Daha derine inelim, yeni madenler bulalım

İSTANBUL - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler , Türkiye `deki ırmakların değerlendirilmesiyle bin 600 proje oluşturulduğunu belirterek, "Bunların 980 tanesi şu anda sahibini buldu. Bunlardan üreteceğimiz elektrik yaklaşık 15-16 bin megawatt yapacak" dedi.


Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonu `nca (TUSKON ) İstanbul `da düzenlenen "Türkiye -Avrasya Dış Ticaret Köprüsü " toplantısının Büyükşehir Belediyesi Florya Tesisleri `ndeki akşam yemeğine katılan Güler, yaptığı konuşmada, toplantının, değişik ülkelerden iş adamlarını, bakanları bir araya getirmesi bakımından yatırımlar için iyi bir ortam oluşturduğunu söyledi.


Güler, enerji ve tabii kaynaklar konusunda Türkiye `de yapılanlara değinerek, karşılıklı işbirliği için en uygun çalışmaların her ülkenin envanterinin çıkarılması olduğunu, Türkiye `de bunun gerçekleştirildiğini dile getirdi.


Türkiye `de bazı projeler başlatıldığını, özellikle elektrik üretme konusunda, ırmakların enerji üretme noktasındaki potansiyellerinin tespit edildiğini belirten Güler, şöyle konuştu:


"Bizler bu şekilde bütün ırmaklarımızı değerlendirerek, bin 600 proje oluşturduk. Bu bin 600 projeyi, şimdi nehir tipi küçük türbinlerle elektrik üretmek üzere projelendirdik. Bunların 980 tanesi şu anda sahibini buldu. Bunlardan üreteceğimiz elektrik, yaklaşık 15-16 bin megawatt yapacak. Bu, son derece önemli bir miktar. Bunların türbinlerini üretmek istiyoruz. Türbinleri ürettiğimiz zaman yaklaşık 20 milyar dolarlık bir piyasa meydana gelecek."


Güler, Türkiye `nin rüzgar haritasının çıkarıldığını, rüzgardan hem elektrik, hem de bunların türbinini üretmenin mümkün olduğunu belirterek, burada da 10-12 milyar dolarlık bir piyasa olduğunu söyledi.


Türkiye `nin jeotermal enerji bakımından zengin olduğunu, bu imkanın yeterince kullanılmadığını, artık bunun kullanılmak istendiğini kaydeden Güler, eğer jeotermalde sıcaklık 100 derecenin üzerindeyse elektrik üretmenin mümkün olduğunu, 100 derecenin altında ise bina ısıtması, seracılık ve termal turizmin canlandırılmasında kullanılabileceğini anlattı.


Güler, jeotermal enerji konusunda da sondaj makinelerinin imal edilip, bunların daha derinlere inmesinin sağlanabileceğini bildirdi.


Su sıcaklığının düştüğü durumda tekrar yer altına basılarak, yeniden kullanmanın mümkün olduğunu dile getiren Güler, bu imkanlar değerlendirildiği takdirde, enerjide dışa bağımlılığın azalacağını, karbondioksit nedeniyle meydana gelen hava kirliliğinin de önleneceğini söyledi.


"Daha derine inelim, yeni madenler bulalım"


Hilmi Güler , "Büyük Önder Atatürk , `İstikbal göklerdedir` demişti. Ben de hükümetimizin bir bakanı olarak, `İstikbal derinlerdedir` diyorum. Daha fazla derine inelim. Daha fazla derinlerde yeni madenler, yeni endüstriyel mineraller bulalım, petrol, doğal gaz, jeotermal kaynaklar bulalım ve zenginliklerimize zenginlikler katalım" diye konuştu.


Suyun enerji üretiminde kullanılabileceğini, rüzgarın ve güneşin değerlendirilebileceğini ifade eden Güler, bu tip çalışmalara şimdi başlandığı takdirde 4-5 sene sonra maliyetlerin düşürülüp, güneşin sadece ısınmada değil, aynı zamanda sıcak ortamda soğutmada ve elektrik üretiminde de kullanılabileceğini kaydetti.


Enerji tarımı konusuna da değinen Güler, bazı bitkilerden biodizel ve bioetanol üretilebileceğini, biodizelin mazot, bioetanolün de benzin yerine kullanılabileceğini anlatarak, "Bunu yaptıktan sonra, petrolün varilinin 100 dolara çıkması bizi çok fazla etkilemez. Bütçelerimizin cari açık tehlikesi daha da düşer" dedi.


Güler, Viyana `da katıldığı toplantıda hidrojen enerjisi konusunu görüştüklerini belirterek, İstanbul `da kurulan BM Uluslararası Hidrojen Enerjisi Teknolojileri Merkezi `nde tüm bilim adamlarını ortak proje yapmaya davet ettiğini kaydetti.


Konuşmasında, toplantıda bulunan ülkeler ile ortak çalışmalar yapılabileceğini, projeler geliştirilebileceğini de vurgulayan Güler, "Projeler konusunda kapımız size her zaman açık" dedi.


Güler, gazetecilerin soruları üzerine de rüzgarda ve su kaynaklarında olduğu gibi jeotermal konusunda da çalışma yapıldığını ve Türkiye `nin envanterinin, haritasının çıkarıldığını belirterek, bu haritaya göre sondajlar yaparak, başta Ege Bölgesi olmak üzere Türkiye `nin zenginliklerine zenginlik katılacağını söyledi.


Jeotermal kaynakların daha çok fay hatlarında toplandığını dile getiren Güler, buralarda aynı zamanda bir dezavantajın avantaja çevrileceğini kaydetti.


Konuşmasının ardından Bakan Güler `e, TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral tarafından plaket sunuldu.


Daha sonra ülke temsilcileriyle fotoğraf çektiren Güler`e, ayrıca Kazakistan heyeti tarafından geleneksel kıyafet giydirildi.


Devlet Bakanı Mehmet Şimşek , akşam yemeğinin bitiminde katıldığı toplantıda kısa bir süre kaldıktan sonra ayrıldı.

2007-12-05 23:15:58 Dünya

Diğer Haberler
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak
Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"
Avrasyalı 500 işadamı İstanbul'a üs kurdu
500 Avrasyalı"dan yatırım kararlılığı
Avrasya Zirvesi`nde TUSKON`un hedefi 1 milyar dolarlık ticaret
Rızanur Meral: Eximbank kredilerine ulaşmak zor

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama