Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukrayna çıkarması

Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu'nun (TUSKON) organize ettiği 2. Avrasya Dış Ticaret Zirvesi'ne Ukraynalılar çıkarma yaptı.

110 kişilik heyette tekstil, inşaat ve çelik boru başta olmak üzere birçok alanda faaliyette bulunan firma yer alıyor. Ukrayna'nın Polonya ile birlikte 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği yapacak olması, Türk inşaat şirketlerinin ilgisini bu ülkeye yöneltti. Ukrayna Ekonomi Bakan Yardımcısı Tsarenko Aleksandr Mihayloviç, futbol şampiyonası sebebiyle ülkesinde önemli projelerin yapılacağını belirterek, bu projelerde Türk firmalarının yer almasını istediklerini söyledi. Geçen salı günü başlayan ve 12 ülkeden 500 işadamını Türk müteşebbislerle buluşturan zirve çerçevesinde konuk işadamları, Anadolu'daki illerde temaslarda bulunacak.

İş görüşmeleriyle devam eden zirveye Ukrayna'dan 100'ü işadamı olmak üzere 110 kişi katıldı. Heyet aynı zamanda en fazla iş kadınının bulunmasıyla dikkat çekiyor. Ülkenin en büyük üç çelik boru firması Bekas, Interpoyl ve Torm'un yetkilileri Türkiye ile aralarındaki ticareti geliştirmek istediklerini ifade ediyor. Firma yetkililerinden Kostenko Konstantin, ilk defa katıldığı organizasyonu çok beğenmiş. Kendi ülkesindeki teknolojilerin eski sisteme dayandığını ve yeni teknolojiler konusunda Türkiye ile işbirliği yapmak istediklerini vurgulayan Konstantin, Türkiye ile teknoloji konusunda ortak yatırım arayışında.

Damatlık, gece ve özel kıyafetler satan Natalia Klimenko, geçen yıl katıldığı Avrasya Zirvesi'nden sonra buradan mal alıp satmaya başlamış. İşkadını, bu konuda karşılıklı ticareti geliştirmek istiyor. Hem ayakkabı üretimi hem de hizmet sektöründe faaliyet gösteren Caman firmasının yetkilisi Oleg Potiienko, Ukrayna'da halen bir restoran projelerinin devam ettiğini belirterek, "Toplam iki restoran, bir otel işletmeciliği konusunda çalışmalar yapacağız. Bu konuda Türk firmalarıyla işbirliği yapmak istiyoruz." diyor. Şirket, ayakkabı konusunda da kaliteli ve daha kısa sürede temin edebildikleri için Türk derisini tercih ediyor. Moğolistan'dan gelen işkadını Batzaya Balcin, anahtar teslimi tuğla fabrikası kurmak istiyor. Ülkesinde inşaatın geliştiğine işaret eden Balcin, "Günlük 100 bin tuğla üretecek bir fabrika kurmak istiyoruz. Bu konudaki görüşmelerimiz sürüyor." bilgisini veriyor. Balcin, Türk halkı ile aynı tarihe sahip Moğollar arasında turizmin gelişmesi için de çalışmalar yapıyor. Moğolistan'da altın madeni bulunan Ulzibayar Ch ise özellikle altın işlemeciliği alanında Türk firmalarla işbirliği arayışında. Azerbaycan'dan gelen Bilfa boyalarının ve Atlas İnşaat şirketinin yetkilisi Senen Karayev, inşaatlara ahşap parke, çelik kapı ve diğer malzemeleri temin için görüşmeler yaptıklarını dile getiriyor. Türkiye'den katılan Papağan Kuruyemiş'in satış ve pazarlama müdürü Ali Murat Çakan ise organizasyonla Moğolistan, Rusya gibi ülkelerde yeni bağlantılar yaptıklarını belirterek, "Aynı zamanda kendi ülkemizdeki işadamlarıyla da buluşmamız için de önemli fırsat sunuyor." diyor.

Abdulhamit Yıldız
07 Aralık 2007, Cuma

Diğer Haberler
TUSKON Heyeti Tunceli'de Ortak Yatırım İmkanlarını Araştırıyor
TUSKON Tunceli'ye çıkarma yaptı
Yeni anayasa için 70`i aşkın kuruluş bir araya geldi
TUSKON'un Yurt Dışı Açılımları İşadamlarına Önemli Katkılar Sağladı
TUSKON'un Dış Ticaret Zirvelerinin Gizli Kahramanları
TUSKON Dünyayı Ayağımıza Getiriyor
TUSKON Köprüyü Kurdu, Sıra İşadamlarında
"TUSKON, Moldova'nın Dünyaya Açılan Penceresi Olacak"
Ege'li İşadamları Avrasya ile Buluştu
Savchenko: "2012 Avrupa Futbol Şampiyonası için Türk İşadamları ile Önemli Yatırımlar Yapmak İstiyoruz"
Avrasya`ya bir satıp üç almak
TUSKON zirvesi Orta Asya'nın kapılarını açtı, yeni hedefimiz Çin'e uzanmak
TUSKON'dan 2. Avrasya zirvesi
TİM Başkanı: Avrasya Dünyanın Parlayan Güneşi
Arınç: Para Kaybedelim Ama, Güven Kaybetmeyelim
TUSKON Başkanı Türkiye-Avrasya Dış Ticaret Köprüsü'nde İşbirliği Mesajı verdi.
TUSKON 2 günde 16 bin görüşme yaptıracak 1 milyar dolarlık iş bağlantısı hedeflendi
Avrasya ile Ticaret 40 Milyar Dolar Sınırına Dayandı
Bakan Tüzmen: "Türkiye-Avrasya Ticaret Hacmi 2010'da 50 Milyar Dolara Rahatlıkla Ulaşır"
Avrasyalı 500 işadamı İstanbul'a üs kurdu

  Türkiye Pasifik Dış Ticaret Köprüsü 2007
  TUSKON III. Başkanlar Kurulu
  Türkiye–Avrasya Dış Ticaret Köprüsü
Başkanın Mesajı
Temsilciliklerimiz
Yönetim Kurulumuz
Dernek Haberleri
   Dilek ve Temenniler |  Site Haritası |  Banner Anasayfa   
Her hakkı saklıdır © 2006 Tasarım ve Programlama