www.tuskon.org | Giriş sayfam yap | Sık kullanılanlar
Bakan Şimşek: ''Yapacak çok şey var''

 
BRÜKSEL (LNA) Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, hükümet olarak yeni anayasa çalışmasında 2 temel önceliklerin ''piyasa dostu olması ve özgürlükleri güçlendirmesi'' olduğunu söyledi

Düşünce kuruluşu Avrupa Politika Merkezi (EPC) ve Türkiye İşadamları ve Sanayicileri Konfederasyonu'nun (TUSKON) ortaklaşa düzenlediği ''Türkiye - Geleceğe Bakış''konulu toplantıda konuşan Bakan Şimşek, AB Komisyonu'nun dün açıkladığı Türkiye İlerleme Raporu'nu ''adil, yapıcı ve dengeli bulduğunu'' belirterek, ''Hangi konularda eksik olduğumuzu biliyoruz. Bunları yerine getirmeye kararlıyız'' dedi.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek

Türkiye'nin son yıllarda siyasi, sosyal ve ekonomik açıdan hızlı bir değişim süreci yaşadığını anlatan Şimşek, ''Yine de daha yolun başındayız. Yapacak çok şey var'' diye konuştu.

AB'nin geçen yıl Aralık Zirvesi'nde genişleme politikasının bölgesel barış ve istikrara katkısını anlatan bir karar aldığını hatırlatan Mehmet Şimşek, Türkiye'nin katılımının ardından AB'nin ''Türkiye'nin üyeliği dünyadaki barış ve istikrara katkı yapmıştır'' şeklinde bir karar almasının kendisi açısından şaşırtıcı olmayacağını ifade etti.

AB'nin küreselleşmenin getirdiği tehditlerle başa çıkmak ve yaşlanan nüfusunun sonucu olarak ortaya çıkan sosyal güvenlik sitemindeki yapısal sorunları aşmak için de Türkiye'nin üyeliğinin büyük önem taşıdığına dikkat çeken Bakan Şimşek, bu sözlerinin yanlış anlaşılmamasını isteyerek AB'nin işgücü açığının Türkler tarafından karşılanmasını savunmadığını ve ''Türkiye'nin eğittiği insan sermayesinin ülke içinde kalmasından yana olduğunu'' ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek, Türkiye'nin AB bilançosuna borç değil varlık değer olarak kaydedilmesi gerektiğini vurgulayarak, bugünkü Türkiye yerine taşıdığı büyük potansiyele de bakılarak geleceğin Türkiye'sine odaklanılmasını istedi.

Devlet Bakanı Şimşek, ''Şu anda AB'nin 6'ncı ve dünyanın 17'nci büyük ekonomisiyiz. 2012 yılında dünyada en büyük 10 ya da 11 ekonomi arasında olma hedefimiz iddialı fakat ulaşılabilir'' diye konuştu.

AB sürecinin Türkiye'ye gelen doğrudan yabancı sermaye yatırımlarında ''tetikleyici rol oynadığını'' anlatan Şimşek, ''AB süreci olmadan da evimizi düzene sokabiliriz. Ama bu daha zor olur. Geçmişe bakarsanız Türkiye'de daha çok kısa vadeli siyasi mülahazalar etkili oluyor. Avrupa'ya sağlam bir şekilde çapalanmak uzun vadeli bakış açısı için önemli. Kendine zorlu hedefler koyabiliyorsun. Yoğun rekabet ortamında AB'yi yakalamaya çalışıyorsun'' dedi.

Hükümetin yeni anayasa çalışmasına da değinen Bakan Şimşek, ''Yeni çağdaş anayasanın piyasa dostu olması ve özgürlükleri güçlendirmesi 2 temel önceliğimiz. Rekabet gücümüzü artırmak için Türkiye'nin performansa dayalı kültüre geçişinde yeni anayasa önemli. Çadaş anayasa aynı zamanda parlamenter demokrasiyi güçlendirmeli'' diye konuştu.

Türkiye'nin son 5 yılda yüksek bir büyüme hızı ortalaması tutturduğunu hatırlatan Mehmet Şimşek, bunun uzun vadede sürdürülebilirliğinin garanti altına alınması için fiziki altyapıya ve eğitime yatırım yapılmasının gerekli olduğunu dile getirerek yeni anayasayla bu yöndeki reformların kolaylaştırılacağını ve rekabetin teşvik edileceğini ifade etti.

Bakan Mehmet Şimşek, Türk hükümetinin dünya ile entegre olmuş demokratik, çağdaş ve laik toplumdan yana olduğunu vurguladı.

Toplantıda soruları da cevaplandıran Bakan Şimşek, Fransa'nın akil adamlar komitesi oluşturularak genişleme dahil AB'nin gündemindeki konuların tartışılması önerisinin hatırlatılması üzerine AB'nin sözlerine bağlı kalmasını isteyerek Türkiye'nin ''AB'nin taahhütlerini sulandırmasını ve aldığı kararlardan geri dönmesini kabul etmeyeceğini'' kaydetti.

Uluslararası Para Fonu'yla (IMF) ilişkiler konusundaki bir soru üzerine Türkiye'nin IMF finansmanına ihtiyacı duymadığını ve IMF, Dünya Bankası ve AB'yle ilişkilerde temel kaygılarının çoklu çapalama arzusu olduğunu dile getiren Mehmet Şimşek, IMF ile 7'nci gözden geçirme görüşmelerinde epey mesafe alındığına ve 2008 bütçesinin güvenilirliği ve ulaşılabilirliği konusunda uzlaşma sağlandığına işaret etti.

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, bir başka soru üzerine Irak'a olası bir operasyonun ''Türkiye'nin yeterince güçlü ekonomisine kalıcı önemli etki yaratmayacağını'' ifade etti.

TUSKON BAŞKANI MERAL

TUSKON Başkanı Rızanur Meral ise hükümetten mikro reformlarla büyümenin sürdürülebilir kılınmasını beklediklerini dile getirerek, ''AB sürecinin reform çabalarında Türkiye'ye enerji verdiğini'' söyledi.

Buna karşın AB'nin Türkiye'yi teşvik etmekte yetersiz kaldığını anlatan Meral, ''herkesin sorumluluğunu yerine getirmesini ve müzakerelerin hızlandırılmasını'' istedi.

EPC ve TUSKON Brüksel temsilciliğinin ortaklaşa düzenlediği ''Türkiye - Geleceğe Bakış'' toplantısına AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli, TBMM AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, AK Parti Mardin Milletvekili Cüneyt Yüksel ve Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan ile çok sayıda AP üyesi katıldı.

Diğer Haberler
1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18  19  20  21  22  23  24  25  26  27  28  29  30  31  32  33  34  35  36  37  38  39  40  41  42  43  44  45  46  47  48  49  50 
TUSKON’dan Yunanistan’a Çıkarma
TUSKON, Yalova Valisi ve Romanya Başkonsolosu ile Tanıtım Günü Gerçekleştirdi
Tuskon Bosna-Hersek Meclis Başkanını Ağırladı
Rusya Federasyonu Tataristan-Türkiye Mobilya Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Kırgızistan Ticaret ve Yatırım Forumu
Türkiye-Ekvator Ticaret ve Yatırım Forumu İstanbul'da Yapıldı
Pakistan Pencab Eyaleti Planlama ve Kalkınma Bakanı Ziyareti
ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı TUSKON'un Konuğu Oldu
Maldivler Konut ve Çevre Bakanı Konuğumuz Oldu
Türkiye-Çin İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu
Romanya Meclis Başkan Vekili ve Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu Başkanı TUSKON'daydı
Çin'li İşadamları TUSKON'daydı
Makedonya Başbakanı TUSKON'un Konuğu Oldu
Türkiye-Afganistan Çalışma Yemeği
Mubadala Heyeti Ziyareti

   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Giriş sayfam yap |  Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006-2012 Tasarım ve Programlama