Maaşlar 110 doların altında Etiyopya'ya yatırım uygun

Etiyopyalı işadamları Türkleri tekstil, gıda, tarım endüstrisi ve sağlık turizmi gibi alanlarda yatırıma çağırdı. Etiyopya Sanayi ve Ticaret Bakanı Girma Burri, Türkiye'nin stratejik üç ortaktan biri olduğunu belirterek "Türk ve Etiyopyalı yatırımcılar aynı haklara sahiptir. Düşük üretim maliyetleri ve devlet destekleri büyük avantaj sunmaktadır" dedi.

Türkiye Sanayiciler ve İşadamları Konfederasyonu'nun (TUSKON) Dış Ticaret Müsteşarlığı ile birlikte düzenlediği Afrika Dış Ticaret Köprüsü zirvelerinin yeni durağı Etiyopya oldu. Müsteşar Tuncer Kayalar'ın da aralarında bulunduğu TUSKON heyeti, Adis Ababa'da Etiyopya Sanayi ve Ticaret Bakanı Girma Birru, Bayındırlık Bakanı Dr. Kassu Yilala ve Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Getachew Ayenew'i ziyaret etti.

Girma Birru, Türk işadamlarının tekstil, gıda, tarım endüstrisi ve medikal alanlarında ülkelerinde yatırım yapmasını beklediklerini belirterek, Afrika Birliği'nin de merkezi olan Etiyopya'da Türk yatırımcılarla Etiyopyalı yatırımcıların aynı haklara sahip olduğunu ifade etti. Birru, Etiyopya'nın, siyasi istikrarı ve güvenliğiyle, düşük üretim maliyetleriyle ve devletin yatırımlara verdiği desteklerle yatırıma uygun koşulları bulunduğunu vurguladı. Birru şunları söyledi: “Etiyopya Afrika’da siyasi istikrarını ve güvenliğini sağlamış ülkelerden biri. İkinci olarak üretim maliyetleri düşük, en kalifiye elemana bile 250 dolar para alıyor. Ortalama maaşlar 100 doların altında. Elektrik maliyeti daha az. Yatırım yapmak isteyenler devletten çok uzun süreli arazi kiralıyor. Tarım arazilerin kirası dekar başına yıllık 8 dolardan başlıyor. Yatırımların finansmanında daha proje aşamasındayken yüzde 70’ine 10 yıl geri ödemeli kredi verilebiliyor. Son olarak devlet yatırım yapanları her zaman destekliyor ve gözetiyor.”

Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Getachew Ayenew ise yatırım için yurtdışından getirilen malzemelerin gümrükten muaf tutulduğunu, Etiyopya'da iş kurmak isteyenlere yatırım çeşidine göre yüzde 50 oranında 5 yıl veya daha fazla süre vergi muafiyeti sağlandığını belirttiği kaydedildi. Açıklamada Ayenew'in, “İşadamlarımız özellikle teknolojik konularda Türkler ile birlikte yatırım yapmak istiyor. Ülkemizde tarımda ve tarımsal sanayide imkanlar çok ancak bunları üretime dönüştürmek için teknolojik yatırımlar gerekli. Sanayide her türlü alanda yatırımlar yapılabilir” ifadelerine yer verildi.

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise bu ülkede ciddi bir potansiyel bulunduğunu belirterek "Plastik endüstrisinde çok büyük bir ihtiyaç var. Türkiye’de plastik yerine artık cam ve porselen kullanılıyor ama burada hem plastik üretimi yapacak makinelere hem de bitmiş plastik ürünlere çok fazla ihtiyaç var. Kimya alanında özellikle sabun, deterjan gibi alanlarda büyük bir açık bulunuyor. Türkiye’de rekabet nedeniyle üretimlerini durdurmak zorunda kalan işletmeler için bunlar büyük fırsatlar yaratıyor" diye konuştu.


Rakamlarla Etiyopya
Yüz ölçümü: 1,14 milyon metrekare
Nüfusu: 73,1 milyon
Para birimi: Birr
GSMH: 11,14 milyar dolar
Kişi başına düşen milli gelir: 118 dolar
İşsizlik oranı: Yüzde 40
İhracat: 818 milyon dolar
İthalat: 3.6 milyar dolar
Yabancı Sermaye yatırımları: 150 milyon dolar
Başlıca ihracat kalemleri: Kahve, susam.


08.10.2007 / İsmail Yanmaz /, Referans

Diğer Haberler
TUSKON, gözünü Amerika pazarına dikti
Arınç: Türkiye`mizi dünya devleri arasın...
Etiyopya, Türkiye`yi ekonomide en önemli...
Wilson: Hiçbirimiz teröre karşı yeterli ...
Wilson`dan gecikmiş terör itirafı
Doğuya yeni yatırım modeli
Rusya'da iş yapmanın sırrı
Rusya`da inşaatta fırsat çok
Rusya, Türk işadamlarından nano teknoloj...
TUSKON'dan Çıkarma ; Hedef beş yılda 50 ...
TUSKON, ikinci çıkarmasını yaptığı Rusya...
Güneydoğu terörü konuşmaktan bıktı, işsi...
İş Dünyası 'ESIDEF'le İzmir'de Buluşuyor
En şeffaf anayasa hazırlığı
Cari Açığın İlacı Gözümüzün Önünde
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-3
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-2
Afrika`nın patronlarına Türkiye`de mesle...
Orta Asya'nın parlayan yıldızı Kazakistan-1
Kayalar: Topyekun kalkınma hedefinin yaş...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama