Tüzmen: Kurulacak köprüler iki ülke arasında aynı zamanda bir gönül bağı olacak

Hükümetin 2005`i Afrika yılı ilan etmesi, daha sonra da Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu`nun (TUSKON) düzenlediği zirveler meyvelerini vermeye başladı.Türk işadamlarının kara kıtaya yatırımları her geçen gün artıyor. Türk şirketi Yapı Merkezi `nin, başkent Hartum `da Nil `in üzerinde yaptığı köprü inşaatını beğenen Sudanlılar , ikinci köprü siparişini verdi. Şirket ayrıca, Dubailelerle Sudan`da alışveriş merkezi inşa edecek.

Türk müteahhitleri, Nil Nehri `nin iki yakasını bir araya getirdi. Sudan`ın başkenti Hartum `da El Mek Nimir Köprüsü `nü tamamlayan Yapı Merkezi İnşaat , ikinci köprü için de temel attı. Temel atma ve açılış törenlerinde konuşan Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen , alt-üst yapı yatırımlarının yanı sıra enerji projeleriyle Sudan`da kalıcı olmak istediklerini söyledi. Bakan, kurulacak köprülerin iki kardeş ülke arasında aynı zamanda bir `gönül bağı`nı oluşturduğunu kaydetti. Yılda bir-iki kez Sudan`a ziyarette bulunduğunu ve her gelişinde ülkenin kaydettiği gelişmeden memnuniyet duyduğunu dile getiren Tüzmen , "Sudan benim ikinci vatanım sayılır." dedi. Bakan Tüzmen , iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 kat artarak 27 milyon dolardan 280 milyon dolarlara ulaştığını, Sudan`ın rafineri, demiryolu, otoyol, biyodizel, enerji altyapısı gibi daha birçok yatırıma ihtiyacı olduğunu söyledi.


Sudan Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Ali Osman Muhammed Taha ile Hartum Valisi Abdülhalim El Mutafi ve köprünün bulunduğu Karari bölgesinin kaymakamı Dr. Ammar Hamid Süleyman da törende birer konuşma yaptı. Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Taha , Türk şirketlerinin Sudan`a yaptığı yatırımlardan dolayı teşekkür ederek, iki ülke arasında güçlü bir işbirliği bulunduğunu söyledi. Taha , Türkiye ile Sudan arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesine dönük yapılan çalışmaların memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Bakan Tüzmen ile Taha , birlikte köprünün ayaklarına harç koyarak temeli attılar. Bu arada Tüzmen , tören öncesi düzenlenen yöresel dans gösterilerine de eşlik ederek, renkli görüntüler verdi.

Açılışa katılan Eximbank Genel Müdürü Ahmet Kılıçoğlu da, bankanın amacının mal ve hizmet ihracatına finansal destek sağlayarak döviz gelirlerinin artmasına katkı sağlamak olduğunu söyledi. Sudan`da açılışı yapılan El Mek Köprüsü için Eximbank `ın 14 milyon dolarlık kredi kullandırdığını anlatan Kılıçoğlu , temeli atılan Al Halfaya köprüsü için de 15 milyon dolarlık bir kredi talebi olduğunu ifade etti. Kılıçoğlu bunun dışında Hartum `da yine bir sulama projesi için de 8 milyon Euro `luk kredinin yönetim kurulu tarafından onaylandığı bilgisini verdi. Genel Müdür Kılıçoğlu , Eximbank `ın kurulduğu günden bu yana 20`yi aşkın ülkeye 2,2 milyar dolar tutarında kredi kullandırdığını, şu ana kadar tahsilatın da bir kısım faizle birlikte 2,4 milyar dolar civarında olduğunu ifade etti.


Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Emre Aykar da, müteahhitlik hizmetleri açısından Sudan`ı gelişmeye açık bir ülke olarak gördüklerini söyedi. Aykar , ilk köprü teklifinin ardından köprüyü tam zamanında ve kaliteli bir şekilde bitirmeleri üzerine Sudan`dan ikinci köprü için de teklif aldıklarını anlattı. Sudan`da ilk tamamladıkları köprünün maliyetinin 28 milyon dolar, ikinci köprünün ise 41 milyon dolar olduğunu belirten Aykar , şirket olarak Sudan`da Dubaili bir yatırımcı grup tarafından satın alınan, kabası tamamlanan ve 55 milyon dolar maliyetli 20 katlı bir alışveriş merkezi yapımı işini de üstlendiklerini ifade etti. Aykar , böylelikle Sudan`da 120 milyon doların üzerinde iş aldıklarını söyledi.


Bakan Tüzmen , Hartum `daki temasları sırasında 200 yıl önce bölgeyi yöneten Osmanlı valileri Musa Hamdi Paşa ve Ahmet Paşa `nın türbelerini de ziyaret etti. Geçen ocak ayında Yapı Merkezi İnşaat tarafından restore edilen türbeleri gezen Tüzmen , "Atalarımız yıllarca beraber yaşadı. Ecdadımız çok kuvvetli, bilgili, akıllı, çalışkandı. İnşallah bizler de onlar gibi hizmet edeceğiz." dedi. Tüzmen , türbelerdeki kabirlerin başında dua etti.


Hartum trafiğine çare olacak


Tamamlanan köprü ile temeli atılan köprü, Sudan`ın başkenti Hartum `un hızlı gelişmesine paralel olarak yoğunlaşan trafik sorununu büyük ölçüde hafifletecek. Kentin en yoğun akslarından El Mek Nimir Caddesi `ni Mavi Nil `in öte yakasıyla birleştiren El Mek Nimir Köprüsü `nün temeli 2005 yılında atıldı ve 2 yılda tamamlandı . Bin 161 metre uzunluğunda, gidiş ve geliş yönünde ikişer şeritli olan köprünün her iki kenarındaki yaya yolları ile birlikte toplam genişliği 22 metre . Bu köprünün 15 km kuzeyinde kurulacak ve trafik yoğunluğunu kente girmeden çevre yollarına aktarmak üzere planlanan Halfaya Köprüsü ise 910 metre uzunluğunda, 27 metre genişliğinde ve her iki yönde üç şeritli olacak.

2007-10-30 00:48:04 Zaman

Diğer Haberler
TUSKON: Hedeften Sapmayacağız...
İŞHAD Mısır'a çıkarma yaptı
ESİDEF İş Geliştirme Platformu 3 Kasım'd...
Türkiye, yabancı yatırımlar için cazibe ...
Meral, Ar-Ge'de Çin'i örnek gösterdi
TUSKON Başkanı: İş dünyası gerektiğinde ...
TİM Başkanı: MB politikalarıyla mücadele...
Teröre tokat gibi cevap
'Reformlar Konusunda Kararlıyız'
Yüzde 5.5 FDF bile kredi notunu yatırım ...
TUSKON Ekonominin patronlarını ABD’de bu...
Irak'ta İstikrar Önemli
TUSKON ABD Temsilciliğini Bakan Şimşek açtı
Meral: Amerika Yanlıştan Dönmeli
Bu faizle büyümek mümkün değil
Kayalar: İşadamlarımız Afrika'yı keşfett...
Maaşlar 110 doların altında Etiyopya'ya ...
TUSKON, gözünü Amerika pazarına dikti
Arınç: Türkiye`mizi dünya devleri arasın...
Etiyopya, Türkiye`yi ekonomide en önemli...

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye –Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Basında TUSKON
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama