TİM Başkanı: MB politikalarıyla mücadele edeceğiz

Yüksek faiz politikasına isyan eden üretici ve ihracatçı çareyi Merkez Bankası `nın `gölgesi ` olmakta buldu. "Merkez Bankası `nın yakın takibe alıp her strateji öncesinde fikrimizi paylaşalım" diyen ihracatçı bunu da kuracağı `Gölge Para Kurulu ` sağlayacak.


Rekabet gücünü zayıflattığı için yüksek faiz politikasına isyan eden üretici ve ihracatçı çareyi Merkez Bankası `nın (MB ) `gölgesi ` olmakta buldu. "Yapılanları sonradan eleştirmek yerine, MB `nin yakın takibe alalım. Sürekli iletişim kurarak her strateji öncesinde fikrimizi paylaşalım" diyen ihracatçı bunu da "Gölge Para Kurulu " ile yapacak.


Faizde şok indirimi savunan ve ilk ortak eleştirisini MB Para Politikası Kurulu `nun (PPK ) son toplantısı öncesinde gazete ilanı ile duyuran kuruluşlar, PPK `nın yarım puanlık faiz indiriminden memnun olmamıştı. TİM Başkanı Oğuz Satıcı liderliğinden biraraya gelen kuruluşların başkanları, eleştiri politikalarını ortak bir platform çatısı altında sürdürme kararı aldı. Bunun üzerine dün Dış Ticaret Merkezi `nde basına kapalı yapılan toplantıda Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu oluşturuldu. Kurul bünyesinde PPK `ya alternatif bir para politikası kurulu da oluşturularak para politikalarında söz sahibi olunması hedefleniyor.


MB politikalarıyla mücadele edeceğiz


Üç saat süren toplantı sonrası basına açıklamalarda bulunan TİM Başkanı Oğuz Satıcı , Kurul`un Türkiye `de üretici ve ihracatçının rekabet gücünü yükseltmek ve yatırım iklimini iyileştirmek amacı ile MB `nin para politikasıyla mücadele edeceğini söyledi.


Yüksek faiz politikasının ekonomik terör yarattığını vurgulayan Satıcı, "Faiz politikası ülkenin kanını sömürüyor. MB `nin mevcut politikası ile mücadele konusunda artık kendimizi pozisyonladık. Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu ile Türkiye `deki yatırım iklimi yaratana kadar mücadelemiz devam edecek" dedi. Satıcı, yüksek reel faiz ortamının üretim ve ihracatı imkansız kıldığını, bu yüzden 23 aydır toplanmayan Ekonomik ve Sosyal Konsey `in ilk gündem maddesinin bu sorun olması gerektiğini kaydetti.


`Merkez ile sürekli iletişimde olacağız`


Olası bir sınır ötesi operasyonun faiz politikası konusundaki düşüncelerini değiştirmeyeceğini de vurgulayan Satıcı, "Faiz politikaları üzerindeki görüşlerimizde herhangi bir revizyon yapmayı planlamıyoruz. Aksine, o hedeflere daha hızla ilerleyeceğiz" dedi. Döviz ve faiz politikası sorunlarını sürekli izlemek ve bu politikalara karşı görüşlerini anlatabilmek için "Gölge Para Politikası Kurulu " oluşturacaklarını söyleyen Satıcı, "PPK üyeleri ile sürekli görüş alışverişinde bulunmayı ve iletişim kanallarımızı güçlendirmeyi benimsiyoruz. Bunu Türkiye `nin gücü adına yapacağız. Gölge Kurul, akademisyen, ihracatçı, üretici, işçi, işveren ve belki Eski Merkez Bankası Başkanlığı yapan kişilerin de katılımı ile oluşacak" dedi.


Kurul ayda bir kez toplanacak


Ayda bir kez toplanması beklenen Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu`nun dünkü toplantısına, TİM Başkanı Oğuz Satıcı , Vekiller Mehmet Büyükekşi , Süleyman Orakçıoğlu , Adnan Ersoy Ulubaş , Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK ) Başkanı Tuğrul Kudatgobilik , Hak-İş Konfederasyonu Başkan Yardımcı Yusuf Engin , TUSKON Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Kısacık, TUGİK Başkanı Hazim Sesli , TURSAB Başkanı Başaran Ulusoy , MÜSİAD Başkanı Ömer Bolat , TÜGİAD Başkanı Murat Saraylı , UND Başkanı Tamer Dinçşahin, İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB ) Başkanı Ahmet Keleş , Türkiye Tekstil Terbiye Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali İnce , İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri Başkanı Lemi Tolunay ve diğer TİM üyeleri katıldı.


`Üç büyük lobiye dikkat`


Toplantının basına kapalı bölümünde, TİM Başkanı Oğuz Satıcı `nın diğer başkanlara hitaben yaptığı konuşmada, dünya ekonomisine finans, enerji ve perakende alanında olmak üzere üç büyük lobinin yön verdiğine dikkat çektiği öğrenildi. Üç büyük lobinin sistemi çok etkili bir biçimde yürüttüğüne işaret eden Satıcı`nın "Biz üretici ihracatçılar olarak bu lobiyi ve işlettiği sistemi kırmak, hükümetin bu girdaptan çıkmasına yardımcı olmak zorundayız" dediği öğrenildi.


PPK `da `bürokratik oligarji` var


Satıcı`nın aynı şekilde PPK `nin de sadece bürokratlardan oluştuğu ve onların da kendi içinde bir "bürokratik oligarşi" yarattığını söylediği öğrenildi. Diğer yandan Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz gibi Uşaklı olan TÜGİK Başkanı Hazim Sesli `nin ise toplantıda bayramda Yılmaz ile buluşmasını aktardığı öğrenildi. Sesli`nin toplantıda şu görüşleri dile getirdiği belirtildi; "Sayın Yılmaz `a politikalarının sanayiciyi çok zora soktuğunu söyledim. Uşak `ta çok ünlü olan battaniye üretiminin artık durduğunu, Yılmaz`ı da artık Uşak `a sokmayacaklarını söyledim. Yılmaz da bana, `Sizin bilmediğiniz gerçekler var` diye yanıt verdi."


Toplantıdan çıkan kararlar


*Faiz politikalararı görüşünde revizyona gidilmeyecek.


*Üretim, İstihdam ve İhracat Kurulu oluşturuldu.


*MB `nin para politikalarını izleyecek bir kurul oluşturulacak.


*MB ile sürekli iletişim halinde kalınarak yeni politikalarda etki sağlanacak.

2007-10-24 02:08:29 Referans

Diğer Haberler
TUSKON: Hedeften Sapmayacağız...
İŞHAD Mısır'a çıkarma yaptı
ESİDEF İş Geliştirme Platformu 3 Kasım'd...
Türkiye, yabancı yatırımlar için cazibe ...
Tüzmen: Kurulacak köprüler iki ülke ara...
Meral, Ar-Ge'de Çin'i örnek gösterdi
TUSKON Başkanı: İş dünyası gerektiğinde ...
Teröre tokat gibi cevap
'Reformlar Konusunda Kararlıyız'
Yüzde 5.5 FDF bile kredi notunu yatırım ...
TUSKON Ekonominin patronlarını ABD’de bu...
Irak'ta İstikrar Önemli
TUSKON ABD Temsilciliğini Bakan Şimşek açtı
Meral: Amerika Yanlıştan Dönmeli
Bu faizle büyümek mümkün değil
Kayalar: İşadamlarımız Afrika'yı keşfett...
Maaşlar 110 doların altında Etiyopya'ya ...
TUSKON, gözünü Amerika pazarına dikti
Arınç: Türkiye`mizi dünya devleri arasın...
Etiyopya, Türkiye`yi ekonomide en önemli...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama