TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi

İSTANBUL - Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON ), Türk işadamları ile Avrasyalı işadamlarını İstanbul `da buluşturdu. İki gün sürecek `Türkiye -Avrasya Dış Ticaret Köprüsü ` toplantısında 16 bin ikili görüşme ile 1 milyar dolarlık iş bağlantısının yapılması bekleniyor.


TUSKON tarafından düzenlenen `2. Türkiye Avrasya Dış Ticaret Köprüsü ` toplantıları, dün İstanbul Gösteri Merkezi `nde başladı. TUSKON Başkanı Rızanur Meral , Avrasya `nın 12 devleti, 23 milyon kilometrekare yüzölçümü, 350 milyon nüfusu, 1.3 trilyon dolarlık GSMH `si, 537 milyar dolarlık ihracatı, 336 milyar dolarlık ithalatı ve ortalama yıllık yüzde 10 büyüme hızıyla dünyanın odaklandığı bir bölge olduğunu söyledi.


Ayrıca, son dönemlerde fiyatı oldukça yükselen petrol ve hammadde kaynakları nedeniyle dünyanın gözünü bölgeye çevirdiğini ifade eden Meral , dünya petrol üretiminin yüzde 15`i, doğalgaz rezervlerinin ise yüzde 33`ünün bölgede bulunduğunu dile getirdi.


Türkiye `nin ise 450 milyar dolarlık GSMH `si, 270 milyar dolarlık dış ticaret hacmiyle dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden birisi olduğunun altını çizen Meral , "Türkiye ile Avrasya arasında hem tarihi hem de coğrafyadan kaynaklanan bir avantajımız var. Bu nedenle Avrasya ile ticaret hacmimizin birkaç yıl içinde 40 milyar dolara çıkacağını öngörüyoruz" diye konuştu.


Bavul ticareti zorlaştı üretim üssü kurun


Bölge ülkelerinin bavul ticaretine getirdiği gümrük ve kargo uygulamaları nedeniyle, bu şekildeki ticaretin her geçen gün daha fazla zorlaştırdığını kaydeden Meral , Türk işadamlarına bölge ülkelerinde öncelikle toptan dağıtım ve depo alanı kurmalarını, daha sonra da üretim tesisleri inşa etmelerini önerdi. Meral , Türk işadamlarının şimdiye kadar bölgeye 8 milyar dolarlık bir yatırım gerçekleştirdiğini, ancak bunun Avrasya `ya yapılan toplam yatırımın yüzde 5,5`ini oluşturduğunu kaydetti. Meral , Avrasyalı işadamlarına da yatırım ve ortaklık yapacakları potansiyel alanlarını anlattı.


Çağlar : Ben yatırım yaptım, siz de yapın


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB ) Başkanvekili İbrahim Çağlar ise Avrasya ile yapılan ticaretin gelişmesi için her türlü desteği verdiklerini ve doğabilecek ihtilaf durumları için uluslararası tahkim mekanizmasının kısa süre içinde hayata geçeceğini bildirdi.


Satıcı: Bolluğun köprüsü kurulacak


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM ) Başkanı Oğuz Satıcı da Atatürk `ün bir gün SSCB `nin dağılacağını öngördüğünü belirterek, "Ancak biz bu zamanı beklemeyelim. Oradaki kardeşlerimize yardım edelim" sözlerini hatırlattı. Satıcı, "Ancak ne yazık ki, biz bu kadar ileri görüşlü olamadık, kuvvetli bağlarımızın bulunduğu bu topraklar ile yeteri kadar ilgilenemedik" dedi. Bu köprünün fiziki bir köprü olmadığını savunan Satıcı, bunun görüşler, düşünceler ve anlayışlar köprüsü olduğunu ve burada anlayışın, birliğin, bereketin ve bolluğun köprüsünün kurulacağını söyledi.


Arınç : Para kaybedin güven kaybetmeyin


Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi Başkanı Bülent Arınç Avrasya `nın sınırlarını tam olarak belirlemenin zor olduğunu savundu. Konuşmasında işadamlarına da seslenen Arınç , bu görüşmelerde güvenin çok önemli olduğunun altını çizerek, "Gerekirse para kaybetmeyi göze almalı, ancak muhataplarımızın güvenini kaybetmemeye özen göstermeliyiz" dedi.


Tüzmen : Güneş üstümüzden geçiyor


Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen ekonomi güneşinin artık batıdan doğuya doğru ışık vermeye başladığını söyledi. Ekonomistlerin bunu, `Atlantik `ten Pasifik Okyanusu `na doğru kayış` olarak nitelendirdiğini belirten Tüzmen , "Yani bu güneş bizim üzerimizden geçiyor. Bu güneşi çok iyi kullanmalıyız" ifadelerini kullandı. 10 yıl önce 2 milyar dolar olan Türkiye -Avrasya ticaret hacminin 2006 yılında 30 milyar doları geçtiğini hatırlatan Tüzmen , "2010 yılında 50 milyar dolarlık hacme rahatlıkla ulaşabiliriz" dedi.

2007-12-05 23:15:58 Dünya

Diğer Haberler
TUSKON Heyeti Tunceli'de Ortak Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
TUSKON Tunceli'ye çıkarma yaptı
Yeni anayasa için 70`i aşkın kuruluş bir araya geldi
TUSKON'un Yurt Dışı Açılımları İşadamlarına Önemli Katkılar Sağladı
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak
Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"
Avrasyalı 500 işadamı İstanbul'a üs kurdu

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama