Meral, Ar-Ge'de Çin'i örnek gösterdi

Sanayici ve İşadamları Kahramanmaraş'ta buluştu. Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Başkanı Rızanur Meral, işadamlarına Çin'in 2007 yılında AR-GE çalışmalarını örnek gösterdi.


Çin'in bunun için 116 milyar dolarlık bütçe ayırdığına dikkat çeken Meral, bu rakamın 400 milyar dolarlık Türkiye milli gelirinin 4'te birinden fazla olduğunu söyledi. Kahramanmaraş Lider İşadamları Derneği (KALİDA), Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Federasyonu'na (GÜNSİAF) bağlı 26 işadamı derneğinin yönetim kurulu başkanlarını bir araya getirdi. TUSKON Başkanı Rızanur Meral ve GÜNSİAF Başkanı Cahit Erbalcı'nın da bulunduğu toplantıya 250 işadamı katıldı. KALİDA Başkanı Osman Gemci'nin açılış konuşmasını yaptığı programda katılımcılara TUSKON'un tanıtım videosu izletildi.

Programda konuşan TUSKON Başkanı Rızanur Meral, konfederasyon olarak bu güne kadar yaptıkları çalışmalar sayesinde alınan mesafeyi anlattı. Özellikle Afrika ve Avrasya Dış Ticaret Köprüleri'nin sosyal ve ekonomik olarak yaptığı katkıları anlatan Meral, Afrika Dış Ticaret Köprüsü'nün 4'üncüsünün de düzenleneceğini ifade etti. İşadamlarına ihracat yapmaları konusunda çağrıda bulunan Meral, AR-GE çalışmalarına da ağırlık verilmesi gerektiği konusunda görüş bildirdi. Bu konuda Çin'i örnek gösteren Meral, Çinlilerin "Önümüzdeki dönemin taşeronları olmayacağız. Zengin ülkelerin 10 dolara 20 dolara çalıştırdığı fasoncular olmayacağız. Biz kendimiz sanayi geliştireceğiz" dediklerini hatırlattı. Bunun için de 2007 yılında Çin'in ayırdığı AR-GE bütçesinin 116 milyar dolar olduğunu vurgulayan Meral, bunun 400 milyar dolarlık Türkiye milli gelirinin 4'te birinden fazla olduğunu kaydetti.

Çin'in IBM'in laptop kısmını satın aldığını ve hızla geldiklerini dile getiren Meral, "Burada ben sizlere özellikle AR-GE konusuna yönelmenizi öneriyorum. Devletin çok güzel teşvikleri var. TÜBİTAK'ın bu konuda çok güzel çalışmaları var. Özellikle bu konuda yaptığınız çalışmaların yüzde 50'sine kadar olan kısmını size direkt veriyor. Ayrıca kredi destekleri de var. Bunları araştırın bilin, bakın." dedi. Bunun çok zor bir şey olmadığının altını çizen Meral, "Geçmişte bunları küçük gibi görünen büyük şirketler alabiliyordu. Küçük KOBİ'lere veriliyordu ama arkasında büyük şirketler vardı. Devletimiz bunu almanın şartlarını kolaylaştırarak bu hizmeti tüm KOBİ'lere sunuyor. Çalışmaya gayret göstermeye gerçekten ihtiyacımız var." diye konuştu.

İlkay Göçmen
28 Ekim 2007, Pazar , Zaman

Diğer Haberler
TUSKON: Hedeften Sapmayacağız...
İŞHAD Mısır'a çıkarma yaptı
ESİDEF İş Geliştirme Platformu 3 Kasım'd...
Türkiye, yabancı yatırımlar için cazibe ...
Tüzmen: Kurulacak köprüler iki ülke ara...
TUSKON Başkanı: İş dünyası gerektiğinde ...
TİM Başkanı: MB politikalarıyla mücadele...
Teröre tokat gibi cevap
'Reformlar Konusunda Kararlıyız'
Yüzde 5.5 FDF bile kredi notunu yatırım ...
TUSKON Ekonominin patronlarını ABD’de bu...
Irak'ta İstikrar Önemli
TUSKON ABD Temsilciliğini Bakan Şimşek açtı
Meral: Amerika Yanlıştan Dönmeli
Bu faizle büyümek mümkün değil
Kayalar: İşadamlarımız Afrika'yı keşfett...
Maaşlar 110 doların altında Etiyopya'ya ...
TUSKON, gözünü Amerika pazarına dikti
Arınç: Türkiye`mizi dünya devleri arasın...
Etiyopya, Türkiye`yi ekonomide en önemli...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama