www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
TUSKON: Hedeften Sapmayacağız...

Sektörlerin üretim ve Yapılacak herhangi bir askeri harekâtın sektörlerin iş planlarında bir değişime neden olmayacağını vurgulayan iş dünyası temsilcileri, "B planımızda yolumuza kararlılığımızdan sapmadan devam etmek var" diyor.

Türkiye'nin tezkerenin ardından Kuzey Irak''a girmeye hazırlandığı şu günlerde, tüm ülkede güçlenen birliktelik ruhu üretici ve ihracatçı sektörlere de yansıdı. İş dünyasının temsilcileri, Irak''a operasyon halinde hedef ve planlarında değişiklik olmayacağını vurgulayarak, "Çalışmalarımızı aynı şekilde sürdürmeye kararlıyız" mesajını veriyor. Ülkedeki birliktelik duygusuna devlet ve halk gibi ekonomi dünyasının da sahip çıktığını dile ''getiren sektör temsilcileri, ülke menfaatlerinin konuşulduğu böyle bir ortamda B planlarında sadece "üretim ve ihracat" olacağının altım çiziyor.

TUSKON: Hedeften sapmayacağız

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Genel Sekreteri Dr. Mustafa Günay da Türkiye'nin mevcut durumdaki B planında hiç kimsenin hedefinden ayrılmayacağını ve işine devam edeceğini söyledi. İş dünyasının işlerini yürütüp, devletin aldığı kararların arkasında durarak kararlılığını göstereceğini kaydeden Günay, 'Hedef lerden ayrılmak yok. Yüksek faiz, ihracat ve istihdam ile ilgili iş dünyası bir kurul oluşturup, kendi çözümünü kendi yaratıyor. Ülkemizin üretmek, istihdam yaratmak ve ihracat yapmaktan başka çıkışı yok. Bizim için yapılabilecek tüm planlar bu düşünceyi içeriyor" dedi.

TÜGİAD: Herkes daha çok çalışacak

Ticaret kesiminin muhtemel gelişmelere ilişkin beklentiler içinde olduğunu söyleyen Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Başkanı Murat Saraylı, bölgede ticarette bulunanların ilk önce etkilenecek kesim olacağını hatırlattı. Buna rağmen iş dünyasının bu süreçlerin altından kalkacak güçte olduğunu vurgulayan Saraylı, "Devlette bu yöndeki birliktelik, halkın ve iş dünyasının gücü ile birleşiyor. İş dünyası da önümüzdeki dönemde bu yönde adımlar atacaktır. Bundan böyle Irak ile ilgili gelişmelere bağlı olarak ekonomi dünyası için B planında sadece çalışmak var. Artık herkes işine daha fazla sahip çıkacak" diye konuştu.

UND: Yolumuza devam edeceğiz

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Tamer Dinçşahin, taşımalarının yüzde 40'ndan fazlasının Irak üzerinden yapıldığını söyleyerek, bu orana rağmen Irak'la ilgili çalışmalarında bir değişime gitmediklerini söyledi. Ülke menfaatlerinin söz konusu olduğu bir ortamda B planı hazırlamaya yönelik bir düşünceye girmediklerini aktaran Dinç şahin şu yorumu yaptı: "Ekonomik olarak bakıldığında taşımacılığımızı mutlaka çok etkileyecek. Ama kalıcı bir istikrar için operasyon yapılacaksa bu süreci birlikte geçireceğiz. Bu olayın B planı olacağına inanmıyoruz. Ne olursa olsun biz yolumuza devam edeceğiz. Biz son yıllarda sürekli olarak Irak ve Habur üzerinde yaşanan taşımacılıktaki sıkıntıları konuştuk. Geçici çözümlerle bu sorun ortadan kalkmaz. Yapılacak askeri operasyonla sorun çözülecekse, biz her şeyi göze alıyoruz. Kuzey Irak''ta istikrar sağlanması halinde taşımalarımız da üç, dört katına çıkacaktır."

KİMYA SANAYİCİLERİ: Soğukkanlıyız

Siyasi gündemlerin son dönemde ülkede ekonominin yerini daha fazla almaya başladığını, buna rağmen iş dünyasının soğukkanlılığını koruduğunu aktaran Türkiye Kimya Sanayicileri Derneği Başkanı Timur Erk de, sanayicinin bu dönemde Irak konjonktürünü göze alarak orta ve uzun vadeli düşünüp plan yapması gerektiğini ifade etti. Türkiye''de 20 milyar dolarlık kimya ithalatının yüzde 40''im petrolün oluşturduğunu ve bu nedenle fiyatların bir operasyonla birlikte yükseleceğini savunan Erk, hammaddesi çok büyük ölçüde ham petrole dayalı olan üreticilerin stoklamaya gitmesini önerdi.

ESER SOYGUDER

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama