlatan konfederasyonun başkanı Rızanur Meral , yeni hedef pazar olarak ABD `yi seçtiklerini aktardı. Üç temel öğeye dayanan aksiyon planı, önceliği tarım sektörü ve gıdaya veriyor. Bu sektörlerdeki konfederasyon üyeleri Amerika pazarının özellikleri ve boyutlarıyla ilgili bilgilendirilecek. İlgilenen firmalar tespit edilecek. İstekli şirketlerin ticarî donanımını artırmak üzere eğitim ve seminerler düzenlenecek. Meral , "Bu çalışmanın Amerika ile ticaretin veya üçüncü ülkelerde ortak yatırımın önünü açacağına inanıyoruz." dedi. ABD Büyükelçisi Wilson da ülkesiyle Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin çeşitlendirilmesinin önemine dikkat çekti. Wilson , "Daha fazla insanı işbirliğine davet etmek gerekiyor. TUSKON olarak sizler Türklerin global ekonomiye ulaşması için elinizden geleni yapıyorsunuz. ABD `de açacağınız ofis, yeni pazar ve iş imkanları oluşturacaktır. Türkiye , enerji ve boru hatları konusunda büyük başarı elde etti. Bakü -Tiflis -Ceyhan ham petrol boru hattından büyük memnuniyet duyuyoruz. Hazar havzası ve Irak boru hattını Türkiye üzerinden diğer ülkelere götürmek çok önemli." dedi.


`İftar, ne kadar muhteşem...`


Toplantıya katılan işadamlarına, Amerika pazarına tekstil, mermer gibi alanlarda Türkiye `nin el sanatlarının ve kültürünün yansıtıldığı ürünlerle giriş yapılması tavsiye edildi. Türkiye `de ilk kez bir iftara katılan ABD Büyükelçisi , iftar ile ilk olarak 6-7 yıl önce Azerbaycan `da karşılaştığını anlattı: "İftara giderken neler yapacağımı bilmedim. Vardığımda özel bir seremoni olmadı. Ama Azerbaycan `daki kardeşleriniz beni evimde gibi hissettirdi. Burada da böyle. Birlikte oruç açmanın ne kadar güzel olduğunu, iftarın ne kadar muhteşem olduğunu gördüm. Bu anın sizlerle dua paylaşma zamanı olduğunu gördüm. Ramazan `ın, bir araya gelmek için fırsat olduğunu biliyorum."

Other News
Ethiopia sees Turkey as strategically im...
Business forum held to boost Turco-Russi...
Wilson admits United States not doing en...
Turkish SMEs sharing experience with Russia
Fears discourage investors, region needs...
Small and medium-sized enterprises (SMEs...
Marmara SMEs find ways to further growth...
Pioneers carry Turkey to world
One-year trade volume targets met in two...
Tüzmen expects investment wave from China
TUSKON building an efficient bridge betw...
New orientations in Turkey’s export markets
Businessmen say Gül’s election based on ...
Business world:Gül was prime minister, w...
TUSKON hosts US Congress members
Dreams of voters for post-election Turke...
Results guarantee economic stability, sa...
Turkey joins race for African trade
S. Korean businessmen: We will work for ...
Trade volume with African countries

  TUSKON, 1ST GENERAL BOARD MEETİNG
  TURKEY-AFRICA FOREIGN TRADE BRIDGE
Director's Message
Offices
Management Board
TUSKON on the Press
   Wishes |  Site Map |  Banner Home   
All Rights Reserved © 2006 Design and Programming