Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim

Karadeniz Ülkeleri Ekonomik İlişkileri Asamblesi Başkanı ve eski Meclis Başkanı Bülent Arınç ise iki bölge arasındaki ticaretin gelişmesinin bölgede barış ve istikrarın tesisine önemli bir katık sağlayacağını ifade etti.

Bölgede yapılacak ekonomik işbirliklerinin maddi unsurları kadar manevi unsurları bulunduğuna da dikkat çeken Arınç, "İşadamları ticari kurumlar ülkeler arasındaki güveni tesis etme konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmeli. Güveni sarsıcı durumlardan kaçmalı gerekirse para kaybetmeyi göze almalıyız" dedi.


Arınç, bölgede dondurulmuş potansiyel çatışma alanları olduğuna dikkat çekerek, "Hükümetlerin gücü bu sorunları çözmeye yetmiyor. Orta vadede bu sorunları çözmenin yolu ekonomik ve ticari ilişkileri geliştirmektir. Bu konuda en iyi örnek Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerdir" diye konuştu.

Tüzmen: "Ekonomi Güneşinden Daha Fazla Yararlanmalıyız"

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (Tuskon) Tarafından Düzenlenen 2. Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'nde Konuşan Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, Ekonomi Güneşinin Artık Batıdan Doğup Asya'ya Geçtiğini Belirterek, "Ekonomi Ekseni Atlantik'ten Pasifik'e Kayıyor. Bu Güneş Bizim Üstümüzden Geçiyor, Budan Daha Fazla Yararlanmak İçin Karşılıklı Ticareti Artırmalıyız" Dedi.


Dış ticaretten sorumlu Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, ekonomi güneşinin artık batıdan doğup Asya'ya geçtiğini belirterek, "Ekonomi ekseni Atlantik'ten Pasifik'e kayıyor. Bu güneş bizim üstümüzden geçiyor, bundan daha fazla yararlanmak için karşılıklı ticareti artırmalıyız" dedi.


Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) tarafından düzenlenen ve bir hafta sürecek 2. Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'nin açılışında konuşan Tüzmen, zirve kapsamında 12 ülkeden 500 işadamı ile bin 500 Türk işadamının biraraya geleceğini ve karşılıklı yatırım fırsatlarını masaya yatıracağını söyledi.


-"AVRASYA İLE TİCARET 40 MİLYAR DOLARA ÇIKACAK"-


Avrasya Bölgesi'nde 23 milyon kilometrekarelik alanda 350 milyon kişilik bir nüfus, 2 trilyon dolarlık bir gayri safi milli hasıla olduğuna dikkat çeken Tüzmen, bölgenin 1.5 milyar dolarlık bir dış ticarete ve yıllık yüzde 10'lar düzeyinde büyüme eğilimine sahip olduğunu kaydetti.


Türkiye ile Avrasya arasındaki ticaretin 10 yıl önce 2 milyar dolar düzeyinde olduğunu hatırlatan Tüzmen, bu rakamın yıl sonuna kadar 40 milyar dolara çıkacağını söyledi. Tüzmen, hedeflerinin Avrasya ülkeleri ile Türkiye'nin arasındaki ticaretin 2013 yılına kadar 100 milyar dolar tutarında bir ticaret hacmine ulaşması olduğunu vurguladı.

-"TÜRK İNŞAATÇILARI 50 MİLYAR DOLARLIK İŞ ALDI"-


TUSKON Yönetim Kurulu Başkanı Rızanur Meral de, zirve boyunca, bir haftada 16 bin iş görüşmesi ve 1 milyar dolarlık ticari bağlantı yapılmasının hedeflendiğini dile getirdi.


Bölge ülkelerinden 17 milyar dolarlık ithalat yapılmasının Türkiye'nin önemini ortaya koyduğuna işaret eden Meral, "Türk inşaat firmaları makine ekipmanı ve projelerle marka oldu. Türk inşaat firmaları şu ana kadar 50 milyar dolarlık projeyi üstlendi. Bu Türk firmalarının dışarda yaptığı işlerin yarısına denk geliyor" diye konuştu. 

(ANKA)

(AD/NB/ZG) (Ankara Haber Ajansı) 04.12.2007 18:02 [

Diğer Haberler
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak
Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"
Avrasyalı 500 işadamı İstanbul'a üs kurdu
Daha derine inelim, yeni madenler bulalım
500 Avrasyalı"dan yatırım kararlılığı
Avrasya Zirvesi`nde TUSKON`un hedefi 1 milyar dolarlık ticaret
Rızanur Meral: Eximbank kredilerine ulaşmak zor

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama